Baldininkas Jeroenas

Spausdinti 2013-02-12

Europos Sąjungai turi numatyti duris tiems, kurie nori išeiti iš euro zonos, kad nereikėtų griauti sienų, sako naujasis euro zonos pirmininkas olandas Jeroenas Dijsselbloems. Ir ne tik iš euro zonos, bet ir visos ES ar Šengeno zonos.

Po kurio laiko Davoso forume Šveicarijoje jis išplėtė savo mintis sakydamas, kad dalis ES priskirtų funkcijų turėtų grįžti nacionalinėms Vyriausybėms, kas iš esmės reikštų dezintegraciją. O atrodė, kad Europa turi tik vieną būdą išspręsti krizę – dar labiau integruotis. Pradedant bankinėmis sistemomis ir baigiant kažkuo didesniu.

Šitos kalbos – tarsi antra serija po pirmos Davido Camerono kalbų, kad tikriausiai daugiausia išimčių turinti Didžioji Britanija dar kartą persiderės dėl narystės ES.

Lisabonos sutartis, regis, numatė bent jau staktą tokioms durims: reikia, kad išstojimui pritartų visos likusios ES narės ir būtų apibrėžti aiškūs išstojančios šalies santykiai su likusiomis, kai tomis durimis bus trinktelėta. Kol kas nei viena valstybė nėra išstojusi, išskyrus Grendlandiją, kuri pasitraukė iš EEB prieš beveik du dešimtmečius, bet Grendlandija čia dalyvavo ne valstybės, o Danijai pavaldžios teritorijos statusu.

Nepaisant minėto 50 Lisabonos sutarties straipsnio, to negalima pavadinti durimis, tai tik tik jų piešinys ant sienos. Nepaisant visų spekuliacijų, kuriomis buvo apipilta sunkiu nešuliu euro zonai tapusi Graikija.

Kaip tik priešingai – du kartus per paskutinius metus buvo pasinaudota galimybe imtis glaudesnio bendradarbiavimo. Tai pavyksta tuomet, kai mažiausiai devynios šalys susitaria dėl artimesnio bendradarbiavimo. Tokie susitarimai įsigaliojo dėl patentų ir finansinių transakcijų mokesčio.

Tuo tarpu mūsų finansų ministras Rimantas Šadžius šviežiame interviu kalba, kad Europos laukia integracinis iššūkis. Kurį reikės suvaldyti ES pirmininkausiančiai Lietuvai.

„Ekonomikos ir finansų blokas – bankų sąjunga, finansų ir finasinių paslaugų rinkas reguliuojantys teisės aktai, jų derinimas tarp ES institucijų bei šalių narių – bus pati karščiausia diskusijų sritis, kuri teks ir mums pirmininkaujant“,– „Verslo žinioms“ kalbėjo ministras.

Pagyvensim, pamatysim, kas laimės.

 

Parengė Vytė Rūkaitė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!