Šio mėnesio vinis – Camerono kalba apie Britanijos ateitį Europos Sąjungoje

Spausdinti Autorius: Mantas | 2013-01-15

Atrodo, kad įdomiausia 2013 metų pradžios (o gal ir visų metų?) tema, susijusi su Europos integracija, bus Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos ateities santykių klausimas. Per daug nesigiriant, tą Euroblogo autoriai pajuto jau prieš kurį laiką. Praeito mėnesio pradžioje Ieva nagrinėjo, kokie yra galimi JK pasitraukimo iš ES padariniai bei ką apie JK nubyrėjimo nuo ES galimybę mano kitos ES narės. Aš taip pat dar praėjusių metų spalio mėnesį uždaviau klausimą, ar gali būti, jog jau gana greitai ES paliks viena didžiausių jos valstybių narių, bei panagrinėjau, kiek yra faktiškai pagrįstos euroskeptiškos JK piliečių bei kai kurių politikų nuotaikos. Šiame įraše pratęsiu diskusiją apie euroskepticizmo bangą Didžiojoje Britanijoje bei apžvelgsiu ir pakomentuosiu naujausius įvykius. Paklausite, kodėl verta šiai konkrečiai temai skirti tiek daug dėmesio? Yra keletas priežasčių. Viena iš jų – pirmąkart istorijoje gali susiklostyti toks atvejis, kai nuo ES atskyla kažkuri šalis. Antra, tokios esminės Europos valstybės kaip JK atskilimas gali turėti milžiniškas ekonomines bei politines pasekmes visam Europos integracijos procesui. Šiuo atveju, sakyčiau, ekonominiai klausimai netgi nėra tokie svarbūs. Britanijos euroskepticizmo ideologija gali būti perimta kitų valstybių gyventojų ir vadovų bei sukelti milžinišką nepasitikėjimo bangą ES. Nėra abejonių, kad šis JK „pasispardymas“, net jei ir nesibaigs atsiskyrimu, bus ne vieno magistrinio darbo, disertacijos ir netgi knygos tema Europos integracijos srityje per ateinančius kelis metus. 

Visi laukia Camerono kalbos 

JK Premjeras Davidas Cameronas pažadėjo, kad sausio mėnesį pasakys kalbą, kurioje išdėstys savo Vyriausybės požiūrį į JK ateitį ES. Šios kalbos su baime ir viltimi laukia tiek kitų ES valstybių lyderiai, tiek Britanijos visuomenė, tiek ir savo nuomonę vis garsiau išsakančios Jungtinės Amerikos Valstijos. Laukti yra ko. Tikimasi, kad šioje kalboje paaiškės Vyriausybės požiūris į referendumą bei, dar svarbiau, koks klausimas referendume galėtų būti užduotas Britanijos piliečiams. Kad referendumas bus, jau mažai kas abejoja. Tačiau lieka neaišku, ko bus klausiama. Pirma galimybė yra tokia, kad piliečiams bus leista pasirinkti, ar likti ES, ar iš jos pasitraukti. Kita galimybė, kurią bando „pramušti“ tiek ES šalių lyderiai, tiek pačių britų verslininkai, tiek netgi JAV, klausimas dėl ribotos JK narystės ES. Tokiu atveju Cameronas būtų visuomenės įpareigotas neprisijungti prie kai kurių bendrų ES iniciatyvų, pvz. bendros valiutos ar bankų sąjungos, tačiau likti kitose. Tas būtų labai naudinga JK verslo bendruomenei. Statistika vienareikšmiškai rodo, kad bendroji rinka Britanijai atnešė vien tik pelną. Tačiau JK noras išsiderėti galimybę neprisijungti prie kai kurių iniciatyvų, kaip kad bankų sąjunga, gali būti aklavietė. Angela Merkel bei – tuo labiau – Francois Hollande jau ne kartą aiškiai išsakė savo nuomonę tuo klausimu: JK arba turi jungtis visur, arba pasitraukti iš Sąjungos. Žiūrėsim, ką pasakys Cameronas. 

Beje, taip jau atsitiko, kad sausis žymi svarbią datą Europos istorijoje: sausio 22 d. yra istorinės Eliziejaus sutarties tarp Vokietijos bei Prancūzijos pasirašymo data. Taigi ši data yra svarbus Europos vienybės simbolis. Tos vienybės, kurią taip gerbia minėtų dviejų ES supergalybių vadovai. Jeigu tokią svarbią dieną Cameronas pamintų tą vienybę, tai būtų labai simboliška. Bet labai negražu. Netgi toks žodžių į vatą nevyniojantis politikas kaip Cameronas negali sau to leisti. 

