10 intriguojančių faktų apie „selfių“ kultūrą

Spausdinti 2014-11-07

1. Psichinis sutrikimas ar ne?

1973 m. Amerikos psichiatrų asociacija (APA) išbraukė homoseksualų potraukį iš psichinių ligų sąrašo, o štai 2014 m. internetas lūžo nuo karščiausios naujienos: APA „selfius“ neva įtraukė į psichinių sutrikimų sąrašą. Skelbta, kad sutrikimas pavadintas „selfičiu“  ir apibūdintas kaip obsesinis-kompulsinis noras save fotografuoti ir nuotraukas viešinti socialiniuose tinkluose, siekiant kompensuoti savigarbos ir intymumo trūkumą.

Neįtikėtinas naujienas skelbiančio tinklaraščio adobochronicles.com teigimu, Amerikos psichiatrų asociacija išskyrė tris ligos stadijas: ribinio tipo selfitis (savęs fotografavimas mažiausiai tris kartus per dieną, nuotraukų neviešinant socialiniuose tinkluose),  ūmus selfitis (savęs fotografavimas mažiausiai tris kartus per dieną ir nuotraukų viešinimas socialiniuose tinkluose) ir lėtinis selfitis (nuolatinis nebekontroliuojamas savęs fotografavimas ir kasdienis nuotraukų viešinimas socialiniuose tinkluose).

Prieš pateikdama gydymo medikamentų sąrašą, turiu pranešti (kaip, ko gero, ir nuspėjote), kad šis Amerikos psichiatrų asociacijos pranešimas yra falsifikuotas. Tačiau per naktį interneto sensacija tapusi fikcinė antraštė kelia klausimą, iš kur visa šita neapykanta „selfiams“ (nors Valstybinė lietuvių kalbos komisija reikalauja, liežuvis sunkiai apsiverčia vartoti terminą „asmenukė“).

2. „The Selfiest City In the World“

Žurnalas „Time“ reitingavo 459 miestus, kad išsiaškintų „The Selfiest City In the World“ , t. y. miestą, kur asmenukės yra populiariausios. Pirmoje vietoje – Makati ir Pasigas (Filipinai), antroje – Manhatanas (Niujorkas, JAV), trečioje - Majamis (Florida, JAV).
 
TOP 100 sąrašą rasite čia.

3. „The Chainsmokers“, #SELFIE

Neatskiriama „Selfie“ kultūros dalis – dueto „The Chainsmokers“ daina #SELFIE, „Youtube“ peržiūrėta daugiau nei 250 milijonų kartų. Pasirodo, girdimo monologo balso savininkė yra Alexis Campisi, o ne pagrindinė mergina vaizdo klipe. Visgi Alexis taip pat sekundei apsireiškia filmuotoje medžiagoje: ji – ta mergina, dėvinti leopardinio rašto suknelę. Pasak merginos, jos monologas nėra pagrįstas konkrečia persona: „Tai kultūros, kurioje šiuo metu gyvename, ir standartinės merginos atspindys.“

Alexis teigia, kad akivaizdžiai erzinanti kalbėjimo maniera turėtų pasufleruoti, kad visa dainos idėja yra parodija. O dainos įkvėptas ABC kanale startavo naujasis amerikiečių serialas „Selfie“.

4. Vyresniosios kartos nuomonė

Akivaizdu, kad asmenukės tapo kasdienio jauno žmogaus gyvenimo dalimi. Visgi rekomenduoju pažiūrėti video, kuriame vyresnio amžiaus žmonės išsako savo nuomonę apie dainą #SELFIE  ir apie patį „asmenukių“  fenomeną. Kelios jų mintys: „Šis kūrinys tikrai nebūtų sužavėjęs Mocarto“, „tai štai ką didingoji Amerika išugdė...“, „Aš tiesiog džiaugiuosi, kad nebesu paauglys“.

5. Epinis „selfie“

Keliautojas Alexas Chaconas, apsiginklavęs „Go Pro“ kamera ir motociklu, per 600 dienų aplankė daugiau nei 36 šalis, kur fotografavo asmenukes 360 laipsnių kampu ir visas jas sudėjo į video. 3 minučių reportažas „YouTube“ puslapyje sulaukė daugiau nei 10 milijonų peržiūrų ir interneto platybėse žinomas kaip epinis „selfie“ .

6. „WEfie“


Ellen DeGeneres inicijuota nuotrauka

„Selfie“ atšaka – „group selfie“, kitaip žinoma kaip „Groufie“ , „WEfie“ ar „USie“.  Puikiausias pavyzdys – JAV televizijos laidos vedėjos Ellen DeGeneres inicijuota nuotrauka su garsiausiomis „Oskarų“ žvaigždėmis Bradley Cooperiu, Jennifer Lawrence, Julia Roberts, Bradu Pittu, Meryl Streep, Kevinu Spacey.

„Samsung“ išmaniuoju telefonu padaryta grupinė nuotrauka tapo visų laikų didžiausia socialinio tinklo „Twitter“ sensacija – nuotrauka buvo pasidalinta daugiau nei 2 milijonus kartų. O „Samsung“ už kiekvieną šios nuotraukos retweet'inimą  pažadėjo paaukoti 1  JAV dolerį . Beje, „Samsung“ pristatytas išmanusis fotoaparatas #WefieNX yra orientuotas būtent į grupines asmenukes, t.y. objektyvas leidžia visiems leidžiama tilpti į kadrą.  

