ES nori pirkti naftą iš sukilėlių, o šie galės įsigyti ginklų

Spausdinti Autorius: Vija | 2013-05-06

Europos Sąjunga „pavarė“. Europos Sąjungos  užsienio reikalų ministrai Liuksemburge sušvelnino naftos iš Sirijos embargo, nes jos naftos telkinius neva perėmė politinė opozicija – sukilėliai – o ES norėtų jiems padėti gauti pinigų. Tai taip pat gali reikšti, kad ES - savo prigimtimi taikos projektas – pradeda kištis į pilietinį karą Sirijoje dar daugiau negu anksčiau.

Pardavę naftos sukilėliai, tikėtina, pinigus naudos ir ginklams įsigyti kovoje prieš prezidento Basharo al-Assado režimą. Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje, nenustebau, apie tai pranešimo neradau.

Embargo atšauktas naftai ateinančiai iš Sirijos dalių, kurias kontroliuoja sukilėliai. Tačiau, kaip praneša „Voice of America“, yra abejonių, kad sukilėliai sugebėtų susitvarkyti ir pradėti prekiauti su Sirija greitu metu. Jų cituojamas Davidas Butteris iš “Chatham House” teigia, kad didžiąją dalį naftos telkinių valdo kitos grupės, iš kurių žinomiausia yra Jabhat al-Nusra, kuri turi ryšių su teroristais al-Qaida.

Diskusijos apie galimą embargo atšaukimą nepatiko Vokietijai, kurios užsienio reikalų ministras  Guido Westerwelle pareiškė, kad Vokietijai „nelieka nieko kito, kaip pritarti embargo sušvelninimui, jeigu kitos šalys tokį sprendimą stumia“. Vokietija priešinosi pastangoms teikti karinę pagalbą sukilėliams, bet Didžioji Britanija ir Prancūzija norėjo sušvelninti ir draudimą įvežti ginklų.  

Nuo šiol ES narės gali įsigyti naftos iš Sirijos, jeigu tai patvirtina Sirijos nacionalinė koalicija (opozicinė grupė).

ES sankcijas Sirijai taiko nuo 2011 metų gegužės mėnesio, taikoma apie 20 priemonių. Pavyzdžiui, yra uždraustas ginklų importas ir eksportas iš bei į Siriją, draudžiama investuoti į Sirijos naftos verslą, teikti paskolas tam, kurti bendras įmones investicijoms, dalyvauti naujų elektros jėgainių statyboje, draudžiama prekiauti auksu, kitais tauriaisiais metalais ir deimantais su Sirijos oficialiomis institucijomis bei centriniu banku, draudžiama keliauti į ES 179 su režimu susijusiems asmenims, draudžiama eksportuoti gerovės prekes

Besiplieskiant Sirijos pilietiniam karui, dėl ES ir JAV pritaikytų sankcijų naftos Sirijoje išgaunama perpus mažiau. Pasak portalo, pritaikius sankcijas, užsienio kompanijos pasitraukė iš Sirijos naftos verslo, o vietoje trūksta pajėgumų į degalus perdirbti visą išgaunamą naftą, tad teko išgauti mažiau.

Naftos kainas sekančiame tinklalapyje http://oilprice.com teigiama, kad visus, kurie bent šiek tiek žino, kas vyksta Sirijoje, naujienos apie ES sprendimą sukrėtė. Čia teigiama, kad šiaurėje kurdai kontroliuoja viena naftos išgavimo lauką, oficialiai neva Assado vardu, bet iš tikro laiko jį sau. Kitur , ir ten kur sukilėliai kontroliuoja naftos išgavimo vietas, neva klesti naftos vagystės ir kontrabanda.

Draudimas įvežti ginklų iš ES į Siriją baigsis gegužės 30 dieną. Tada, kaip suprantu, ES užsienio reikalų ministrai svarstys ir šį klausimą. Tereikia, kad jie nepamirštų, kodėl ir kaip apskritai buvo sukurta Europos Sąjunga prieš daugiau nei pusę amžiaus. Tam, kad Europos žemyne daugiau niekada nebūtų karo. ES galbūt turėtų laikytis panašių principų ir kituose žemynuose. 

Komentarai

Kitos naujienos

Senovės Graikijos Tėbų miestą gynė ypatingi kareiviai. Elitinis Šventasis būrys buvo sudarytas iš 150 homoseksualių porų. Graikai vadovavosi paprasta logika – joks kareivis nepaliks savo meilužio mūšio lauke. Statistika patvirtino šį mąstymą, nes būrys buvo itin efektyvus kovose. 

Bulgariją apgaubė užsieniečio, pasiryžusio išpirkti žemę, šešėlis. Taip rašė vienas bulgarų apžvalgininkas prieš šių metų pradžią, kai šalis turėjo panaikinti draudimą žemės ūkio paskirties plotus parduoti užsieniečiams.

Baimė būti „nupirktiems užsieniečių“ tarp mažesnių Europos Sąjungos (ES) šalių nenauja. Rytų Europoje ji labai gyva, Vakaruose šis klausimas mažai ką jaudina.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!