L. Linkevičius: „Apie Europą vis dar kalbame kaip apie „juos“ (audio)

Spausdinti 2013-02-23

Ar reikia Lietuvai euro? Kaip reikėtų keisti Europos Sąjungą? Su kokiais iššūkiais susidurs Lietuva pirmininkaudama ES Tarybai? Apie tai buvo diskutuojama Vilniaus knygų mugėje Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje inicijuotoje piliečių idėjų sesijoje.

Diskusijoje dalyvavusio užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teigimu, situacija šiuo metu yra paradoksali: nors ir esame Vakarų Europos dalis, NATO bei Europos Sąjungos nariai, psichologiškai vis dar priklausome Rytų blokui. „Apie Europą kalbame kaip apie „juos“: jie Europoje nutarė, jie Europos Sąjungoje nusprendė. Mes dar nesuvokiame, kad Europa yra mūsų, kad mes – Europos piliečiai“, – pabrėžė L. Linkevičius.

Paklaustas apie artėjantį pirmininkavimą ES Tarybai, L. Linkevičius atvirai dėstė, kad pasiruošimas reikalauja daug pastangų, o tai, kad tokią užduotį Lietuva atlieka pirmą kartą, kelia šiek tiek nerimo. „Tai ne tik protokolinis pirmininkavimas – teks derėtis, ieškoti sutarimo. Tokių užduočių dar neturėjom, to dar nėra buvę Lietuvoje. Bet į mus žvelgia su optimizmu. Kiek teko girdėti Briuselyje iš Europos Komisijos pareigūnų, esame gerai pasirengę. Tai paguodžia, bet dar turim ką nuveikti“, – pasakojo ministras.

Sesijoje taip pat buvo svarstyti ekonomikos klausimai. Diskusijos moderatorius žurnalistas Aurimas Perednis provokavo susirinkusius žiūrovus balsuoti dėl euro įvedimo Lietuvoje. Rezultatai nustebino diskusijoje dalyvavusį SEB banko prezidento patarėją Gitaną Nausėdą. „Ar tai reiškia, kad didžioji dalis tiesiog abejingi?“, – prelegentas stebėjosi keliomis pakeltomis rankomis.

Kalbėdamas apie euro įvedimo privalumus, G. Nausėda paminėjo konkretų ekonominį pavyzdį – 60 milijonų litų, kuriuos kasmet bankai gauna už valiutų keitimą ir kitus susijusius mokesčius, o gyventojams ir verslui tai reiškia papildomas išlaidas. „Mes, priešingai nei, pavyzdžiui, lenkai, neturime savarankiškos pinigų politikos: litas jau daugiau nei dešimt metų yra pririštas prie euro. Taigi žengdami šį žingsnį (įsivesdami eurą – redaktoriaus pastaba) neturime ko prarasti, tik laimėti: jau minėtus 60 mln. litų, pagaliau, ramų žmonių, turinčių paskolas eurais, miegą“, – teigė finansų analitikas.

Paklausti apie Europos Sąjungoje vykstančius pokyčius – stiprėjančią integraciją, vyraujančias federalistines idėjas, valstybių narių suvereniteto mažėjimą ir kt. – susirinkę klausytojai neslėpė, kad yra dalykų, kurie kelia dvejonių. 

Susitikime dalyvavusio Seimo nario Egidijaus Vareikio nuomone, nereikia baimintis to, kad Europos Sąjunga keičiasi: kylantys sunkumai priverčia susitelkti ir veikti, įnešti kažko naujo. „Juk net ir britai siekia ne išstojimo, o to, kad Europos Sąjunga būtų šiek tiek kitokia. Taip turėtų elgtis ir visos kitos šalys: pasakyti, kokios Europos nori“, – teigė Seimo narys, pridūręs, jog Europoje dialogo tik daugės.  

Dialogo svarbą akcentavo ir L. Linkevičius. „Pamenate Vokietijos kanclerės Angelos Merkel reakciją į Davido Camerono kalbą apie Didžiosios Britanijos narystę Europos Sąjungoje? Ji pareiškė, kad apie visus klausimus, kuriuos iškėlė D. Cameronas, turime šnekėtis. Man taip pat atrodo, kad visais atvejais reikia kalbėtis“, – teigė užsienio reikalų ministras.

Vykusios diskusijos audio įrašą galite rasti čia

 

Renginio akimirkos:

 

 

Komentarai

Kitos naujienos

Sausio 24 dieną Hub Vilnius patalpose vyko susitikimas-seminaras „Ką siūlo Europa pradedančiajam verslininkui?“, kuriame verslu besidomintys ar jį kuriantys galėjo išgirsti apie Europos Sąjungos siūlomas galimybes jauniesiems verslininkams.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!