Savaitės temos

Biudžetas

2013-02-11

Praėjusi savaitė baigėsi ES lyderių susitarimu dėl 2014-2020 metų Bendrijos biudžeto. Analizių ir svarstymų šią tema dar tikrai bus, bet kol kas – įspūdžiai apie susitikimą iš pirmų lūpų.  

Europos Sąjunga turi numatyti duris tiems, kurie nori išeiti iš euro zonos, kad nereikėtų griauti sienų, sako naujasis euro zonos pirmininkas olandas Jeroenas Dijsselbloems. Ir ne tik iš euro zonos, bet ir visos ES ar Šengeno zonos. 

Europos Sąjunga deda daug pastangų, kad užtikrintų savo piliečių saugumą bei gerovę. ES pagrindinių teisių chartijos 1, 10, 21 ir 47 straipsniai užtikrina teisę į žmogaus orumą, minties, sąžinės ir religijos laisvę, nediskriminavimą, veiksmingą teisinę gynybą ir teisingą bylos nagrinėjimą.

Grasinimas rimtas, nes trenkia į vieną skaudžiausių vietų. Europos Komisija nori sustabdyti finansavimą Lenkijos kelių statybai. Kaip valstybė, kuri seniai garsėja abejotinos kokybės keliais ir retai sutinkamais greitkeliais, Lenkija turės imtis rimtų veiksmų. Antraip ji gali taip ir negauti beveik 900 milijonų eurų, kurių skyrimą šiuo metu EK yra užblokavusi.

Posovietinė erdvė. Pietų Kaukazas. Gruzija. 2003-ųjų metų Rožių revoliucija... Būtent tuomet Gruzija, seseriškoje Lietuvoje žinoma savo temperamentu, kurortais, kalnais, vynu ir „Borjomi“ mineraliniu vandeniu, pasuko Vakarų link. Būtent tuomet ši valstybė, įsprausta tarp kalnų ir nelabai draugiškų bei galingų kaimynų, per amžius tapusi geopolitine Euroazijos kryžkele, tarė: „Norime prisijungti prie Europos Sąjungos ir NATO“. Bet ar tai iš tikrųjų realu Gruzijai?

Dar prieš prasidedant ES Viršūnių susitikimui dėl ES biudžeto 2014-2020 metams, buvau įsitikinusi, kad po jo parašysiu „Euroblogą“ apie politines intrigas ir kovas, analizuosiu biudžeto skaičius, ir kiek šis dokumentas, kuriame didžiausia dalis pinigų vis dar numatoma žemės ūkiui, o ne mokslo tyrimams ir inovacijoms, žada ES konkurencingą ateitį.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!