Kaip įsidarbinti ES institucijose

Spausdinti Autorius: Mantas | 2014-10-06

Daugiau nei keturiasdešimt tūkstančių. Tiek žmonių kiekvieną dieną Belgijos sostinėje ir keliuose kituose Europos miestuose dirba dėl idėjos, formaliai įteisintos 1952 metais Paryžiuje, kur šešios valstybės nusprendė prižiūrėti viena kitos anglies ir plieno gamybą.

Buvo manoma, kad bendrai reguliuojant šių resursų, būtinų karui, išgavimą, Europos valstybės žemyne sukurs tvarią taiką. Šalys greitai suprato, kad kartu gali ne tik ko nors išvengti (karo), bet ir kažką pasiekti (ekonominę gerovę). Šiandien šią idėją vadiname Europos Sąjunga (ES). Ir šiandien tai idėjai dirba keturiasdešimt tūkstančių žmonių. Šis straipsnis yra apie tai, kaip tapti vienu iš jų.

Kaip ir dažniausiai būna gyvenime, įsidarbinti ES institucijose yra du pagrindiniai keliai: tiesiai ir per aplinkui. Pagrindinis kelias (tiesiai) veda per Europos personalo atrankos tarnybą (EPSO; angl. European Personnel Selection Office). Tai yra vienintelis būdas pasirašyti neterminuotą darbo sutartį su viena iš ES institucijų. Kelias „per aplinkui“ išsišakoja į keletą smulkesnių vieškelių, pavyzdžiui, terminuotą darbo sutartį, praktiką, pakaitinio darbuotojo vietą ir kitus smulkesnius kelius. Kartais dėl vieno iš tokių vieškelių verta išsukti ir iš pagrindinio kelio (turiu omenyje tai, kad Komisijos padalinių generaliniai direktoriai bei komisarai savo darbo vietas gauna tikrai ne per EPSO). Kitais atvejais net ir ilgai pradirbus Komisijoje ar kitoje ES institucijoje, vienintelis būdas ten pasilikti iki pensijos yra įveikti varginantį EPSO maršrutą.

O dabar giliau apie abu kelius.

Pagrindinis kelias – EPSO

EPSO organizuojamas atrankos procesas yra tikrai ne iš lengvųjų. Jis susideda iš keleto dalių, kurių viena skamba sudėtingiau už kitą.

Pirmas žingsnis yra išlaikyti EPSO testą. Būti atrinktam į šio testo laikymą yra sąlyginai nesudėtinga. Tereikia turėti bent bakalauro diplomą (bet kurios srities) bei mokėti dvi ES kalbas: gimtąją ir vieną iš darbinių kalbų (anglų, prancūzų arba vokiečių). Lengva? Tai paskutinė proga pavartoti šį žodį kalbant apie EPSO atrankos procesą.

EPSO testas yra sudėtingas. Pats nesu jo laikęs, tačiau nė vienas iš bandžiusių draugų testo siūlomais intelektiniais iššūkiais nenusivylė. Nors EPSO testų yra keletas rūšių, priklausomai nuo pozicijos, į kurią taikotės, į daugumą iš jų įeina teksto suvokimo, matematinio mąstymo bei abstraktaus mąstymo užduotys. Nepaisant to, kad daug privačių kompanijų siūlo savo paslaugas ruošiantis EPSO testams, paties EPSO darbuotojai yra įsitikinę, jog pasiruošimui pakanka jų svetainėje pateikiamų bandomųjų testų. Kad nebūtų per lengva, užduotims atlikti yra suteikiami labai riboti laiko ištekliai.

Jeigu susižavėjote aukščiau pateiktu EPSO testų aprašymu ir pagalvojote „tai yra kaip tik man!“, turėtumėte nuolat tikrinti oficialų EPSO tinklalapį ir laukti skelbimų apie naujus testus. Deja, neįmanoma tiksliai nuspėti, kada toks skelbimas pasirodys. EPSO testai nėra reguliarūs. Jie yra rengiami tada, kai ES institucijose atsiranda darbuotojų poreikis. Kita vertus, bent vieno testo per metus tikėtis galima.

