Savaitės temos

Žemės pardavimas užsieniečiams

2014-03-31

Šią savaitę „Eurobloge“ kalbėsime apie žemės pardavimą užsieniečiams. Balandžio 30 dieną baigiasi Europos Sąjungos numatytas pereinamasis laikotarpis dėl žemės ūkio paskirties žemės rinkos atvėrimo užsienio piliečiams.

Bulgariją apgaubė užsieniečio, pasiryžusio išpirkti žemę, šešėlis. Taip rašė vienas bulgarų apžvalgininkas prieš šių metų pradžią, kai šalis turėjo panaikinti draudimą žemės ūkio paskirties plotus parduoti užsieniečiams.

Prieš gerą dešimtmetį retam buvę įperkami, šiandien skrydžiai virš Europos ar į tolimesnius kraštus daugeliui tapo įprastu dalyku. Traukiame atostogauti, darbo reikalais, lankyti draugų ar svetur įsikūrusių giminaičių, o kartais patys emigruojame ar trumpam grįžtame į Lietuvą.

Baimė būti „nupirktiems užsieniečių“ tarp mažesnių Europos Sąjungos (ES) šalių nenauja. Rytų Europoje ji labai gyva, Vakaruose šis klausimas mažai ką jaudina.

Ne visos šalys ryškiausiems Europos Sąjungos (ES) politiniams lyderiams yra vienodai svarbios. Tokia išvada peršasi po dviejų didžiausių ES politinių partijų – socialistų bei dešiniųjų – suvažiavimų, kuriuose buvo išrinkti oficialūs šių organizacijų kandidatai į Europos Komisijos prezidento postą.

Jau 2014 metų gegužę Lietuva turi sudaryti sąlygas užsieniečiams laisvai įsigyti žemę, tačiau Lietuvoje mėginama surengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams, taip rizikuojant pažeisti stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutartį, netekti ES paramos.

Žemės pardavimas „pavers pereinamu koridoriumi mūsų kraštą“, „šalis, išparduodanti savo klestėjimą, eina savižudybės link“, rimtais veidais tvirtina pasisakantieji už referendumą dėl žemės nepardavimo užsieniečiams. Tačiau emocingos ir į tautinę savimonę apeliuojančios kalbos dažnai nepasako keleto svarbių dalykų.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!