Latvijos euro įvedimas: jų pasiekimai gali būti įskaičiuoti į jų pačių vertinimo kriterijų

Spausdinti Autorius: Vija | 2013-04-03

Kai Lietuvoje dirbau žurnaliste ir eidama į interviu pasitardavau su redaktoriais, ko klausti, jie dažnai juokdamiesi atsakydavo, kad vienas iš klausimų būtinai turėtų būti „kokia jūsų grožio paslaptis?“. 

Dabar norisi to paties paklausti Latvijos: „Kokia jūsų žemos infliacijos paslaptis?“ 

Kovo pradžioje Latvija oficialiai kreipėsi su prašymu įvertinti šalies pasirengimą įsivesti eurą. Tokį prašymą vieną kartą nesėkmingai yra padavusi ir Lietuva 2006 metais, tada koją pakišo infliacija. Tačiau Latvijos infliacijos duomenys stebėtini – jeigu šių mūsų kaimynų infliacija ir toliau laikysis tokiame lygyje, Europos centriniam bankui teks spręsti, ką daryti, nes pati Latvija gali patekti į savo pačios vertinimo kriterijaus skaičiavimą. 

Kiekvienos ES narės pasirengimą įsivesti eurą Europos centrinis bankas (ECB) ir Europos Komisija (EK) tradiciškai vertina kas dvejus metus. Kitas Latvijos (ir Lietuvos) vertinimas būtų kitąmet, kartu su Lietuvos ir kitų ES narių, bet šalis gali paprašyti išankstinio vertinimo. Latvija taip ir padarė, ji siekia įsivesti eurą nuo 2014 metų sausio pradžios. 

Viskas padaryta, liko laukti

Kad šalis įsivestų eurą, ji turi atitikti penkis vadinamuosius Mastrichto kriterijus. Pateikiant prašymą įsivesti eurą, atitikimas jiems daugiau mažiau žinomas, išskyrus vieną – infliacijos. Vertinamos šalies infliacija turi atitikti vertinimo laikotarpiu trijų mažiausią vidutinę metinę infliaciją ES turėjusių narių vidurkį (padalyta iš trijų) plius 1,5 procento punkto. 

Kadangi ECB ir EK vertinimai, pasak pranešimo, bus pateikti birželio pradžioje, turbūt bus vertinama vidutinė metinė infliacija tarp 2012 metų balandžio ir 2013 metų kovo, įskaitant ir patį kovą. Kadangi kovas jau baigėsi, dabar ES statistikos agentūrai „Eurostat“ belikę tik suskaičiuoti, kas įvyko. Teisėjai išėjo pasitarti. 

Neįsivaizduoju, kaip latviai tai padarė, bet vieno vasario mėnesio metinė infliacija Latvijoje buvo viena iš trijų žemiausių Europos Sąjungoje ir siekė 0,3 procento (kainos Latvijoje per metus, galima sakyti, nekilo). Tuo pat metu Latvijos ekonomika auga viena greičiausiai Europos Sąjungoje. 

Taigi ką Latvija padarė tokio, ko negalėjo Lietuva 2006 metais, kai siekė įvesti eurą? Kaip jau esu rašiusi, Latvija 2011 metais vienu procentiniu punktu iki 22 procentų padidino pridėtinės vertės mokestį, o nuo 2012 metų birželio jį sumažino. Pridėtinės vertės mokesčio didinimas dažniausiai visada pabrangina prekes, o sumažinimas nebūtinai jas pigina (pardavėjai naudą tiesiog gali pasiimti sau). Paskutinėje pasiekiamoje ketvirtinėje Latvijos ekonomikos apžvalgoje SEB bankas kalba, kad infliacijos augimą ir toliau ribos lėtai augančios algos. Pažįstama latvių žurnalistė sako, kad, kadangi gyventojams nelabai patinka, jog Latvija šiuo metu įsivedinėja eurą, ta tema nėra plačiai ir dažnai diskutuojama jų spaudoje. Tad ji tik spėjo, kad infliacija žema, nes ekonomika Latvijoje auga „tik ant popieriaus“ ir žmonės to nejaučia, mažai perka ir nedidina kainų. 

Kriterijaus skaičiavimas

Dar įdomiau tai, kad, „Eurostat“ duomenimis, vasarį Latvija buvo tarp trijų mažiausią vidutinę metinę infliaciją turėjusių šalių. Latvijos vidutinė metinė infliacija vasarį siekė 1,8 procento, Graikijos 0,7 procento ir Švedijos 0,9 procento. Jeigu taip ir toliau tęsis, Latvija tuo metu, kai ECB ir EK imsis vertinti jos pasirengimą įvesti eurą, bus tarp trijų mažiausią infliaciją ES turėjusių šalių. Europos Sąjungos institucijoms gali tekti įskaičiuoti Latviją į jos pačios vertinimo kriterijų.

Skaičiuodamos kriterijų, ES institucijos kartais išmeta kurią nors šalį, bet dėl rimtų priežasčių. Šalies infliacija gali būti neįskaičiuota, jeigu jos infliacija buvo daug žemesnė už kitų ir tai nutiko dėl išskirtinių priežasčių. Pavyzdžiui, 2010 metais skaičiuojant infliacijos kriterijų buvo neįskaičiuota Airijos infliacija, kuri tuo metu buvo neigiama ir siekė minus 2,3 procento dėl šią šalį ištikusios krizės. 

Taigi bus juokinga, jeigu Latvijos infliacija bus įskaičiuota į patį kriterijų, kuriuo remiantis, bus vertinamas Latvijos atitikimas euro įvedimui. Dėl to net susilažinau su vienu draugu, o prizą vienas iš mūsų atsiims Vilniuje, tad bus proga apsilankyti namuose.

 

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!