Diskriminuoti galima ir pensiniu amžiumi

Spausdinti Autorius: Vija | 2012-10-23

Išgirdusi žodžius „lyčių diskriminacija“ iš karto pagalvoju apie kokį nors atvejį, kai moteris gauna mažiau teisių ar galimybių nei vyras vien todėl, kad yra moteris. Tačiau vyrai taip pat gali jaustis ir būna (pasak Europos teisingumo teismo, ETT, bei Europos Žmogaus teisių teismo, EŽTT) diskriminuojami. Ir kartais diskriminacijos požymių randama ten, kur atrodo normalu, sena, nusistovėję ir teisinga.

Draudimas ne pagal lytį

Moterys juk ramesnės vairuotojos ir mažiau nutrūktgalviškos nei vyrai, todėl jų gyvybės ir automobilių draudimas turėtų būti pigesnis. Tačiau Europos Teisingumo Teismas 2011 metais pasisakė kitaip. Išrašydami draudimo sutartis, draudikai negalės taikyti skirtingų kainų priklausomai nuo lyties. 

Skirtingas pensijų amžius pasirodė neteisinga

Pavyzdžiui, Lietuvoje vyrai į pensiją išeina vėliau nei moterys. Moterys juk gimdo, augina vaikus, atiduoda jiems sveikatą, o tuo pat metu dar ir dirba. Todėl, galima pasakyti, jos nusipelno išeiti į pensiją anksčiau, jas kone taip priverčia gyvenimas. „Va ir nebūtinai“, pasakytų Europos teismų pareigūnai.

1990 metais ETT sprendė vadinamąją Barberio bylą dėl privačių pensijų. Douglas Harvey Barberis naudojosi „Guardian Royal Exchange“ pensijų fondu. Ten moterims pensija būdavo mokama nuo 57 metų, o vyrams – nuo 62 metų. Jeigu būsimasis pensininkas būtų atleistas anksčiau to laiko, moterims pensijos būdavo išmokamos nuo 50 metų, o vyrams nuo 55 metų. Sulaukęs 52 metų amžiaus, Barberis 1980 metais buvo atleistas, bet dar neturėjo teisės į pensiją, tad sulaukė vienkartinės išmokos ir nuo 62 metų amžiaus atidėtos pensijos. Jeigu jis būtų buvęs moteris, jam būtų priklausiusi pensija nuo pat atleidimo. Barberis pasiskundė, kad yra diskriminuojamas dėl savo lyties, nes yra vyras. Europos Teisingumo Teismas nusprendė, kad negalima diskriminuoti išmokų gavėjų pagal lytį, nesvarbu, kokia sistema suteikia pagrindą tokiai nelygybei (kaip suprantu, net jeigu privatus fondas veikia pagal vietinius įstatymus, kuriuose vyrai ir moterys į pensiją išeina skirtingo amžiaus).

Teismo sprendimas privertė keisti privačių pensijų sistemą

2000 ir 2001 metais keturi Jungtinės Karalystės piliečiai pasiskundė EŽTT dėl nevienodo vyrų ir moterų pensinio amžiaus valstybinėje sistemoje. Skundėsi ir vyrai, ir moterys. Visais atvejais jų skundai buvo susiję su sužeidimais darbe, dėl kurio jie nebegalėjo dirbti, ir todėl gaudavo pašalpas. Tačiau pasiekus pensinį amžių, būdavo mokama pensiją, moterims nuo 60 metų, vyrams vėliau. Jeigu pensiją būdavo mažesnė nei pašalpos, moterys nelaikė to teisinga, kad reikia į pensiją išeiti anksčiau. O vyrai nemanė, kad yra teisinga išeiti į pensiją vėliau, nes jiems pašalpos buvo sumažintos. Jų motyvai buvo finansiniai, bet jie visi buvo nepatenkinti tuo, kad moterys ir vyrai į pensiją išeina skirtingo amžiaus.  Šiuo atveju Teismas atsakė, kad valstybės turi daugiau teisės spręsti pačios.

Ir dar vienas atvejis. Europos Teisingumo Teismas byloje prieš Graikiją 2009 metais nutarė, kad Graikija, kaip valstybė, neįvykdė savo socialinės politikos įsipareigojimų. Graikijoje civilinių ir karinių pensijų tvarka numatė skirtingą pensinį amžių vyrams ir moterims. Moterys turėjo išeiti anksčiau, bet gaunamos pensijos buvo susietos su išdirbtu laiku.

Argumentas už pensinio amžiaus ilginimą

Lietuvoje pensinis amžius didinamas nuo 2012 metų. Kasmet pridedant po 4 mėn. moterims ir po 2 mėn. vyrams. Einant tokiu keliu 2026 m. būtų pasiektas 65 m. amžius abiems lytims.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė skaičiuoja, kad jau dėl to „Sodra“ kitąmet sumažins išlaidas apie 80 milijonų litų. Jos nuomone, tolimoje ateityje išėjimo į pensiją amžius gali būti skaičiuojamas nenustatant konkrečių metų, o sudarius formulę, kurioje atitinkamas metų skaičius būtų atimamas iš vidutinės prognozuojamos gyvenimo trukmės šalyje. Pensinis amžius galėtų būti skaičiuojamas tarsi atgaliniu būdu.

Kad ir kaip būtų, be visų kitų argumentų, išsakomų už pensinio amžiaus ilginimą (mažės „Sodros“ skolos, galbūt bus didesnės pensijos ir taip toliau), galima pridėti dar vieną. Tikrai niekas nepasiskųs, kad yra diskriminuojamas dėl lyties, kad turi išeiti į pensiją anksčiau (moterys), arba vėliau (vyrai).

 

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!