Savaitės temos

10 metų Europos Sąjungoje

2014-05-05

Jau dešimt metų save vadiname europiečiais. Iš pradžių nedrąsiai, abejodami, ar tikrai tokie buvome ir esame. Dabar jau vadiname save taip dažniau. Šią savaitę skaitykite asmenines istorijas, ką reiškia tas prabėgęs dešimtmetis. Pasakosime istoriją apie prieš 10 metų atsitiktinai nufotografuotą merginą su Europos vėliavą primenančia suknele, sužinosime, kaip šiandien ji gyvena. Vartysime anuometinės spaudos puslapius. Gražios savaitės.

„Po nemažai metų gyvenimo užsienyje, ar laikai save lietuve?“, – užklausė kartą draugas iš Tel Avivo. Į jo klausimą pati natūraliausia reakcija man pasirodė gatvei gal kiek net per garsus juokas. Surimtėjusi atsakiau visiškai paprastai: „Žinoma, kad esu lietuvė, to gi net negaliu pasirinkti. Tokia mano tautybė. Kiek daug ji apie mane pasako – jau kitas, daug įdomesnis, klausimas.“

Ateis laikas, kai antropologai, o gal ir žurnalistai mūsų kartos klaus: o ką tu veikei tą dieną, kai prabudai ES piliečiu/-te? Kai, užuot šventęs Tarptautinę darbo dieną, jau galėjai krautis lagaminus ir ruoštis dirbti svetur? Spalvinga buvo diena – žiūrint iš dabarties perspektyvų, gerai iliustruojanti, kokia kryptimi ėmėme judėti.

Mūsų kaimynų šalių turistai, atėję į vonios kambarį paleidžia vandenį visai dienai ir nurenka pusryčių stalą į celofaninį maišelį, nes „viskas įskaičiuota“. O tokie galėjome būti ir mes.

Didžiausią plėtrą Europos Sąjungos (ES) istorijoje prieš dešimtmetį senosios narės pasitiko su atsargiu smalsumu, o Lietuva, kaip ir dauguma kitų naujokių, – apimtos euforijos. Geresnio ir patogesnio gyvenimo pažadai nustelbė nepatenkintų skeptikų murmesį. Ar visi lūkesčiai pasiteisino?

Šią porą atsitiktinai nufotografavau 2004 metais tą dieną, kai Lietuva buvo priimta į Europos Sąjungą. Mergina su Europos suknele tiesiog švytėjo ir atrodė išskirtinė. Prabėgus dešimčiai metų pabandžiau per „Facebook“ surasti merginą ir vaikiną – jų draugai juos atpažino, tad pavyko susitikti ir paklausti, kaip šiandien jie gyvena.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!