Ar ateis laikas, kai rusas po ES keliaus be vizos?

Spausdinti Autorius: Vija | 2012-09-06

Ko mažiausiai gyvenime tikėjausi, tai kad kada nors ruso ir vengrės vestuvėse būsiu „vertėja“ iš vengrų į rusų kalbas (paskaitysiu jau išverstą tekstą) ir paskelbsiu juos vyru ir žmona. Tačiau būtent taip dariau praėjusį savaitgalį. Rusų kalbos per šalia Budapešto vykusias vestuves reikėjo, nes į jas atvyko jaunikio mama, pusseserė ir keli kursiokai.

Vizas į Europos Sąjungą bent keli iš jų gavo gana keistu būdu: turizmo bendrovės ambasadose užsako visų „tokiems ir tokiems“ turistams, pažada, kad jie nakvos turizmo bendrovių parinktuose viešbučiuose, tada keli iš „turistų“ „atsisako“ vizų, o jos jau būna padarytos. Šias iš karto paruoštas vizas turizmo bendrovė perpardavė į vestuves vykusiems svečiams. Ten, kur yra griežtos taisyklės, atsiras ir išmokęs jas apeiti bei iš to galintis užsidirbti.

Kitas pavyzdys – kadangi rusams, kad gautų Šengeno vizą, su kuria gali įvažiuoti į ES, reikia kvietimo. Studijas baigusiai ir į Maskvą išskrendančiai mano rusei kursiokei vienas pažįstamas ukrainietis pasiūlė tokį kvietimą jai atsiųsti „už tam tikrą pinigų sumą“, jeigu ji kada nors vėl norės apsilankyti ES.

Kalbos apie bevizį režimą rusams, kad jie laisvai galėtų įvažiuoti į ES, tęsiasi metų metus. Rusija žada ES piliečiams atsilyginti tuo pačiu. Kol kalbos lieka kalbomis, iš to pasipelno įvairios turizmo bendrovės ir kvietimus išrašinėjantys asmenys.

Derybos be narystės pažado

Rusija siekia, kad 2014 metų Žiemos Olimpinėse žaidynėse Sočyje būtų galima įvesti ir bevizį režimą. ES tarybos prezidentas Hermanas van Rompuy nenori „prisirišti” prie datų, teigia, kad svarbu įgyvendinti sutartas sąlygas, o tada kalbėti apie laiką. Žaidynės vyks 2014 metų vasario pradžioje.

Pernai metų pabaigoje vykusiame ES ir Rusijos sąskrydyje abi šalys susitarė dėl žingsnių, kuriuos reikia žengti, kad vizų būtų atsisakyta trumpalaikiams vizitams. Reikia išpildyti sąlygas dėl dokumentų saugumo (įvesti biometrinius pasus), kovoti su nelegalia migracija, viešąja tvarka, gerinti saugumo ir teisminį bendradarbiavimą su ES, įskaitant ir kovą su organizuotu nusikalstamumu, terorizmu ir korupcija.

Kaip kad pažymi portalas euractiv.com, kitaip nei žalia šviesa beviziam režimui pasibaigusių derybų su Serbija, Makedonija, Juodkalnija, Bosnija ir Hercegovina bei Albanija, kurioms buvo kada nors pažadėta ir narystė Sąjungoje, Rusijai tokios narystės nesiūloma. O ir ji pati neprašo.

Rusijos pilietybė populiarėtų

Šis dialogas dėl bevizio režimo įvedimo, akivaizdu, nėra lygiavertis, tai – Rusija, kuri nori ir siekia, ir Europos Sąjunga, kuri kol kas neduoda. Jėgų pasiskirstymas netolygus. Tie Rusijos politikai, kurie pasiektų bevizį režimą su Europos Sąjunga, neabejotinai būtų įvertinti savo tautos ir tai padidintų jų populiarumą. ES publikos reakcija gali būti ir ne tokia teigiama ES lyderių atžvilgiu. Vertinama, kad jeigu Rusijos piliečiai bevizį režimą su ES pasiektų anksčiau, nei tai pavyktų Ukrainai ar Moldovai, Rusijos pilietybė taptų populiaresnė. Daugiau asmenų iš buvusių postsovietinių respublikų (neįskaitant tų, kurios jau dabar yra ES narės), siektų ir gautų Rusijos pasą, jeigu su juo būtų galima laisvai keliauti.

Derybų įrankis

Tad ko bijo ar nori Europos Sąjunga? Pasak įvairių naujienų portalų ir, didžiulės imigracijos bangos, organizuoto nusikalstamumo, persikeliančio į ES. Tačiau režimas, kurio siekia Rusija, ir kuris, regis, mažiau būtinas ES, gali būti geras įrankis derybose, ES siekiant ko nors iš Rusijos. Po devyniolikos metų derybų Rusija neseniai buvo priimta į Pasaulio prekybos organizaciją, bet dar likę daugybė neišspręstų klausimų, tokių, kaip iš Energetikos chartijos sutarties pasitraukusios Rusijos grįžimas. Ši chartija nustato tarpusavio santykių taisykles, siekiant užtikrinti naftos ir dujų tranzitą (kad kuo būtų kuo mažiau dujų tiekimo nutrūkimų į Europą). Taip pat ir derybos dėl naujos Partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties su Rusija, kurios galiojimas baigėsi, ir reikia pasirašyti naują (Lietuva derybas dėl šios sutarties pati anksčiau laikydavo derybiniu įrankiu ir jas blokuodavo kartu su lenkais).

Vienu žodžiu, darbo yra, o Rusijos politikų siekis pasipuikuoti prieš savo žmones per 2012 metų Žiemos Olimpines žaidynes ir padovanoti jiems bevizį režimą su ES gali Sąjungai tik padėti siekti savo derybinių tikslų.

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!