Maidano susirinkimas, Maidano stovykla, Maidano sečė

Spausdinti 2014-02-24

Per praėjusią savaitę Ukrainoje viskas pasikeitė. Tą savaitę sukako lygiai trys mėnesiai nuo protestų pradžios dėl to, jog šalies tuometinis vadovas Viktoras Janukovyčius Vilniuje nepasirašė asociacijos sutarties su Europos Sąjunga. Tačiau protestai „EuroMaidane“ jau seniai nebebuvo dėl šviesios Ukrainos ateities Europoje.

„Ten, kur demokratiniai mechanizmai neveikia, prasideda revoliucijos. Žmonėms Europa buvo tam tikra svajonė apie geresnį gyvenimą, teisinę valstybę, daug teigiamų dalykų, bet V.Janukovyčius šios svajonės atsisakė. Tad pirmieji protestai buvo už ES integraciją“, - penktadienį Budapešto Vidurio Europos universitete surengtoje diskusijoje apie „EuroMaidaną“ teigė Iryna Bekeškina, Demokratinių iniciatyvų fondo direktorė.

Nuo lapkričio pabaigos iki dabar, pasak jos, „EuroMaidanas“ vystėsi etapais, kuriuos galima pavadinti Maidano susirinkimu, Maidano stovykla ir galiausiai Maidano seče (sečė – kazokų karinė stovykla, autonomija).

Pirmasis Maidanas baigėsi, kai lapkričio 30 naktį „Berkut“ šturmavo Maidano aikštę ir žiauriai išvaikė bei sumušė ten protestavusius studentus. Gruodžio pirmąją dieną vietoje išvaikytų poros šimtų studentų Kijevo gatvėse pasirodė, kaip buvo pranešama, apie milijonas protestuotojų. Šie žmonės į gatves pylėsi jau ne tiek dėl suartėjimo su Europos Sąjunga, kiek reaguodami į žiaurumus. Štai pažvelkite į ką su ašaromis akyse kalba žmonės vaizdo siužete, darytame prieš kelis mėnesius: „Mūsų žmones mušė. Tiesiog mušė“, „Po to, kas nutiko vakar, tai – jau nebe apie ES“ ir taip toliau.

Sausio 16 dieną padėtis dar pablogėjo, kai Ukrainos parlamentas priėmė griežtą dokumentą prieš protestų dalyvius. Tai, pasak I.Bekeškinos, buvo „pirmasis bandymas Ukrainoje įvesti diktatūrą, į kurią protestuotojai atsakė konflikto eskalacija“. Praėjusią neramumai Kijeve pavirto į ginkluotą konfliktą ir karą gatvėse.

Maidane dalyvavusių protestuotojų apklausos taip pat rodė vis radikalesnes nuotaikas. Pirmosiose apklausose 13,8 procentai pasisakė už valstybinių pastatų užėmimą, paskutinėse už tai pasisakė jau 41 procentas. Iš pradžių apie 15 procentų apklaustųjų protestuotojų pasisakė už ginkluotų nepriklausomų brigadų sukūrimą, pabaigoje – kas antras. Link pabaigos „EuroMaidane“ beveik neliko moterų, apie 88 procentus sudarė vidutinio amžiaus vyrai (vadinasi, pasak I.Bekeškinos, greičiausiai turėję patirties armijoje, milicijoje). Daugiau paskutinės apklausos rezultatų ir jų analizė čia.

Pasak Maidane  nuo pirmosios protestų dienos buvusios aktyvistės Katerynos Kruk, iš pradžių „kovoti“ Maidane reiškė ten stovėti ir šūkauti šūkius, o vėliau tai pavirto į „kovoti už savo gyvenimus“.

„Jeigu Janukovyčius liktų poste, visi buvę Maidane galėtų tapti jo režimo aukomis. Žmonės žinojo, kad jeigu Maidaną paliks dabar, šis režimas ateis paskui juos, draugus ir šeimos narius. Tad klausimas, deja, buvo jau nebe apie ES vertybes ar vyriausybės pakeitimą, o apie išgyvenimą“, - diskusijoje tvirtino K. Kruk.

Pasak jos, savaites ir mėnesius kartu stovėję protestuotojai kartu dainuodavo himną, darė vieni kitiems sumuštinius, virto tarsi šeima, todėl kiekvienas žuvęs protestuotojas tapo jiems asmenine netektimi, o protestai virto asmeninio keršto klausimu. Kartu Maidanas neva nustojo klausyti opozicijos ir pradėjo klausyti pačiame Maidane atsiradusių vidinių autoritetų, kurie savo ruožtu pradėjo mokyti norinčius protestuotojus karinės savigynos, Maidanas pradėjo virsti mūšio lauku, pradėjo gyventi atskirą gyvenimą nuo opozicijos lyderių.

Būtent šis Maidanas savaitgalį Ukrainoje pasiekė pergalę, ir būtent su juo, Maidano seče, dabar reikės toliau dirbti Europos Sąjungai ir Rusijai. 

Vija Pakalkaitė, viena iš Euroblogo redaktorių

Komentarai

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!