Skaitomiausias birželio tekstas – apie dalykus, kurie atpigs, įvedus eurą

Spausdinti Autorius: Vija | 2014-07-23

Europos Sąjunga trečiadienį priėmė galutinį sprendimą leisti Lietuvai tapti 19-a euro zonos nare. Šia proga norisi pasidžiaugti, kad skaitomiausias tinklaraščio Euroblogas.lt tekstas birželį buvo apie eurą.

„Dalykai, kurie atpigs, įvedus eurą“ – taip vadinosi Vijos Pakalkaitės straipsnis, kurį skaitytojai įvertino labiausiai.

„Rašydama šį tekstą sužinojau, kad Lietuvai įsivedus eurą ir perkėlus reglamentą, tarptautiniams mokėjimams eurais atpigus iki vietinių lygio, bankų klientai galėtų sutaupyti iki 80 mln. Lt per metus. Tai nemaža suma ir galbūt kitose ES šalyse gyvenantys ir dirbantys lietuviai nuspręs gauti algą į lietuvišką sąskaitą. Aišku, jeigu Lietuvos komerciniai bankai nuspręs pasinaudoti šia galimybe ir tai skatinti, pavyzdžiui, atpigindami gryninimą iš bankomatų kitose eurą turinčiose šalyse. Mano žiniomis, taip daro kai kurie Airijos bankai“, – sakė teksto autorė Vija Pakalkaitė.

Paklausta, kas įdomiausia rašant šitą tekstą, autorė teigė:  „Įdomu buvo tai, kad Lietuva ES Reglamentą dėl tarptautinių mokėjimų eurais galėjo taikyti ir prieš euro įvedimą – tarptautiniai pavedimai būtų atpigę anksčiau, o ne tik tada, kai privaloma. Taip reglamento taikymą yra išplėtusi Švedija savo kronai 2002 metais ir Rumunija savo lėjai 2011 metais. Tačiau Lietuvoje taip nenutiko.“

Kviečiame dar kartą susipažinti su skaitomiausiu birželio mėnesio tekstu:

Dalykai, kurie atpigs, įvedus eurą

Kiekvieną kartą, kai Budapešte Vengrijoje išsigryninu pinigus iš lietuviškos sąskaitos, man tai kainuoja 10 litų arba 2,9 euro. Grynintis litus Lietuvoje savo banke man nekainuotų nieko, o kituose bankuose būtų pigiau, priklausomai nuo komercinių bankų susitarimų.

Sąskaitą eurais airiškame banke turinčiam draugui vengrui Danieliui šis bankas leidžia grynintis lėšas nemokamai ne tik pačioje Airijoje, bet ir už jos ribų visoje euro zonoje.

„Man reikėtų kas mėnesį apsilankyti Esztergome“, – juokiasi šiuo metu Budapešte gyvenantis Danielis. Mat maždaug už valandos kelio nuo Budapešto esantis Esztergomo miestelis yra tiltu per Dunojų susijungęs su Slovakija, o ši, kitaip nei Vengrija, priklauso euro zonai. Danieliui taip pat tik kelias dešimtis euro centų kainuoja pavedimai eurais ne tik į kitus airiškus bankus, bet ir kitus bankus eurą turinčiose šalyse.

Man, kad galėčiau grynintis pigiau, reikėtų keliauti tikrai ne valandą, o atsidurti maždaug pusantro tūkstančio kilometrų labiau į Šiaurę, Lietuvoje. Kad netektų mokėti kelių dešimčių litų už pavedimus, turėčiau lėšas pervedinėti tik tarp lietuviškų bankų. Tačiau galbūt nebeilgai.

Atitinkame kriterijus

Dabar jau oficialiai patvirtinta, kad Lietuva baigė aštuonerius metus trukusias pastangas įsivesti eurą, ir į euro zoną įšoks nuo 2015 m. sausio 1 dienos.

Lietuviškas komercinis bankas, kuriame turiu sąskaitas, jau kuris laikas rodo ne tik mano turimus litus sąskaitoje, bet ir jų vertę eurais. Kitais metais eilutės litais turbūt nebeliks. Keisis ne tik tai, bet ir keli kiti gerokai praktiškesni su komerciniais bankais susiję dalykai.

Mažės tarptautinių pervedimų kainos

Kokius galutinius įkainius komerciniai Lietuvos bankai taikys už tarptautines operacijas eurais, paaiškės netrukus, kai jau oficialiai patvirtinta, kad Lietuva gali įsivesti eurą ir tam pasirengimas prasidės visu greičiu.
SEB banko Verslo plėtros departamento direktorius Linas Januševičius teigia, kad šiuo metu pakeitimų dėl lėšų išgryninimo naudojantis bankomatais užsienyje bankas neplanuoja.

„Nuo 2015 m. sausio 1 d., Lietuvoje įvedus eurą, ši valiuta taps nacionaline valiuta. Taigi pervedimų eurais Lietuvoje, o taip pat ir į kitus ES šalių bankus įkainiai ir toliau bus vienodi bei mažės, atsižvelgiant į Reglamentų nuostatas“, – sakė SEB banko atstovas.

„Swedbank“ teigia, kad jų klientams tarptautiniai pervedimai eurais Europoje prilygs vietiniams pervedimams į kitus Lietuvos bankus.

„Lietuvai nuo 2015 m. sausio 1 d. perėjus prie euro valiutos, ne skubūs mokėjimai eurais į Europos Sąjungos šalis ir Islandiją, Lichtenšteiną, Šveicariją ir Norvegiją kainuos tiek pat, kiek ir vietiniai mokėjimai į kitus Lietuvos bankus. Šiuo metu toks vietinis mokėjimas „Swedbank“ klientams kainuoja 1,40 lito, pereinant prie euro valiutos šio įkainio suma nesikeis”, – tinklaraščiui Euroblogas.lt sako „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Tačiau, pasak jo, pereinant prie euro valiutos gryninimosi kitų bankų bankomatuose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje taikomas 2 proc. arba minimalus 10 Lt mokestis nesikeis.

Pasak Lietuvos banko specialistų, vertinimas, kiek galėtų sutaupyti klientai, priklauso nuo daugelio sąlygų ir prielaidų, bet tarptautiniams mokėjimams eurais atpigus iki vietinių lygio bankų klientai galėtų sutaupyti iki 80 mln. Lt per metus.

Visą tekstą skaitykite čia.

Komentarai

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!