Kokie Lietuvos narystės ES privalumai?

Spausdinti 2013-11-22

Vartotojų teisių užtikrinimas, galimybė lengviau eksportuoti ir importuoti prekes, mokytis bei dirbti užsienyje ir laisvai keliauti visose ES šalyse - tai galimybės, kurios atsiveria Lietuvos gyventojams, būnant Europos Sąjungos dalimi. Dar vieni Eurodebatų dalyviai, „Rojaus obuoliukai“ iš Alytaus, analizuoja narystės ES privalumus.

Žinoma Europos Sąjungos parama yra didelis pliusas Lietuvai, tačiau tai tikrai nėra vienintelis privalumas. Europos Sąjunga padeda Lietuvos ekonominei raidai, plėsti verslus ir atidaryti laisvus kelius importuoti ir eksportuoti prekes. Be abejonės nemažiau atnešantis naudos Europos Sąjungos pliusas Lietuvai yra vartotojų teisės, kurios užtikrina prekių saugumą ir kitas garantijas. Nepaisant to Europos Sąjunga daro didelę įtaką Lietuvos aplinkosaugai, nes pagal jos standartus ir kitas prielaidas yra prižiūrima valstybės aplinka. Taip pat labai svarbu mokslo galimybės užsienyje, teisė nevaržomai kirsti Europos Sąjungos sienas, laisvai keliauti arba apsigyventi kažkurioje tarpvalstybinės organizacijos šalyje.

Lietuvos ekonomikai padėjo ne tik finansinė parama, bet ir galimybė plėsti savo verslus, taip pat atsidarius laisviems keliams ne tik importuoti svetimas, tačiau ir lengviau eksportuoti savo prekes į kitas Europos Sąjungos nares. Europos Sąjungoje galima laisvai prekiauti prekėmis ir paslaugomis. Nėra jokių apribojimų, tai yra jokių rinkliavų, kvotų ar importo licencijų. Kai Lietuva dar nebuvo Europos Sąjungos nare, 1999 m. bendrojo žemės ūkio bei maisto produktų eksporto dalis, skirta Europos Sąjungai sudarė vos 26 %. Lietuvai jau  tapus Europos Sąjungos nare šie rodikliai gerokai pasikeitė – į Europos Sąjungą eksportuojama 64,9 %. Nuo 2004 m. kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą labiausiai eksportuojami šie Lietuvoje pagaminti produktai: maisto ir gėrymų, statybos, medienos, baldų ir popieriaus, taip pat mašinų irengimų, cheminių medžiagų bei tekstilės drabužių, odos ir batų.

Ne ką mažiau atnešantis naudos Europos Sąjungos pliusas – vartotojų teisės. Vartotojų teisių rėmimas, klestėjimo ir gerovės didinimas yra svarbūs Europos Sąjungos tikslai. Lietuvos narystė Europos Sąjungoje garantuoja didesnę vartotojų apsaugą, ko prieš įstojimą į šią tarptautinę organizaciją nebuvo. Visų pirma labai palengvėjo produktų gražinimo sąlygos.  Pagal Europos Sąjungos teisę, jei jūsų pirkinys neatitinka to, dėl ko jūs susitarėte su pardavėju pirkdami, galite jį grąžinti ir jis bus pataisytas ar pakeistas kitu. Taip pat galite prašyti nuolaidos ar susigrąžinti pinigus. Be to, Europos Sąjungos bendrų teisės aktų reikalavimas yra tas, kad Lietuvoje kaip ir kitose valstybėse, parduodami maisto gaminiai bei kitos prekės turi būti saugios. Europos Sąjungos teisės aktai reikalauja, kad prekybos centrai nurodytų jums produkto vieneto kainą, pavyzdžiui, kiek kainuoja jo kilogramas arba litras, kad būtų lengviau nuspręsti, kurio kokybė labiausiai atitinka kainą.Taigi, po įstojimo į Europos Sąjungą galime būti beveik tikri, kad maistas ir kiti parduodami produktai yra saugūs ir atitinka griežtus reikalavimus, o mūsų, kaip vartotojų padėtis pagerėjo.

