Azerbaidžano dujų konsorciumas dar nepribaigė „Nabucco“

Spausdinti Autorius: Vija | 2012-06-29

Šią savaitę pasipylė mano ilgai lauktos naujienos apie tai, kuriuo keliu galbūt Europą pagaliau pasieks dujos iš Kaspijos jūros regiono. ES išliaupsinto „Nabucco“ dujų projekto gyvenimas galėjo baigtis birželio 28 dieną, bet dujas Azerbaidžane Shah Deniz II projekte išgausiantis ir Europai jas parduosiantis konsorciumas dar leido jam gyventi ir neišbraukė iš galimų pasirinkimų sąrašo.

Pirmiausiai praėjusią savaitę konsorciumas nusprendė, kokiu dujotakiu dujas gabens per Turkiją. Buvo svarstoma, ar naudotis jau esamais Turkijos dujotakiais, ar statyti naują TANAP (Trans-Anatolia Gas Pipeline) dujotakį, pasirinktas pastarasis variantas, o birželio 26 dieną iškilmingoje ceremonijoje pasirašyti dokumentai.

Vėliau, po kelių dienų, konsorciumas trijų galimų kelių, kuriais dujos bus tiekiamos nuo Turkijos sienos, pasirinkimą susiaurino iki dviejų – vieno „pietinio“ (TAP, Trans-Adriatic Pipeline) ir vieno „šiaurinio“ varianto – „Nabucco West“. Toliau, iki 2013 metų pabaigos, bus renkamasi iš šių dviejų ir galbūt galiausiai 2017–2018 metais Kaspijos regiono dujos vis dėlto pasieks Europos Sąjungą.

Tiesa, nepaisant visų iškilmingų politinių kalbų, šie projektai kol kas neišspręs ES priklausomybės nuo rusiškų dujų klausimo, nes tų dujų bus gerokai mažiau nei tikėtasi prieš jų imantis.

 

Iš „Nabucco“ gyvenimo

 Viso šio projekto centre esančiam dujotakiui „Nabucco“ jau ne kartą skelbta mirtis, reanimacija, vėl mirtis, vėl reanimacija ir taip toliau. Kai kurie projekto akcininkai panoro iš jo trauktis. Mano energetikos politikos dėstytojas netgi lažybose kažkam yra pastatęs brangaus vyno butelį dėl „Nabucco“ likimo.

Tačiau „Nabucco“ buvo pasirinktas kaip galimas dujų iš Azerbaidžano kelias į centrinę Europą, o kovoje pralaimėjo SEEP dujotakis (South East Europe Pipeline), kurį, beje, bendradarbiaudami su Bulgarija, Rumunija ir Vengrija į varžybas buvo įkišę patys konsorciumo akcininkai BP. Tad dujų išgavimo projekto akcininkai dėl kažkokių priežasčių nepasirinko savo pačių dujotakio projekto.

Tačiau dabar „Nabucco“ virtęs tik ankstesnių pompastiškų planų simboliu.

Visų pirma, „Nabucco“ buvo planuotas kone nuo pačios Kaspijos jūros per Turkiją iki ES centro (kaip matoma žemiau pateiktame žemėlapyje). Tačiau konsorciumo pasirinktas turkiškas TANAP dujotakis kaip tik ir atsikando dalį dujų kelio, kadaise numatyto „Nabucco“. Tad dabar „Nabucco“ dujotakis būtų tiesiamas tik nuo Turkijos ir Bulgarijos sienos gilyn į ES.

BP, 2011

 

Antra, vietoje planuotų 31 milijardo kubinių metrų dujų per metus – naujausia „Nabucco“ projekto versija, vadinamasis „Nabucco West“, teatneštų 10-11 milijardų dujų per metus arba 2 procentus Europos Sąjungos sunaudotų dujų 2008 metais. To galbūt ir užtektų visiškai patenkinti visų trijų Baltijos šalių poreikius, bet tesudaro tik aštuntadalį, tarkime, Vokietijos metinio poreikio (apie 93 milijardus kubinių metrų).

„Nabucco“ dujotakį statytų vietinės dujų bendrovės šalyse, per kurį jis eitų – Bulgarija, Rumunija, Vengrija, Austrija. Šiuo dujotakio projektu buvo mojuojama Rusijai prieš nosį teigiant, kad jis sustiprins ES energetinę nepriklausomybę. Tačiau projektas kaip nebuvo įgyvendintas, taip nebuvo, tik labiau nei kas kitas figūravo politinėse kalbose. Kaip taikliai balandį apibūdino vienas iš „Nabucco“ akcininkų, Austrijos bendrovės OMV vadovas Gerhardas Roissas, šis dujotakis „paskelbtas mirusiu 100 kartų“, bet „jis atgis ir 101-ąjį kartą“.

 

Finišo tiesioji

Praėjusį rudenį Azerbaidžano Shah Deniz II dujų išgavimo projekto akcininkai – Azerbaidžano „Socar“, BP, „Statoil“ ir kitos įmonės, regis, neapsikentė ir nutarė reikalus paimti į savo rankas. Jie paskelbė konkursą, kuriame pretenduojančių dujotakių akcininkai turėjo pateikti savo pasiūlymus, kaip Azerbaidžano dujos bus pristatys į ES. Be to, BP tarp konkuruojančių dujotakių projektų įmetė ir savo SEEP. Vasario mėnesį konsorciumas paskelbė , kad pasirinko galimą „pietinį“ kelią dujoms, kurios dujas nugabentų iki Italijos – TAP dujotakį. Konsorciumo vykdomo veiksmų dalis – ir šios savaitės sprendimai kaip „šiaurinį“ konkurentą TAP pasirinkti „Nabucco“ bei pradėti rimtai dirbti ties nauju vamzdžiu Turkijos teritorijoje.

Panašu, kad konsorciumo veiksmai turi poveikį, ir vienu ar kitu keliu Azerbaidžano dujos pasieks ES. O finišo tiesiojoje gabenti dujas nuo Turkijos sienos liko tik „Nabucco“ ir TAP. Įdomu, ar ši finišo tiesioji nenumarins „Nabucco“ 101-ąjį kartą, tik šį kartą be galimybės prisikelti.

 

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!