Europos namai Vilniuje ypač kviečia užsukti visus euroskeptikus

Spausdinti Autorius: Ieva | 2013-06-04

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. Iškilmingoje atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir sveikinimo žodžius tarė LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Europos Parlamento pirmininkas Martin Schultz ir Europos Komisijos vicepirmininkė, teisingumo, pagrindinių teisių ir pilietybės komisarė Viviane Reding.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, tardama sveikinimo žodžius, paminėjo malonų simbolišką sutapimą: gimusi toje pačioje gatvėje, kurioje dabar atidaryti Europos namai, ji džiaugėsi galėdama savo vaikytės kvartale tokia proga kalbėti kaip vienos iš ES šalių prezidentė. Pagrindine Europos namų misija ji įvardijo draugiškos bei atviros erdvės kūrimą, kurioje piliečiai galėtų gauti jiems reikalingą informaciją, šviestis bei dalyvauti renginiuose.

Eurokomisarė Viviane Reding savo kalbą pradėjo pagyrimais Lietuvai kaip šaliai, kuri praėjus 23-iems metams po savo nepriklausomybės atgavimo, perima vadovavimą visam Europos žemynui. V. Reding pratęsė D. Grybauskaitės mintį apie Europos namus, teigdama, kad jie taps ES piliečių namais: anot jos, Europos Sąjunga nereiškia tik rinkos, turtų ar galios – Europos Sąjunga pirmiausiai reiškia 500 milijonų žmonių, ES piliečių. Kadangi dabar ES dažnai atsiduria kryžkelėse, svarbu, kad Sąjungai vadovautų „tvirta ir rami ranka“ – būtent tokio valdymo komisarė tikisi iš Dalios Grybauskaitės. Viviane Reding visos kalbos metu negailėjo komplimentų Lietuvai, girdama ne tik jos pažangą po nepriklausomybės atgavimo, bet ir pavyzdingai įveiktą krizę.

Europos Parlamento pirmininkas Martin Schultz sveikindamas pabrėžė, kad Lietuva pirmininkaus didžiausiai lig šiol Europos Sąjungai, kadangi liepos 1 d. naująja ES nare taps Kroatija. Jis taip pat pabrėžė svarbų Europos namų vaidmenį šviečiant visuomenę ir labiausiai kvietė vidun užeiti visus euroskeptikus, kurie būtų supažindinti su visa ES suteikta nauda ir narystės privalumais. Martin Schultz ypatingai pabrėžė piliečių švietimo svarbą, kadangi jų tikėjimas ES idėja ir yra pagrindinis ES pamatas. „Ateinantys šeši mėnesiai bus ypač daug lemiantys Europos Sąjungai. Tuo metu bus labai svarbu išlaikyti socialinį darnumą, solidarumo tarp šalių narių idėją; tas momentas, kai ES piliečiai pasiduos, bus ir pačios ES projekto pabaiga.“ 

Tarsi aliuzija į Europos namuose įsikūrusį Lyčių lygybės institutą, kalbų metu neretai pasigirsdavo ir „lygybės“ bei „diskriminacijos“ terminai. Beje, panašiomis temomis pasisakė ir negausiai susirinkusio protestuotojų būrelio iškelti plakatai. Šie klausimai toliau buvo aptariami ir spaudos konferencijoje su M. Schultz bei V. Reding. Paklausta apie savo siekį įvesti kvotą aukščiausias valdančias pareigas versle užimančioms moterims, komisarė išsakė viltį, kad Lietuvos pirmininkavimo metu šis projektas pasieks svarbių pergalių.

Nemažai dėmesio buvo skirta ir paskutiniu metu tarp Lietuvos politikų pasigirstančiai propagandai prieš homoseksualius asmenis. Vis dėlto V. Reding pati pabrėžė, kad nors kai kurie politikai ir išsako tokią nuomonę, svarbu žiūrėti, kokia yra bendra šalies pozicija. Ji patikino, kad šaliai pasirinkus kelią, kuris nėra suderinamas su asmens laisvės ir pasirinkimo laisvės gynimu, Europos Sąjunga neliks nuošalyje. M. Schultz teigė, kad panašūs debatai vyksta ne tik Lietuvoje – panašios diskusijos verda keliose skirtingose ES šalyse. Anot EP pirmininko, svarbu siekti, kad ekonomiškai sunkūs laikai ir socialinis nepasitenkinimas nesukeltų radikalizacijos bangos kaip kad XX amžiuje, ir mažumos nebūtų kaltinamos dėl patiriamų sunkumų ir nedarbo.  

Komentarai

Kitos naujienos

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Nuo 1960-ųjų migracija Europos Sąjungoje patrigubėjo, ir didelė dalis įvairiose srityse kuriamų įstatymų šiuo metu turi arba reaguoti į dėl to pakitusią situaciją šalyse narėse, arba stengtis kai kuriuos pokyčius numatyti iš anksto ir jiems ruoštis kuriant naują politiką.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!