Vengrijoje telkiasi judėjimas „Kartu 2014“, bet lengva jam nebus

Spausdinti Autorius: Vija | 2013-02-28

Artėjant 2014 metų rinkimams Vengrijoje, į kovą su vadovaujančia „Fidesz“ partija ir premjeru Viktoru Orbanu kyla naujas judėjimas „Kartu 2014“ („Együtt 2014”).

Pasak naujienų agentūros „Bloomber“ pacituotų „Eurasia Group” analitikų, buvusio premjero Gordono Bajnai sugrįžimas į politinę areną yra svarbiausias politinis įvykis nuo tada, kai „Fidesz“ atėjo į valdžią, ir pirmas ženklas, kad kitų metų rinkimuose dabartinė valdžia susirems su stipriu priešininku. G. Bajnai ir V. Orbano būsima kova net buvo prilyginta Biblijoje aprašytam Dovydo ir milžino Galijoto susidūrimui. G. Bajnai buvo Vengrijos premjeras 2009–2010 metais. Apie tai, kad grįžta „Kartu 2014“ vedlio vaidmenyje, jis pranešė pernai spalio 23-ąją. Tą dieną vengrai mini 1956 metais žiauriai numalšintą sukilimą prieš sovietus. „Kartu 2014“ tikisi sulaukti paramos iš centro kairės ir centro dešinės politinių pažiūrų rinkėjų. G. Bajnai mėgino suvienyti išsibarsčiusias opozicijos grupes ir socialinius judėjimas į vieną sambūrį. Vienos iš apklausų duomenimis, praėjus vienam mėnesiui nuo įkūrimo, pernai lapkritį naujas judėjimas jau buvo antroje vietoje pagal populiarumą po „Fidesz“ (14 procentų, palyginti su 22 procentais).

„Blogiau, nei kad nebūtų judėjimo“

Vis dėlto manyta ir manoma, kad šiam judėjimui laimėti prieš „Fidesz“ nebus lengva. Tarkime, kalbėta, kad vieno iš trijų šios politinės jėgos dalyvių, politinio judėjimo „Milla“ lyderis Péteris Juhászas esą pasisako už marihuanos legalizavimą, o tai galėjo patikti ne visiems rinkėjams. Tačiau tai dar ne viskas. Po svaiginančios pradžios, „Kartu 2014“, regis, pradėjo apleisti sėkmė. Kaip man pasakojo vienas Vengrijos politiniame gyvenime šiek tiek dalyvavęs vengras, sunkumai prasidėjo, kai žaliųjų partija Vengrijos parlamente (LMP) atsisakė prisijungti prie judėjimo, o pats svarstymas, jungtis ar ne, suskaldę ir žaliuosius. Jie esą pasidalijo į dvi partijas – labiau progresyvių pažiūrų sostinėje (kurie norėjo jungtis), ir konservatyvesniu regionuose (kurie G.Bajnai regėjo tik kaip socialistą, todėl kategoriškai atsisakė jungtis). Suskilo net žaliųjų frakcija parlamente, dabar jie – tik pavieniai nariai. Pasak mano minėto pažįstamo, nuo „Kartu 2014“ netrukus nubyrės bendražygiai socialiniai judėjimai, ir tai teliks tik paties G. Bajnai politine partija. Tai sustiprino socialistų partijos MSZP, kaip pagrindinės opozicijos partijos, pozicijas, o G. Bajnai teko į juos atsigręžti. Mano pažįstamas apibendrina padėtį, kad Vengrijos politinis gyvenimas sugrįžo, kur buvęs („Fidesz“ valdžioje ir socialistai – pagrindinė opozicija), o įtaka padaryta nebent tokia, kad naujas judėjimas kažkaip tapo pleištu, suskaldžiusių žaliuosius. O tai esą nutiko todėl, kad „Kartu 2014“ nesugebėjo savęs pristatyti kaip trečiosios jėgos, kuri būtų susigriebusi balsus tų, kuriems jau iki gyvo kaulo įgriso „Fidesz“, bet kurie vis tiek nė už ką nebebalsuotų už socialistus, buvusią komunistinę partiją. Taigi naujas politinis judėjimas tarsi virsta „ta pačia mergele, tik kita suknele“. 

Grįžimas prie planinės ekonomikos?

Tuo metu artėjant rinkimams, V. Orbano valdžia, regis, mėgina rinkėjus palenkti pigesne energija. Nors Europos Sąjunga judina gamtinių dujų ir elektros rinkas liberalizavimo ir laisvos prekybos link, V. Orbano vyriausybė nutarė prie šios rinkos prikišti savo nagus. Nuo šių metų vyriausybė gyventojams taikomus elektros, gamtinių dujų ir centrinio šildymo tarifus liepė sumažinti 10 procentų, o tokio sprendimo sąnaudas esą turėtų  prisiimti „užsienio valdomos energijos bendrovės“ (savo dalis Vengrijos energijos rinkoje turi Vokietijos RWE ir E.ON, Prancūzijos GDF ir EDF).

