Savaitės temos

Krymas ir Europos atsakas

2014-03-16

Kryme 96,6 proc. atėjusiųjų į refrendumą balsavo už pusiasalio prijungimą prie Rusijos. Šią savaitę laukiama ES, laikančios referendumą neteisėtu, konkretaus atsako dėl krizės Ukrainoje.  Pirmadienį renkasi užsienio reikalų ministrai, ketvirtadienį - vadovai.

 

Ziemowit Szczerek, knygos „Ateis Mordoras ir mus suės“ (lenk. „Przyjdzie Mordor i nas zje“) palygino Rusiją su „Žiedų valdove“ vaizduojama Mordoro šalimi, kur vyrauja tamsa. Analogija netiesioginė, mat ji iliustruoja ne faktinę padėtį, bet vaizdinį. Rusijos vaizdinį kolektyvinėje Europos sąmonėje. Vakarų Europos santykį su Rytais.

Edwardas Snowdenas privirė daug košės, kurią gali būti sunku išsrėbti. Visi gerai atsimenam pernai metų skandalą, kai jis nutekino slaptą JAV Nacionalinės Saugumo Agentūros, kuriai iki tol dirbo, informaciją. Be kita ko, jis paskelbė, kad JAV šnipinėja aukštus Europos Sąjungos pareigūnus bei jai priklausančių valstybių administracijas ir jų lyderius.

Kryme ką tik įvykes referendumas paliko tiek paties Krymo piliečius, tiek tarptautinę bendruomenę sumaištyje. Kol šalių lyderiai diskutuoja ir ginčijasi, Ukrainos ir Rusijos piliečių pasisakymus – ne referendumo forma – išgirsti kiek sunkiau, bet taip pat svarbu. Dėl to nusprendžiau pakalbinti porą draugių ir paklausti jų, ką jos galvoja apie jų gimtosiose šalyse vykstančius politinius pokyčius. Su Olga ir Maryna susipažinau bestudijuodama Centrinės Europos Universitete. Visos čia studijavome magistrantūros programoje, matydavomės beveik kasdien ir nepraleisdavome progos pajuokauti ir politinėmis temomis. Dabar, situacijai regione pasidarius tokiai įtempai, klausimus užduodu joms jau visiškai rimtai.

Šią savaitę visų dėmesys bus Kryme ir Vakarų šalių sostinėse. Nieko nenustebinoreferendumo rezultatai, - 96,6 proc. dalyvavusių pasisakė už regiono prisijungimą prie Rusijos.  Referendumo teisėtumu abejoja visi, išskyrus Rusiją, Š.Korėją ir Siriją, Europa ruošia sankcijas Rusijai už tarptautinės teisės pažeidimus. Dalis europiečių piktinasi vangia ES reakcija, kiti – priešingai, baiminasi santykių su Rusija sugadinimo. 

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!