Panelė Sąjunga neateis į klasiokės Ukrainos gimtadienį

Spausdinti Autorius: Vija | 2012-05-18

Europos Sąjungai labai pasisekė, kad Ukraina ateinančią vasarą rengia Europos futbolo čempionato „Euro 2012“ finalą. Pamokydami dėl politinės buvusios premjerės Julijos Tymošenko bylos ES lyderiai gali boikotuoti ir nevažiuoti stebėti finalo. Kitu atveju, niekas boikoto ir ES lyderių nevažiavimo į Ukrainą nepastebėtų. O ir ES temomis rašantiems žurnalistams bus darbo, nors paprastai vasara vadinama „agurkų sezonu“, nes naujienų trūksta, svarbiausios institucijos atostogauja.

Žinau, kad boikotas, embargo ir kitokie vieši gėdinimai yra tarptautinių santykių dalis. Be to, skatintina ir sveikintina dalis, nes yra taiki: turi poveikį, dėl kurio nereikia imtis karinių priemonių.

Tačiau, skaitydama naujienas apie Ukrainos „tai – boikotą, tai – ne boikotą“, pagalvojau apie vidurinę mokyklą. Juk ten greičiausiai net nevadinant to boikotu, laikas nuo laiko vyksta grupiniai susidorojimai su „negerais“ klasiokais.

 

Mergaičių sritis

Amerikiečio draugo (juk ten vidurinės mokyklos neva garsėja susiskirstymu į kietus ir mažiau kietus mokinius bei pastarųjų ignoravimą – bent jau taip matome filmuose ir spaudoje) paklausiau, kaip vyksta tokie boikotai ir kaip jaučiasi boikotuojantys ir boikotuojami mokiniai. „Nežinau, tai – mergaičių sritis“, – atsakė jis.

Išties, internete radau specialius psichologinius straipsnius, skirtus vien tik mergaičių priekabėms prie kitų mergaičių vidurinėse mokyklose, vadinamą „santykių agresiją“. Mergaitės skleidžia gandus, atskleidžia paslaptis, kuria sąjungas, ignoruoja, išskiria „auką“ iš socialinių grupių ir veiklų, įžeidinėja žodžiais, kartais naudoja „agresyvią“ kūno kalbą, pavyzdžiui, varto akis ar šiepiasi į veidą. Dažniausiai pasitaiko tarp penktos ir aštuntos klasės moksleivių. Pagrindinis tokios „santykių agresijos“ tikslas – socialiai izoliuoti auką, taip pat pagerinti priekabių organizatoriaus socialinį statusą.

Mergaitės pasirenka tokias strategijas vietoj tiesioginio puolimo, nes sunkiau jas už tai nubausti ir nustatyti, kuri kalta. „Nekalčiausiai atrodančios mergaitės gali išties imtis žiauriausių veiksmų“, – rašoma tinklalapyje. Tos mergaitės dažnai būna populiarios, charizmatiškos, kurios sulaukia daug dėmesio iš suaugusiųjų.

„Santykių agresija“ gali turėti labai blogas pasekmes. Draugystės ir socialinės padėties praradimas daro didžiulę psichologinę žalą, izoliacija gali būti nepakeliama. Priekabių auka dažnai kaltina save, o kai kurios iš tų aukų nebeišlaiko ir sukauptą pyktį išlieja smurtu. Tyrimai nustatė, kad dažnai tie, kurie išsitraukia ir pradeda šaudyti mokykloje, mergaitės ar berniukai, buvo engiami bendraklasių.

Dar rašoma, kad priekabiavimas (kurio svarbią dalį sudaro ignoravimas, atstūmimas, nepakvietimas į grupes ar kartu leisti laiką) padaro didžiulę žalą aukoms: sukelia nerimą, nemigą, netgi potrauminius sutrikimus.

 

„Priekabiautojai“ nesusiderino tarpusavyje

Skubu atsiprašyti daug geriau už mane tarptautinius santykius išmanančių politikų, bet man Ukrainos galimas boikotas primena mergaičių susidorojimą, kai neaišku, kas jį pradėjo, tik pasekmės akivaizdžios – pusė klasės nebemėgsta „klasiokės Ukrainos“.

Kitaip nei vidurinėje mokykloje, Ukrainos galimas boikotas turbūt nėra susijęs su tuo, kad „priekabiautojas“ – Europos Sąjunga – jaučia konkurenciją (J.Tymošenko teismas išties atrodo kaip susidorojimas su politiniu konkurentu).

Šiuo atveju „priekabiautojai“ iš anksto nesusitarė tarpusavyje, ar boikotuoti finalą, ar ne. Be to, ignoravimo strategijos „auka“ Ukraina „gimtadienio vakarėlį“ rengia kartu su kita bendraklase, kuri turi šiokį tokį statusą klasėje. Kitaip tariant, čempionatą kartu su Ukraina rengia ir ES narė Lenkija. Ji pasisakė prieš boikotą, kaip ir Švedija.

Lenkija priminė, kad ES skatina Rytų partnerystę, kurios tikslas – prie savęs priartinti buvusio post-sovietinio bloko šalis. Europos Sąjunga turi galybę kitų taikių priemonių, norėdama pamokyti neklaužadą.

Ukraina, matyt, sunerimo dėl galimo čempionato finalo boikoto. Kijevas išleido pranešimą spaudai, pasipiktinę įvairūs politikai tai komentavo. Jie savo komentarais bando įtikinti ES, o turbūt ir savus žmones, ukrainiečius, kad boikotas nukreiptas ne prieš prezidentą V.Janukovyčių, o prieš Ukrainą ir jos žmones.

Jeigu bus labai įžeista, Ukraina turbūt neišsitrauks ginklo ir nepradės šaudyti mokykloje, turbūt neprisijungs ir prie „chuligano“ kompanijos, nes J.Tymošenko pasodinta į kalėjimą būtent dėl energetinių sutarčių su „chuligano“ šalies įmone.

 

„Svarbu sirgaliai atvažiuotų“

Tačiau ar ES lyderių boikotas ką nors pasieks?

To pasiteiravau dviejų ukrainiečių: abi neskyrė daug reikšmės tam, kad į Ukrainą per čempionato finalą nevažiuos ES elitas. Vienos nuomone, svarbiausia, kad paprasti europiečiai atvažiuotų, pirktų bilietus, išleistų pinigus, paskatintų mūsų ekonomiką ir padėtų grąžinti skolas. Jei to nebus, Ukraina, anot jos, pasijus išduota Europos. Pakartosiu, ne todėl, kad neatvažiavo ES lyderiai, o tik todėl, jei nesuvažiuos paprasti ES piliečiai. Kita mergina gūžtelėjo pečiais: „Na ir kas, tai nieko nepakeis, V. Janukovyčius nepaleis J.Tymošenko iš kalėjimo. Po kelerių metų rinkimai, ji juos laimėtų, ir tada už grotų atsidurtų jis pats. To prezidentas bijo labiau nei boikoto“.

 

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!