Jeigu patekote tarp 2 proc. geriausiai išlaikiusių EPSO testą, jūsų kelias veda į Briuselį (dažniausiai) arba Liuksemburgą (kartais). Tačiau ne, dar ne dirbti, o toliau egzaminuotis. Kita stotelė – diena EPSO vertinimo centre. Vertinimo centre jūsų laukia keletas užduočių. Pirmiausia – rašymo užduotis, kurios metu turėsite nagrinėti tam tikrą problemą ar parengti veiklos planą. Kita užduotis bus atliekama grupėje – taip bus tikrinami jūsų gebėjimai dirbti komandoje bei spręsti nenumatytai iškilusias situacijas. Po to dar laukia pristatymo žodžiu užduotis – juk dirbant Komisijoje tikrai dažnai turėsite pristatinėti savo darbo vaisius didelėms auditorijoms. Na ir pabaigai jūsų laukia pokalbis su atrankos komisija. Šiomis keturiomis užduotimis yra siekiama patikrinti, ar turite aštuonias darbui ES būtinas kompetencijas: analitinius gebėjimus, bendravimo įgūdžius, orientaciją į rezultatus, norą mokytis ir tobulėti, gebėjimą nustatyti prioritetus, atsparumą nenumatytoms situacijoms, gebėjimą dirbti komandoje, lyderystę.

Jeigu praėjote aukščiau išvardintus vargo kelius, pateksite į rezervinį sąrašą. Taip taip. Niekas darbo jums iš karto neduos. Patekę (-usios) į rezervinį sąrašą jūs turite pradėti aktyvią darbo paiešką, t.y. siuntinėti užklausas dėl darbo galimybės į jus dominančius ES institucijų padalinius. Jeigu patiksite, būsite pakviestas (-a) į darbo pokalbį, kuriame šauniai pasirodę užsitikrinsite išsvajotą darbo vietą.

Keliaukite per aplinkui

Jeigu EPSO egzaminavimo procesas jums atrodo per sudėtingas arba bandėte jau keletą kartų, tačiau nesėkmingai, laikiną darbą (nuo kelių mėnesių iki 6 metų) ES institucijose galite gauti ir kitais būdais.

Vienas geriausių iš tokių būdų yra dirbti prie specifinės užduoties pagal terminuotą sutartį. Yra keletas skirtingų terminuotų sutarčių tipų, apie kurias galite pasiskaityti čia. Nepaisant techninių skirtumų, į visas šias pozicijas darbuotojai yra atrenkami pagal specifinę patirtį, reikalingą tam tikru metu. Tokių darbo vietų skelbimus galite atrasti čia bei oficialiuose ES institucijų puslapiuose. Iš tiesų laikinas kontraktas dažnai gali būti tramplinas į neterminuotą darbo sutartį. Turiu draugų, kurie dirbdami pagal kontraktą išlaikė EPSO egzaminus ir pasiliko dirbti su neterminuota sutartimi. Ir vis tik EPSO išlaikyti privalėsite.

Jeigu norite tik trumpai pajusti darbo ES institucijose skonį bei įgyti vertingų profesinių žinių, rinkitės stažuotę. Pats išbandžiau – rekomenduoju! Kvietimus atlikti stažuotes galima rasti ES institucijų oficialiuose pusapiuose. Plačiau apie stažuotes ES ir kaip į jas patekti galite pasiskaityti ankstesniuose mano straispniuose tinklaraštyje Euroblogas.lt  čia ir čia.

Na o jeigu turite daug laiko bei ambicijų prieš išvažiuojant į ES padirbėti Lietuvos labui politikoje ar valstybės tarnyboje, palaukite, kol sukaupsite daug patirties ir tapsite tokiu stipriu profesionalu, kad niekas neturės jokios kitos išeities, kaip tik išsiųsti jus dirbti komisaru, generaliniu Komisijos padalinio direktoriumi ar išrinkti į Europos Parlamentą.

O svarbiausia atsiminti: jeigu dirbti ES institucijose jus veda vien tik didelis atlyginimas, o ne siekis dirbti dėl straipsnio pradžioje apibūdintos Europos idėjos bei Lietuvos interesų, prašau, nebandykite. Tiek dėl savęs, tiek ir dėl Europos. Ačiū.


Mantas Pupinis

Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Siųskite savo tekstą (lietuviškais rašmenimis, prisegtą kaip „Word“ ar pan. dokumentą) elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com.

Komentarai

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!