Savaitės temos

Bendrumas

2013-10-07

Bendroji Europos Sąjungos rinka sulaukia mažai lietuvių dėmesio debatuose internete, nors diskusijos anglų, prancūzų ir vokiečių kalbomis virte verda. Tačiau bendroji ES rinka – tai daugiau nei formalus pavadinimas. Tai – ir Rusijos ribojamas lietuviškų produktų įvežimas, ir prie Italijos krantų per pastaruosius dešimtmečius didžiausią imigracijos krizę žuvę apie 300 somaliečių ir eritrėjičių. Apie tai šią savaitę Eurobloge.

Dolerio kursas krenta, namie šildymo nejungia, tačiau tai maži reikalai prieš didžiuosius krepšinio įvykius, Amerikos politinę krizę ir Putino taikos premiją. Nes už lango beprotiškai gražus auksinis ruduo!

Šešėlis. Tai yra tokia terpė ekonomikoje, iš kurios Europos šalių politikai nuolat mėgina į šviesą ištraukti kuo daugiau pinigų. Tokia veikla ypač suintensyvėja krizės metu. Nenuostabu. Juk tada brangus kiekvienas litas, euras ar svaras.

Galbūt Lietuvos gyventojai nujaučia, kad tikrieji debatai vyksta angliškame, prancūziškame ir vokiškame forumuose, o tikrieji sprendimai gvildenami šiomis kalbomis, todėl net nesivargina diskutuoti lietuvių kalba. Tikėtina, kad kažką panašaus jie mąsto ir apie politikos formavimo procesą apskritai.

Mirtina injekcija, elektros kėdė, pavienis ir grupinis sušaudymas, kartuvės, užmėtymas akmenimis, dujų kamera, galvos nukirtimas, nustūmimas iš didelio aukščio: šitokie devyni mirties bausmės vykdymo būdai tebeegzistuoja 66-iose šalyse. Jie taikomi ir už išskirtinius, ir už eilinius nusikaltimus. Šiuo metu vienintelė mirties bausmę tebevykdanti šalis Europoje – Baltarusija, o Lietuvoje mirties bausmė buvo oficialiai panaikinta 1998-aisiais.

Jungtinės Karalystės savaitraštis „The Observer“ paskelbė, kad tabako kompanija „Phi­lip Mor­ris Inter­na­tio­nal“ pasamdė 161 lobistą Briuselyje ir išleido milijonus eurų, kad būtų sukliudyta direktyvai įsiteisinti. „European Voice“ teigia, kad per 2011-2012 m. per 17 mėnesių buvo suorganizuoti 233 EP narių susitikimai su tabako pramonės lobistais. Tokia lobistų veikla verčia sudvejoti EP kaip institucijos objektyvumu ir atstovavimu ES piliečių interesams.

Priklausymas Europos Sąjungai stato jos nares į padėtį, kurioje būna vykdoma europinė politika, bet pasekmes neproporcingai tenka prisiimti vienai ar kelioms narėms, priklausomai nuo jų geografinės padėties. Tad kaip padaryti, kad vietinė „geografinė“ problema, tarkime, lietuviškų pieno produktų importo į Rusiją ribojimas, taptų visos Europos Sąjungos rūpesčiu?

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!