Europos Komisija tiria nelegalią valstybės paramą futbolo klubui Madrido „Real“

Spausdinti Autorius: Ieva | 2013-04-11

Praeitą savaitę spaudoje pasirodė pranešimai apie Europos Komisijos tyrimą dėl to, ar Madrido „Real“ futbolo klubui buvo nelegaliai suteikta valstybinė parama. Teigiama, jog toks tyrimas pradėtas dar 2011-ų m. gruodį, EK pareigūnams pradėjus nagrinėti pasigirdusius įtarimus, jog Madrido savivaldybė prisidėjo prie klubo finansavimo.

Prieš daugiau nei dešimtmetį klubas iš savivaldybės įsigijo žemės Las Tablas vietovėje, esančioje kiek į šiaurę nuo Ispanijos sostinės. Žemė 1998-ais m. buvo įvertinta 421 tūkst. eurų, tačiau kai 2011-ais m. savivaldybė nutarė šį plotą iš klubo išsipirkti atgal, jo vertė buvo išaugusi 5400 %, t. y. iki 22,7 mln. eurų. Vietoj pinigų klubas gavo papildomos žemės aplink savo Santiago Bernabeu stadioną, reikalingos jo plėtrai. Šiame plote planuojama pastatyti viešbutį bei prekybos centrą, kurie turėtų smarkiai padidinti futbolo klubo gaunamą pelną. Madrido savivaldybė, natūralu, teigia, jog jokio papildomo išskaičiavimo jos vykdomoje politikoje nėra, o „Real“ atstovai taip pat neigia sulaukę valdžios pagalbos. Teigiama, jog Las Tablas žemės kaina išaugo natūraliai, atsižvelgiant į urbanizacijos procesus mieste.

Nors skaitant apie istorijoje figūruojančias sumas bei žemės dalybų procesą ir gali kilti įvairių su tuo susijusių klausimų, tačiau kaip su futbolo klubų finansais susijusi Europos Komisija? Šiuo atveju galima taikyti net du galimus ES sutarties straipsnių pažeidimus, ką dabar ir nagrinėja Europos Komisijos Konkurencijos taryba. Šioje situacijoje reikia atsižvelgti į Sutarties dėl ES veikimo 2 skirsnio „Valstybių teikiama pagalba“ 107 straipsnį bei 165 straipsnį, apibrėžiantį Europos sporto reikalų skatinimą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad pagrindinė futbolo klubų veiklą reglamentuojanti institucija – Europos futbolo federacijų asociacija (UEFA) – laikosi bendradarbiavimo su Europos Sąjungos institucijomis pozicijos: asociacija yra pateikusi oficialią poziciją dėl 165 straipsnio, kuris apibrėžia sporto, sporto švietimo bei skaidrumo politiką. UEFA taip pat siekė ir pilno ES pritarimo nuo 2011-ų metų įsigaliojusioms FFP (Financial Fair Play) taisyklėms: jomis siekiama padaryti futbolo klubų finansinę politiką drausmingesne ir racionalesne, mažinti infliacijos efektus, skatinti klubus investuoti į jaunimą ir taip, galiausiai, užtikrinti tolesnį sklandų Europos futbolo gyvavimą ateityje. Pagrindinis FFP taisyklių tikslas – užtikrinti, jog futbolo klubai neišleistų daugiau, nei kad gauna pajamų. Tačiau dabar Madrido „Real“ atveju svarbiau tai, jog FFP draudžia klubams gauti ir bet kokio pobūdžio valstybės paramą.

Būtent šis punktas ir yra artimiausias ES sutarties 107 straipsniui, apibrėžiančiam valstybių teikiamą paramą. Dar pernai UEFA prezidentas Michel Platini kartu su Europos Komisijos Konkurencijos tarybos vadovu (beje, ispanu) Joaquinu Almunia bendrame viešame pranešime pareiškė, kad FFP tikslai visiškai sutampa su Europos Sąjungos tikslais valstybės paramos politikoje. Šiuo, kaip ir kitais valstybės paramos atvejais, Europos Komisijai svarbu užtikrinti, jog ta parama neiškraipo konkurencijos vidaus rinkoje, kas galėtų turėti poveikį ir bendradarbiavimui su kitomis šalimis.

Taigi, tampa akivaizdu, jog staiga išaugusios Madrido „Real“ pajamos, gautos iš naujojo viešbučio bei prekybos centro stadiono teritorijoje, labai praplėstų ir klubo išlaidavimo galimybes. Būtų galima ginčytis, jog pati statyba jau yra išlaidos, atsveriančios būsimą pelną. Vis dėlto išlaidoms, skirtoms ilgalaikio materialiojo turto statybai FFP taisyklės negalioja, tad šis argumentas praranda prasmę. Bet kuriuo atveju, laukti istorijos atomazgos prieš vieną iš žemyno futbolo grandų darosi tikrai įdomu.

 

Parengė Ieva Kazakevičiūtė

Komentarai

Kitos naujienos

Laukiant jau už mėnesio prasidedančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai, Vilniaus centre praeitą savaitę buvo oficialiai atidaryti Europos namai, kuriuose įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento informacijos biuras bei Europos lyčių lygybės institutas. 

Šį trečiadienį Europos Komisija turi paskelbti, ką Briuselio specialistai mano apie kiekvienos šalies planus auginti ūkį, neišklysti iš tvaraus augimo, ar išlaidavimo planus. Kitaip tariant, mes akį į mūsų biudžetą ir nuspręs, ar viskas protingai paskaičiuota ir nepersistenga su išlaidomis.

Posakis, kad „meilėje ir kare nėra taisyklių“ tik iš dalies teisingas – bent jau kare tam tikros taisyklės egzistuoja. Jos nusistovėjo per daugelį amžių kovų, paliaubų, derybų ir taikos, kuri kai kuriose pasaulio dalyse vis dar tokia trapi.

Tema: Aštrumas

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!