Verslininkų bendruomenė ir strateginiai partneriai iš JAV – nepatenkinti Camerono kalbomis 

Neseniai Cameronas vienoje iš spaudos konferencijų užsienio investuotojams atsisakė patvirtinti, kad Britanija vis dar bus ES narė 2020 metais. Tai, žinoma, papiktino investuotojus ir kai kuriuos žymius ekonomistus. Įtakingas pro-europietiškas britų konservatorių (taip taip, yra ir tokių) narys Lord Heseltine įvertino, kad taip premjeras sukuria neaiškumą investuotojams bei kenkia JK ekonomikai. Heseltine taip pat pareiškė, kad jis užsienio investuotojų vietoje iš karto pradėtų kurti planus, kaip patraukti savo fabrikus iš Britanijos. 

Britų verslo bendruomenės lyderiai – įskaitant tokias įžymybes kaip seras Richardas Bransonas bei Londono valiutų biržos vadovas Chris Gibson-Smith – išsakė savo nuogąstavimus, kad netgi jei Cameronas nesieks pasitraukti iš ES, o tik norės iš naujo susiderėti Britanijos narystės sąlygas, tai gali turėti siaubingų pasekmių JK ekonomikai. Verslininkų įsitikinimu, nepavykus išsiderėti geresnių sąlygų, visuomenė referendume balsuotų už Britanijos išstojimą. Tai sukurtų pavojingą netikrumą dėl ateities kiekvienoje didesnėje JK kompanijoje. Kaip žinia, išstojus iš ES britai netektų narystės vieningoje rinkoje. Vadinasi, vėl turėtų būti nustatyti nauji prekybos režimai (muitų tarifai ir t.t.) su kiekviena ES valstybe nare. 

Kita interesų grupė, besipriešinanti JK išstojimui (ar naujų narystės sąlygų suderėjimui) – įtakingi JAV politikai. Čia viskas paprasta. JK istoriškai yra JAV pagrindinis sąjungininkas Europoje. Išstojimas iš ES iki minimumo sumažintų JK reikšmę Europos reikalams. Taigi, sumažėtų ir JAV įtaka Europoje. JAV turbūt ypatingai bijo dėl saugumo klausimų. Pasitraukus Britams, labai mažai paramos tesulauktų ir taip jau pamiršta Bendroji Saugumo ir Gynybos Politika. O JAV, suprantama, labai bijo, kad Vokietijos ir Prancūzijos pacifistai paliks Amerikai didele dalimi vienai tvarkytis su naujomis pasaulio saugumo problemomis. 

Būsimo referendumo taikinys – jaunimas 

Retai taip atsitinka, kad svarbiausias politinis šalies klausimas būtų susijęs su ES. O tuo labiau tokioje savimi labiausiai besidominčioje šalyje kaip Britanija. Bet reikalai pasikeis 2013 metais. ES narystės klausimas neabejotinai turėtų tapti pagrindine 2013 metų politine tema Didžiojoje Britanijoje.

Apklausos rodo, kad sąlyginai jauni piliečiai, t.y. žmonės tarp 18 ir 44 metų, yra labiausiai neapsisprendę, kaip balsuos artėjančiame referendume. Taigi, šio amžiaus žmonės ir bus pagrindinis politinių kampanijų už ir prieš Europą taikinys. Euractiv praneša, kad abi pusės jau ruošia jaunimo skoniui pritaikytas kampanijas. Euroskeptiška JK Nepriklausomybės partija teigia, jog jau yra sutarusi, kad kampanijos prieš Europą veidu būtų populiarus pop dainininkas. Tiesa, jo ar jos vardas dar neatskleidžiamas. Tuo tarpu kampanijos „už narystę ES“ veidu greičiausiai bus charizmatiškas Virgin Group vadovas, seras Richardas Bransonas. 

Nėra abejonių, kad abi pusės išnaudos visus įmanomus svertus. O kiek ir kokių svertų jos galės panaudoti bei ką pasiekti, didele dalimi apibrėš Premjero Davido Camerono kalba, kurią išgirsime šio mėnesio pabaigoje. Taigi nepamirškite paklausyti kalbos, apie kurią dar bus diskutuojama ilgai.

 

Parengė Mantas Pupinis

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!