JAV apie Vokietijos lyderystę

Spausdinti Autorius: Dalia | 2013-03-04

„Vokietija yra lyderė Europoje, o Prancūzija – tarp formuojančių užsienio politiką“, - tokių ekspertų ir kai kurių politikų minčių ne kartą esu girdėjusi įvairiose formaliose ir neformaliose diskusijose Paryžiuje. Bet ar taip vertina šias šalis ir JAV?

Vienas dalykų, kuriuos buvo nepaprastai įdomu sekti pastaruoju metu – naujojo JAV ValstybėsSekretoriaus John'o Kerry pirmieji vizitai Europoje. Tarp labiausiai įstrigusių dalykų buvo tai, kad stipriausia žinutė susijusi su pačios Europos situacija, buvo išsakyta Vokietijoje.

„Tai, ką jūs darote Vokietijoje, yra taip nepaprasta lyderystės Europoje prasme ir išreiškiant viziją, kur mes galime eiti kartu“, - savo kalboje studentams Vokietijoje pažymėjo J. Kerry.

Vėliau JAV Valstybės Sekretorius padėkojo Vokietijos kanclerei už „Vokietijos pavyzdinę lyderystę“.

Na, ir tegu nepyksta už tai Prancūzija, kurios vadovas yra pasiryžęs įsiūlyti augimo perspektyvą, ir Italijos populistai, rėžiantys ugningas kalbas apie „Merkel diktatą“, vis dėlto iš kitapus Atlanto atrodo, kad sektinu pavyzdžiu laikytina Vokietija.

Dominavo Sirijos klausimas

Kitų vizitų metu dominavo užsienio politikos temos, ypač Sirijos klausimas. Paryžiuje, spaudos konferencijos prancūzų kalba pradžioje sukėlęs daug teigiamų emocijų ir padėkojęs Prancūzijai už strateginę partnerystę, J. Kerry aptarė galimas pagalbos priemones Sirijos opozicijai.

Stipriausia žinia buvo ketinimas suteikti pagalbą kai kurioms su Sirijos diktatoriumi Bashar'u al-Assad'u kovojančioms grupėms.

Ketvirtadienį Romoje JAV valstybės sekretorius patikslino, kad turima mintyje 60 mln. dolerių vertės pagalba Sirijos opozicijos pajėgoms maistu ir medikamentais, bet ne ginklais, kurių prašo kovotojai.

Obamos administracija taip pat atsisakė sukilėkiams duoti neperšaunamų liemenių ir šarvuočių.

„Mes išreiškiame savo įsipareigojimą padėti Sirijos žmonėms pasiekti jų tikslą – gyventi laisvoje, saugioje ir teisėtoje visuomenėje“, - sakė J. Kerry Romoje per tarptautinę konferenciją dėl Sirijos.

Sirijos opozicijos lyderiai nedelsiant išreiškė nusivylimą, kad JAV nesutiko padėti ginklais. „Tai gerai, bet nepakankamai gerai“, - sakė Sirijos Nacionalinės Tarybos narys Saleh Mubarakas.

JAV jau yra suteikusi 53 mln. dolerių pagalbą Sirijos opozicijai ir 350 mln. dolerių pagalbą Sirijos pabėgeliams.  

Jungtinių Tautų duomenimis, per konfliktą Sirijoje žuvo jau maždaug 70 tūkst. žmonių. Beveik milijonas sirų pabėgo iš šalies, o du milijonai buvo priversti palikti savo gyvenamąsias vietas.

 

 

Parengė Dalia Plikūnė          

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!