„iPhone“: ar konkurencijos pareigūnai budrūs?

Spausdinti Autorius: Vija | 2012-07-17

Europos šalyse „iPhone“ parduodamas kartu su kokio nors tinklo operatoriaus sutartimi, bet šitaip galimai varžoma vartotojų pasirinkimo laisvė niekam kol kas rimtai neužkliūva.

Europos Komisijos (EK) Konkurencijos generalinis direktoratas – ne bailys. Jis nebijo užkliudyti tokių IT milžinų kaip „Microsoft“ ar „Google“, bet „Apple“ ir jo produkto „iPhone“ pririšimas prie vieno kurio nors operatoriaus šalyje praslysta pro akis. Tiesą sakant, gal ir nepraslysta, bet kadangi būtų sunku įrodyti, kad „iPhone“ užima dominuojančią rinką mobiliųjų telefonų rinkoje, turbūt nešvaistoma energija ir konkurencijos pažeidimo tyrimams. Tačiau diskutuoti verta.

 

„iPhone“ laikrodis

Jau esu rašiusi apie amerikietį kurso draugą Aleksą, kurio „iPhone“ užsienyje parsisiuntė atnaujinimų už 700 litų. Kadangi Aleksas atsisakė mokėti, Vengrijos mobiliojo ryšio bendrovė „T-Mobile“ nutraukė su juo sutartį. Kas čia tokio, pasakysite, jis juk gali į savo telefono aparatą įkišti kitos bendrovės kortelę ir toliau juo naudotis. Pasirodo, ne. Nuėjęs pas kitą operatorių Vengrijoje „Vodafone“, bendramokslis sužinojo, kad tik „T-Mobile“ prekiauja „i-Phone“ telefonais, tad tik jis tiekia ir mažesnes mikrokorteles jam bei ryšį pagal sutartį. Kiek matau internete, Lietuvoje taip daro „Omnitel“. Tiesa, draugai sako, kad ir kitur galima įsigyti „i-Phone“ telefonus be kortelės, bet norint juo naudotis gali tekti arba „šešėlinėje rinkoje“ apkarpyti įprastą telefono kortelę, arba vėlgi sudaryti sutartį su „Omnitel“.

Kaip suprantu, tokia padėtis Europoje susidaro, nes „Apple“ iš mobiliojo ryšio bendrovių gali prašyti didelių mokesčių už prekybą jo telefonais, tad ne visos apsiima tai daryti. Dėl panašaus atvejo JAV vartotojai jau padavė „Apple“ į teismą.

Draugai mano kolegai iš JAV pasiūlė nunešti kur nors jo telefoną ir „atrišti“ ir/arba apsikarpyti kito operatoriaus mobiliojo ryšio kortelę. Aleksui šie Rytų ir Vidurio Europos triukai pasirodė nepriimtini. Tad šiuo metu Aleksas savo telefoną vis dar nešiojasi kišenėje, bet tik tam, kad naudotųsi juo kaip laikrodžiu. Tiek to džiaugsmo iš naujo telefono.

 

Pirkdamas A, pirk ir B

Telefono „pririšimas“– jau seniai negirdėtas žodis, bet pamenu, kad vidurinės mokyklos ir pirmaisiais studijų metais mobilieji telefonai Lietuvoje taip pat būdavo „pririšti“ tik prie vieno operatoriaus. Tuo metu mobiliuosius telefonus mes vadinome „plytomis“, nes jie buvo tokio dydžio, kad telefonus buvo galima naudoti savigynai. Tačiau tie laikai seniai praėjo ir konkurencija įsigalėjo. Šiuo metu net su tuo pačiu numeriu galime keisti operatorius kaip kojines, ką jau kalbėti apie korteles telefone. Tačiau tik jeigu nekalbame apie „iPhone“.

„iPhone“ pardavimus, kai būtina pasirinkti būtent tą ir jokį kitą telefono operatorių, mano galva, yra artimas vadinamajam susietajam pirkimui. „Susietasis pirkimas“ vyksta, kai vieno produkto įsigijimas (šiuo atveju mobiliojo ryšio tam tikroje bendrovėje?) yra kito skirtingo produkto pirkimo sąlyga (telefono?).

Ką Europos Komisija kalba apie vertikalius apribojimus ir susietuosius pirkimus, galima paskaityti čia (gairių vertimas gana prastas, tad siūlau rinktis anglų kalbą).

Europos Komisija mano pateiktose vertikaliųjų susitarimų gairėse atkreipia dėmesį į grėsmę, kad esant susiejimui, pirkėjas už susietą produktą gali mokėti brangiau negu mokėtų kitu atveju. Be to, susiejimas gali užverti rinką konkuruojančioms bendrovėms, šiuo atveju mobiliojo ryšio įmonėms, kurios negali parduoti savo ryšio paslaugų klientams, jau pasirašiusiems sutartį su kita bendrove ir tik tos kitos bendrovės tinkle galintiems naudotis mobiliuoju telefonu.

 

Vaisių ar apelsinų rinka?

Konkurencijos teisėje išskirtiniai susitarimai ir kitokie vadinamieji vertikalūs apribojimai gali būti laikomi pažeidimais tik tais atvejais, jeigu ribojantys konkurenciją užima dominuojančią arba pakankamai didelę padėtį rinkoje. Atliekant konkurencijos tyrimus apibrėžiama vadinamoji atitinkama to produkto rinka, tada matuojama bendrovės užimama pardavimų dalis.

Kuo platesnė rinka nustatoma, tuo, natūralu, sunkiau aptikti joje dominuojančią padėtį. Ilgieji geltonieji bananai vaisų rinkoje užima nežymią dalį, bet bananų rinkoje jie dominuoja.

Kalbant apie „iPhone“ telefonus galima sakyti, kad jie veikia mobiliųjų telefonų rinkoje, kurioje tarp tūkstančių kitų mobiliųjų telefonų užima tik nežymią dalį. Tad, net jeigu „iPhone“ telefonai parduodami susietai su tam tikro mobiliojo operatoriaus paslaugomis, pats telefonas per mažai svarbus, kad tai būtų laikoma pažeidimu. Vargu, ar „iPhone“ dominuoja ir vien tik išmaniųjų telefonų rinkoje, jeigu ji būtų apibrėžta kaip atskira rinka. Todėl, kaip sakiau anksčiau, kol kas tyrimo turbūt nebus. Tačiau išlaikyti budrumą verta, nes jeigu „iPhone“ taip išpopuliarės, kad pradėtų užimti dominuojamą padėtį savo rinkoje, su tokia padėtimi ateitų ir atitinkama atsakomybė.

 

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!