7. Metų žodis

Leidykla „Oxford University Press“ kasmet renka anglų kalbos metų žodį. 2013 metų nugalėtoju tiek Anglijoje, tiek JAV tapo žodis „selfie“. Tyrimai rodo, kad žodžio „selfie“ vartojimas 2012 metais išaugo 17 000 %. Žodis „selfie“ pirmą kartą buvo pavartotas 2012 metais Australijoje. Vienas interneto forumo lankytojas taip pavadino nuotrauką, kurioje pats įamžino savo veidą, kurį susižeidė nugriuvęs.

8. Book of „selfies“

Atsiradus dainai #SELFIE  ir serialui „Selfie“, tik laiko klausimas, kada kas nors išleis šia tema knygą. Tai štai paskutinėmis žiniomis, Kim Kardashian 352 puslapių „selfie“ knyga pavadinimu „Selfish“ knygų lentynose turėtų pasirodyti 2015 m. balandžio 7d.

9. Duck-face

Marketingo kompanija „Curalate“ išanalizavo daugiau nei 8 milijonus nuotraukų, kad išsiaiškintų, kokios nuotraukos socialiniame tinkle „Instagram“ sulaukia didžiausio pasisekimo. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad  „duck-face selfies“  (t.y. asmenukės su papūstomis lūpytėmis) sulaukia 1 112% geresnio įvertinimo nei nuotraukos su reguliaria lūpų pozicija. Kitos rekomendacijos siekiant daugiau „like‘ų“: dominuojanti mėlyna spalva, šviesios spalvos ir užpildytas antras planas.

Daugiau patarimų rasite čia.

10. Statistika

Anot vieno tyrimo,  „selfies“ sudaro 30 proc. visų padaromų 18-24 m. amžiaus žmonių nuotraukų. Tuo tarpu 36 proc. apklaustųjų pripažino, kad savo asmenukes retušuoja, o kiekvieną savo asmenukę pripažino retušuojantys 34 proc. vyrų ir (tik) 13 proc. moterų.

Daugiau įdomios statistikos.

Ne paslaptis, kad „selfie“  kultūra intensyviausiai veši Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tad nutariau pasiteirauti europiečių, koks jų požiūris asmenukių atžvilgiu.

Slovakas Slavomíras Bratislavensis Oslejus neslepia, kad „selfie“  yra kiekvienos jo dienos sudedamoji dalis. Vaikinas teigia, kad iš kasdienių 3-4 asmenukių išsirenka labiausiai pavykusią, viešina socialiniuose tinkluose, kur taip pat mielai „like'ina“   bei komentuoja draugų „selfius“ .

Italė Francesca Nuzzo prisipažįsta reguliariai pasidaranti asmenukių, bet niekada jų neviešinanti. „Man neužtenka pasitikėjimo savimi, nors ir gyvename narciziškoje visuomenėje bei individualistinėje kultūroje. „Selfie“ viešinimas – būdas atkreipti į save dėmesį. Net tie, kurie siekia savo „selfiu“ ironizuoti ar pašiepti šią kultūrą – nori to paties dėmesio.“.

Čekas Jaroslavas Zelenka prasitaria, kad jeigu turėtų geresnį telefoną su kokybiškesne kamera, „selfių“  darytų daug daugiau: „Įžymioje lankytinoje vietoje ar populiarios grupės koncerte padarytas „selfie“  – puikus įrodymas pasauliui, kur buvai, ką veikei ar matei“.

Graikė Theodora Vougiouka nemėgsta savęs fotografuoti, nes nėra patenkinta savo išvaizda. Olandė Sarah Beeftink sąmoningai nusprendė neturėti išmaniojo telefono, kad išvengtų „virtualaus bendravimo liūno, į kurį, regis,  įklimpęs kone kiekvienas jaunas žmogus“.

„Dažniausiai „selfiai“  skirti socialiniams tinklams, kur kiekvienas mūsų kuriame savo identitetą,  kitokią ir geresnę savo versiją“, – teigia Briuselyje dirbantis Sebastiano Putoto. „O kartais aš tiesiog matuojuosi naują kostiumą, padarau savo „selfie“ ir nusiunčiu mamai, kad sužinočiau jos nuomonę“, – atvirauja vaikinas.

Eglė Raustė

Norite šį tekstą publikuoti savo interneto svetainėje ar tinklaraštyje? Turite pastebėjimų šia tema ar norite pareikšti savo nuomonę? Rašykite mums elektroniniu adresu euroblogas.geras @ gmail.com. Komentarus siųskite lietuviškais rašmenimis, prisegtus kaip „Word“ ar pan. dokumentą.

Komentarai

Kitos naujienos

„Kas per dėstytojai iš akmens amžiaus turi būti, kad priekabiautų ar pašieptų merginas?“ – stebisi Vilniaus universitete (VU) matematiką ir matematikos taikymus baigusi Lina Zubytė, dirbanti IT srityje. Tačiau ne visoms studentėms pavyko jo išvengti.

Įvairių šaltinių teigimu, „Skype“ yra apribotas arba visiškai neveikia Belize, Kinijoje, Kuboje, Panamoje, Saudo Arabijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir kitose šalyse. „Facebook“ yra užblokuotas Irane, Šiaurės Korėjoje ir beveik visoje Kinijoje.

Pradžiai – trumpas žodynėlis. Jaunesniems: ant „sienos“ galima ne tik rašyti – tai yra daiktas namo stogui paremti.  Vyresniems: „láikas“ nėra jums negirdėtas šunų laikų patinų pavadinimas, o „guglas“ nėra su cukrumi sumaišytas kiaušinio trynys. Jei tapo sunku susikalbėti su tėvais (ne vien dėl to, kad jie tiesiog nesupranta jaunimo, bet ir nuolat perklausia įvairių žodžių) ar vaikais (nes prisirankioję kažkokių žodelių, kurie skamba panašiai į keiksmažodžius), šis straipsnelis – kaip tik jums.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!