Savaitės temos

Euras

2014-06-02

Artėjant euro įvedimui Lietuvoje, aštrėja diskusijos, ar verta mums šią valiutą turėti savo šalyje. Kokie yra euro įvedimo pliusai ir minusai, kas būtų mums jo neįsivedus? Apie tai kalbėsime šią savaitę. Taip pat domėsimės, kaip pasikeitė visuomenės nuomonės dėl euro Estijoje ir kokia yra bendra valiuta Afrikos šalyse. Įdomios savaitės.

1993-ųjų birželį, po šitiek metų okupacijos, Lietuva atkūrė savo tarpukario valiutą – litą. Turbūt sunku šiam žingsniui nesuteikti sentimentalios vertės, kai žinai, jog net kelios kartos galėjo tik pasvajoti, kad jų kišenėse kada nors galės sutilpti tiek daug Lietuvos kultūros ir politikos veikėjų. O dabar, štai tau, euro įvedimas, kaip koks sovietinis pareigūnas, grasinantis Maironio, Daukanto bei Dariaus ir Girėno palikimui.

Kiekvieną kartą, kai Budapešte Vengrijoje išsigryninu pinigus iš lietuviškos sąskaitos, man tai kainuoja 10 litų arba 2,9 euro. Grynintis litus Lietuvoje savo banke man nekainuotų nieko, o kituose bankuose būtų pigiau, priklausomai nuo komercinių bankų susitarimų.

Keista, bet Lietuvoje visai rimtai svarstomas referendumas dėl euro įvedimo, tarsi šis žingsnis galėtų būti žalingas, arba dar blogiau – kone tapti Lietuvą žlugdančiu veiksniu. Kaip visuomet – ten, kur sunku dėlioti aiškius dalykus, atsiranda politiniai mitai ir jie, kaip visuomet, tarnauja populistams.

Kada paskutinį kartą girdėjote naujienų apie planuojamą Rytų Afrikos pinigų sąjungą? Daugeliui nė viena bendros valiutos iniciatyva Afrikos žemyne nėra girdėta, nors praėjusių metų rudenį naujausioji plačiai nuskambėjo tarptautinėje spaudoje. Jos raidą seka ne tik investuotojai – akademikai jau dešimtmečius nepavargdami diskutuoja, ar vadinamoji regionalizacija Europos Sąjungos pavyzdžiu yra globalizacijos dalis, ar priešingas procesas.

Po 20 metų nebereikia šokti iš savarankiškos pinigų politikos kapavietės, kuri dvidešimt metų nenaudojama, sako Vilniaus universiteto docentė Aušra Maldeikienė. „Man atrodo, po 25 metų leidžia jau ir antrą lavoną kasti. O čia pašoki ir imi rėkti. O kodėl reikėtų rėkti?“ – euroskeptikų baimes sklaido ekonomistė.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!