Savaitės temos

Finansinė perspektyva

2012-10-29

Šių metų pabaigoje turi būti patvirtintas 2014–2020 m. Europos Sąjungos biudžetas. Finansinės perspektyvos planavimas septyneriems metams – nelengva užduotis. Kaip finansiniais sprendimais neužpikdyti vienų valstybių narių, įtikti kitoms, nenuskriausti trečių? Apie tai šią savaitę diskutuoja euroblogeriai. 

Šiuo metu ES lėšos Lietuvos biudžete sudaro 7,1 mlrd. litų, kas yra apie trečdalį viso iždo. Šie pinigai paskirstomi iš ES daugiamečio biudžeto, kuris dar septyneriems metams į priekį turi būti suplanuotas šių metų pabaigoje. Nuo to priklausys, kiek lėšų gausime 2014–2020 m.

Šis mano įrašas ne apie Europos Sąjungą, o apie pasaulį, tiksliau, mano neseniai atrastą dalyką „Pasaulio problemų duomenų bazę“. Ši duomenų bazė yra nemokama ir visiems prieinama. Ją renka Briuselyje įsikūrusi Tarptautinių asociacijų sąjunga (angl. Union of International Associations - UIA). Ši sąjunga egzistuoja jau daugiau nei šimtą metų, nuo 1907-ųjų. O duomenų bazėje yra daugiau nei 56 tūkstančiai įrašų apie įvairias pasaulio problemas. Jeigu kiekvienam įrašui perskaityti skirtume 30 sekundžių, visą duomenų bazę perskaityti užtruktų 467 valandas arba 19 dienų skaitant dieną ir naktį be miego.

Iki naujųjų metų Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime tikimasi priimti galutinį sprendimą dėl daugiametės finansinės perspektyvos, t.y. ES biudžeto, 2014-2020-tų metų laikotarpiui. Šalių vadovai turėtų nusiteikti porai bemiegių naktų, kadangi kol kas Europos Komisija (EK) ir kai kurios šalys narės turi pakankamai skirtingas vizijas dėl būsimojo biudžeto. Tikėtina, kad kils ginčų ir dėl neseniai pasklidusios idėjos steigti atskirą euro zonos šalių biudžetą.

Ketinimus gilinti Europos Sąjungos-Ukrainos bendradarbiavimą apgaubė migla po to, kai tarptautiniai stebėtojai griežtai sukritikavo šios šalies parlamento rinkimus, vadintus „lakmuso popierėliu demokratijos situacijai šalyje įvertinti“.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!