Kalbant apie įsikišimą į rinką, „Fidesz“ siūlymu Vengrija taip pat kuria tabako gaminių pardavimo monopolį. Nuo šių metų liepos mėnesio tabako gaminius bus galima parduoti tik su specialia licencija, kurių kiekis bus ribotas. Numatoma, kad bus viena tabako gaminius galinti parduoti prekyvietė dviem tūkstančiams gyventojų. Mano pažįstami vengrai gūžčioja pečiais, nes nelabai suvokia, kokiais tikslais pastarasis sprendimas priimtas. Juokiamės, kad vengrai rūkys mažiau. Kažkur mačiau vertinimą, kad šalyje, kurioje gyvena apie 10 milijonų gyventojų, turėtų likti apie 7 tūkstančius parduotuvių, kuriose parduodami tabako gaminiai.

Antausis iš Konstitucinio teismo

Sausio mėnesį Vengrijos Konstitucinis teismas, pasak centro „Transitions online“ analitikų, parodė, kad šalies struktūroje dar likę pasipriešinimo prieš V. Orbano „atviras pastangas“ sukurti labiau autoritarinę politinę sistemą. Teismas nustatė, kad naujas įstatymas, kuriuo buvo reikalaujama, kad rinkėjai užsiregistruotų balsavimui mažiausiai dvi savaites prieš rinkimus, buvo nereikalingas esminės teisės balsuoti suvaržymas. Šį įstatymą opozicinės partijos vadino rėksmingu bandymu  pasididinti tikimybę laimėti kituose rinkimuose.

Pasak „Transitions online“, apklausos rodo, kad daugiau nei pusė Vengrijos rinkėjų yra neapsisprendę, o V. Orbano partija „Fidesz” nuolatos netenka paramos. Tačiau tarp tų apklaustųjų, kurie yra tvirtai nusprendę, „Fidesz“ stipriai pirmauja. O partijas pasirinkę rinkėjai, manoma, labiau tikėtina, kad nepatingės užsiregistruoti prieš rinkimus.

Be to, „Fidesz“ naikina ankstesnę dviejų turų rinkimų sistemą, kad vyktų tik vienas balsavimas. Pasak tinklalapio, „Fidesz“ lyderis Lajosas Kosa viename miestelyje per susitikimą su rinkėjais atvirai pareiškė: „Niekada nemėgome dviejų turų sistemos. Antrajame ture visada pralaimime.“ Pasak mano jau anksčiau cituoto pažįstamo vengro, šalia to, kad panaikintas antrasis turas, pirmajame ture vietą parlamente gaus santykinai daugiau balsų gavusi partija, nebūtinai surinkusi daugiau nei 50 procentų balsų. Tad įmanoma ir padėtis, kad tik apie 40 procentų rinkėjų palaikytų „Fidesz“, bet jie gautų daugumą vietų parlamente.

Konstitucinio teismo sprendimą partijos pagrindinis „kovinis šuo“ – parlamento lyderis Laszlo Koveras, pavadino politiniu sprendimu. Kadangi į Konstitucijos teismą kreipėsi Vengrijos „melancholiškosios išvaizdos“ prezidentas Janosas Aderis, „Transitions online“ analitikų nuomone, V. Orbanas apsiskaičiavo paskirdamas jį prezidentu, nes jis rodo nemažai stebinančių nepriklausomumo ženklų. J. Aderį į kandidatus paskyrė „Fidesz“, o išrinko parlamentas (kitaip nei Lietuvoje, kur prezidentą renką rinkėjai).

Artimesni santykiai su Rusija

Vengrijos premjeras V. Orbanas Rusijos prezidento Vladimiro Putino kvietimu sausio 31 dieną apsilankė Maskvoje. Ten, pasak Rytų studijų centro Lenkijoje (OSW) analitikų, pokalbiai daugiausia sukosi apie energetiką, ypač apie Paks atominės elektrinės projekto išplėtimą Vengrijoje, rusiškų dujų sutarties pratęsimą ir Rusijos tiesiamo „Pietų srauto“ (konkurento ES projektui gauti dujų iš Kaspijos jūros) dujotakio statybą.

Su premjeru susitikime dalyvavo ir Vengrijos valstybės valdomos energetikos bendrovės MVM generalinis direktorius, Rusijos energetikos bendrovių „Gazprom“ ir „Rosatom“ vadovybė. Pasak OSW, Vengrijos premjeras užsiminė, kad Rusija būtų „natūralus partneris“ plečiant Paks atominę elektrinę, o V.Putinas savo ruožtu užtikrino, kad Rusijos bendrovės „pasirengusios dalyvauti“. Viešąjį konkursą statyti du naujus reaktorius toje elektrinėje Vengrija jau paskelbė, nugalėtojus ketina skelbti 2014–2015 metais. Pernai spalį pranešta, kad tai MVM kartu su „Gazprom“ ties „Pietų srauto“ dujotakio atšaką Vengrijos teritorijoje.

OSW analitikai primena, kad pirmosios V. Orbano vyriausybės 1998–2002 metais metu, Vengrijos santykiai su Rusija buvo sąstingyje. Vėliau, patekusi į opoziciją, V. Orbano partija „Fidesz” griežtai kritikavo kairiųjų vyriausybės suartėjimą su Rusija, o paramą „Pietų srauto“ dujotakiui vadino išdavikiška. Tačiau nuo tada, kai 2010 metais vėl pateko į valdžią, V. Orbanas „mėgina palaikyti pragmatiškus santykius su Rusija“, o suartėjimas su Rusija atrodo kaip ankstesnės kairiųjų vyriausybės politikos tęsinys.

Taigi panašu, kad ateinantys metai Vengrijoje bus ne mažiau įdomūs už ankstesnius. 

 

Parengė Vija Pakalkaitė

Komentarai

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!