Savaitės temos

Laisvas judėjimas

2014-03-24

Vienas kertinių Europos Sąjungos principų yra laisvas žmonių, kapitalo ir informacijos judėjimas be sienų. Tai – šios savaitės tema. Kalbėsime apie „Erasmus“ studijas ne Vakarų ES šalyse bei apie tai, kad tuo tarpu Turkijoje uždraudžiamas net socialinis tinklas „Twitter“. 

Paradoksalu, kad nepritariantys Europos Sąjungos idėjai ar jos dabartinėms galioms gali kandidatuoti į EP ir kuo puikiausiai atstovauti savo ir savo bendraminčių interesams. Kitaip sakant, pasisakantys prieš sistemą yra pačios sistemos leidžiami būti jos atstovaujamaja dalimi.

Nuvykusi į Stambulą ir apsistojusi prie pat Taksimo aikštės, atradau, kad nors ir jau daugiau nei pusmetį kiekvieną šeštadienį visi aplinkui esantys žmonės nemokamai gauna pakvėpuoti ašarinių dujų, bei turistų kiekis tame rajone yra ryškiai sumažėjęs, visgi jiems užtenka kantrybės ir drąsos pasisakyti už sąžiningesnę valdžią, didesnę laisvę žmonėms, žodžio ir spaudos laisvę ir aiškesnius ateities valstybinius posūkius.

ES negali Pietų Kaukazui kartu su Ukraina, Moldova ir Baltarusija pažadėti narystės, bet taip pat negali palikti jų be jokios strategijos. Juk pati Rytų partnerystė, galima sakyti, tam tikras Frankenšteinas, kurį bandoma gaivinti, sulipdžius savarankiškai praeityje politiškai susiorganizavusias GUAM šalis, Gruzija, Ukraina, Azerbaidžanas, Moldova, su prorusiškomis šalimis, Armėnija ir Baltarusija, kad jos neliktų be jokios strategijos.

ES rūkantiems siunčia aiškia žinutę – „užteks“. Tačiau pirkti tabaką gali kiek nori, tik rūkyti gali ne visur ir pakelis negražus, trumpajame interviu Eurobloge analizuoja Vilius. 

Dažnai girdime „jis turi vakarietišką išsilavinimą“, bet panašiais epitetais neapibūdinami tie, kurie grįžta iš Vidurio ir Rytų Europos universitetų. Studijos mažiau ekonomiškai pažengusiose šalyse nėra prastesnės, šią patirtį galima pavadinti „kitokia“.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!