Europos Sąjungoje galioja vieni iš griežčiausių aplinkosaugos reikalavimų pasaulyje. Aplinkos politika padeda apsaugoti Lietuvos turtus, skatina įmones siekti, kad Europos Sąjungos ir Lietuvos ekonomika būtų ekologiškesnė, saugotų gyventojų sveikatą ir gerovę. Iki 2015 m. pabaigos didžiųjų deginimo įrenginių, pavyzdžiui, Elektrėnų, Mažeikių elektrinėse, skleidžiama oro tarša yra palaipsniui mažinama taip, kad atitiktų Europos Sąjungos standartus. Taip pat, pagal Europos Sąjungos strandartus privaloma nuolat stebėti, ar upių ir jūros vandenyje nėra pavojingų medžiagų, kad Lietuva nebeišleistų į paviršinius vandenis pavojingų medžiagų. Žinoma, siekiant pagerinti vandens kokybę, nitratų ir fluoro kiekis vandentiekiais tiekiamame vandenyje yra suderinta su Europos Sąjungos rekomendacijomis. Taigi, Europos Sąjunga padeda rūpintis ir prižiūrėti Lietuvos aplinką.

Mokslas užsienyje, teisė nevaržomai kirsti Europos Sąjungos sienas, laisvai keliauti arba apsigyventi kažkurioje tarpvalstybinės organizacijos šalyje, tai tik dalis Europos Sąjungos pilietybės atneštų gerovių. Po įstojimo į Europos Sąjungą, lietuviai gavo palankias sąlygas dirbti ir mokytis, kaip tos valstybės į kurią atvyko piliečiai. Tai leidžia lietuviams studijuoti geriausiuose Europos universitetuose ir grįžus užimti itin aukštos kvalifikacijos reikalaujančias darbo vietas. Dabar Lietuvos piliečiai gali naudotis laisve nevaržomai judėti visoje Europos Sąjungoje pateikus galiojantį pasą ar tapatybės kortelę. Keliaujant Šengeno sutarties valstybių narių teritorijoje nėra jokių suvaržymų. Taigi, dar vienas privalumas Lietuvai įstojus į Europos sąjungą, kad atsivėrė daug galimybių laisvai keliauti, mokytis ir dirbti.

Lietuvai Europos Sąjunga būtų naudinga net ir tada jeigu, iš jos negautumėme finansinės paramos. Europos Sąjunga mums teikia daug kitų valstybei ir jos piliečiams svarbių privalumų. Nuo to laiko kai Lietuva įstojo į ES pagerėjo šalies ekonominė padėtis, smarkiai plėtėsi verslas, garantuojama vartotojų teisių ir prekių  apsauga, keliami bei vykdomi griežti aplinkosaugos reikalavimai ir standartai, laisvas mokslas užsienyje, teisė nevaržomai kirsti Europos Sąjungos sienas ir laisvai keliauti bei apsigyventi kitoje šalyje tapo jau yprastu dalyku, ko prieš įstojimą į šią tarptautinę organizaciją nebuvo.

„Rojaus obuoliukų“ komanda dalyvauja lapkričio 29 d. Alytuje  vyksiančiuose Eurodebatuose. Daugiau apie debatus ir šios komandos narius sužinokite Eurodebatų puslapyje.

Komentarai

Kitos naujienos

Anot Eurodebatų dalyvių, „Avantiūristų“ iš Panevėžio, narystė Europos Sąjungoje mums naudinga tik finansine prasme.

Panevėžio 5-osios gimnazijos gimnazistai mano, kad asmeniniai duomenys internete nėra saugūs, o apsaugos trūkumas gali turėti ne tik materialinę, bet ir psichologinę žalą.

Ar galvojate, kad internetinėje erdvėje patalpinti jūsų asmeniniai duomenys ir privati informacija yra saugi? Eurodebatų, vyksiančių Ukmergėje, dalyvių įžvalgos supažindina ne tik su duomenų apsauga, bet ir su informacinio karo padariniais bei jo mąstu.

Tema: Nenuobodu

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!