Savaitės temos

Pasekmės

2013-04-02

1986 m. Europos Sąjungoje buvo įtvirtinta bendrosios rinkos idėja: laisvoji prekyba be sienų ir laisvas darbuotojų bei kapitalo judėjimas, suteikęs europiečiams galimybes dirbti, kurti verslą, prekiauti visose ES valstybėse narėse. Ar galime įžvelgti kitokių bendrosios rinkos pasekmių? 

 

 

Praėjusią savaitę Europos Komisija paskelbė 2013 metų Inovacijų sąjungos rezultatų suvestinės, dar vadinamos švieslente (angl. „Innovation Union Scoreboard 2013“), rezultatus, žyminčius geras naujienas Lietuvai. 2012-ais metais šalies inovatyvumo augimas viršijo 5 proc. ir buvo antras visoje Europos Sąjungoje.

Jantelova arba Jantės įstatymas - tai idėja, pasak kurios, kolektyvinė valia yra žymiai svarbesnė už individualią sėkmę ir pasiekimus. Ši mintis įgavo pavadinimą rašytojo Akselo Sandemose dėka ir tarnavo kaip orientyras visiems, norintiems suprasti skandinavų valstybės valdymo logiką.

Kai Lietuvoje dirbau žurnaliste ir eidama į interviu pasitardavau su redaktoriais, ko klausti, jie dažnai juokdamiesi atsakydavo, kad vienas iš klausimų būtinai turėtų būti „kokia jūsų grožio paslaptis?“.

Bendrosios rinkos pradžia Europoje buvo Suvestinis Europos aktas, priimtas 1986 metais. Juo buvo palengvintas sprendimų priėmimo procesas, reikalingas bendrajai rinkai funkcionuoti. Tačiau šalia mums jau įprastos laisvos prekybos be sienų, laisvo darbuotojų ir kapitalo judėjimo, kuris, regis, neša vien gėrį, atsiranda ir su laisva rinka susijusios grėsmės. 

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!