Atmintinė besiruošiantiems vykti į Londono olimpiadą arba kitur

Spausdinti Autorius: Ieva | 2012-08-06

Neabejoju, jog tarp lietuvių atsirado pakankamai sporto gerbėjų ir olimpinės dvasios sekėjų, keliaujančių į Londono olimpiadą. Vis dėlto bet kokie masiniai renginiai neretai vieniems tampa ne ilgai laukta švente, o nusivylimu, kadangi mažiau apdairūs keliautojai arba patenka į sukčių pinkles, arba chaotiškoje aplinkoje negauna tokio aptarnavimo bei sutikimo, kokio tikėjosi. Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų Generalinis direktoratas stengiasi keliautojams padėti išvengti tokių rūpesčių ir siūlo prisiminti keletą vertingų patarimų. 

Mobilusis ryšys 

Kaip jau daug kur (taip pat ir Eurobloge) buvo aptarta, Olimpiados metu bus galima džiaugtis kaip tik šią vasarą sumažėjusiomis tarptautinio mobiliojo ryšio kainomis. Svarbu žinoti, kad atsitikus bet kokiai nelaimei, Jungtinėje Karalystėje galioja tas pats nemokamas pagalbos numeris, kaip ir kitose ES šalyse – 112. Iškilus bet kokiems klausimams, susijusiems su ES vartotojų teisėmis, jų apsauga, institucijomis, arba ieškant konkrečios institucijos, galinčios išspręsti vieną ar kitą problemą, verta pradėti nuo nemokamo skambučio į Europe Direct centrą, kurių padaliniai įsikūrę visose ES šalyse. Operatoriai jums atsilieps oficialia kalba tos šalies, iš kurios skambinate, tačiau visuomet galite pageidauti bendrauti bet kuria kita oficialia ES kalba – taip, tarkime, būsite sujungtas su lietuviškai kalbančiu operatoriumi. Darbo dienomis, skambinant nemokamu telefonu 00 800 67 89 10 11, operatoriai atsiliepia nuo 9-tos iki 18-tos valandos, kitu laiku galite palikti balso žinutę su savo klausimais. 

Reikalingi dokumentai 

Svarbu prisiminti, kad Jungtinė Karalystė nepriklauso Šengeno zonai, tad norėdami patekti į šalį, būtinai turėsite turėti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Turėkite ir savo vairuotojo pažymėjimą, jei ketinate Olimpiados metu išsinuomoti automobilį: nors eismas Anglijoje ir vyksta kairiąja kelio puse, lietuviškas vairuotojo pažymėjimas joje galioja taip pat, kaip ir visoje ES. Be šių dokumentų, ne pro šalį turėti ir Europos sveikatos draudimo kortelę, kurias išduoda teritorinės ligonių kasos. Ši kortelė suteikia jums teisę gauti reikalingą gydymą už tokią pačią kainą, kuri būtų taikoma ir toje šalyje draustiems asmenims. Nors būtinoji medicinos pagalba ir yra suteikiama nemokamai, nenustebkite, jei kai kurios paslaugos, kurios Lietuvoje nekainuoja, kitose šalyse bus apmokestintos. Siekiant pasinaudoti ESDK teikiamu draudimu, kreipdamiesi į gydytoją atkreipkite dėmesį, ar jis priklauso nacionalinei sveikatos draudimo sistemai (National Health Service – NHS). Visus sveikatos draudimo klausimus Jungtinėje Karalystėje sprendžia Darbo ir Pensijų skyrius (Department for Work and Pensions – DWP). 

Skrydžiai ir keleivių teisės 

Tikėtina, jog tūkstančiams žmonių plūstant į JK sostinę, gali būti sutrikdytas ir oro linijų darbas, ir kai kuriems teks patirti skrydžių ar bagažo vėlavimus. Tiems, kurie keliaus oru, pravartu atkreipti dėmesį į ES galiojančias keleivių teises: jos galioja, jei lėktuvas išvyksta iš ES priklausančios šalies nepriklausomai nuo oro linijų, arba jei lėktuvas atvyksta į bet kurią ES šalį narę ir oro linijos taip pat yra registruotos ES (arba Islandijoje, Norvegijoje ir Šveicarijoje). Prisiminkite, kad jei jūsų skrydis buvo atšauktas, oro linijos privalo skirti jums kompensaciją arba kitą skrydį. Kai kuriais atvejais galima ir papildoma piniginė kompensacija, tačiau visa tai – tik tuo atveju, jei oro linijos nesugeba įrodyti, kad skrydis buvo atšauktas dėl nenumatytų, ekstremalių priežasčių, kurių jos negalėjo numatyti. Jei skrydis yra nukeltas, keleiviai turi teisę į tam tikrą kompensuojamą pagalbą laukiant (dažniausiai tai būna kuponai gėrimams ar užkandžiams oro uosto kavinėse). Daugiau informacijos apie pamestą ar pažeistą bagažą, draudimą įlipti į lėktuvą ir kita galite rasti čia. Žengdama koja kojon su technologijoms, Europos Komisija netgi sukūrė programą išmaniesiems telefonams, kurią parsisiuntę galite bet kada pasitikrinti savo, kaip keleivio, teises. 

Apsipirkimas

Be abejo, kelionės nepraeina ir be apsipirkimų. Gera žinia tai, kad visose ES šalyse galioja dvejų metų įstatyminės garantijos terminas. Jis galioja įsigijus nekokybišką ar brokuotą prekę, ir suteikia jums teisę reikalauti nemokamai suremontuoti ar pakeisti nekokybišką prekę arba, jei tai neįmanoma, reikalauti sumažinti kainą ar grąžinti sumokėtus pinigus. Jei matote, kad jums turi būti suteikta kuri nors iš dviejų galimybių, tačiau prekės pardavėjas nesileidžia į tokias kalbas, trumpam pamirškite olimpinį „nesvarbu nugalėti“ principą ir kreipkitės į Vartotojų apsaugos centrą Lietuvoje, kuris atsakingas už pagalbą sprendžiant tokius konfliktus. Atminkite, kad kai kurie pardavėjai teikia ir savas garantijas prekėms, tačiau jos niekada nepakeičia ES įstatyminio garantijos termino, ir abu jie veikia kartu.

Žinoma, ES nepasirūpins jūsų saugumu visose srityse: štai ekspertai skaičiuoja, kad Olimpiados metu tikimasi bent 67 tūkstančių mobiliųjų telefonų vagysčių. Asmeninio saugumas principų laikymasis bei sveikas protas – pirmieji garantai, užtikrinsiantys puikų laiko praleidimą įspūdingo renginio metu.

 

Parengė Ieva Kazakevičiūtė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.


Vienas paauglystės prisiminimas privertė mane stipriai suabejoti nepriklausomybės koncepcija. Įvykis tas iki šiol neleidžia būti tikram dėl tautybės, tautiškumo, priklausomybės šaliai ar tautai. Atėjus Šumano dienai vėl savęs klausiu ar einame geru keliu. Kodėl ši šventė yra reikalinga, ir kaip mums su ja elgtis?

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!