Jaunimo darbas užsienyje – ne tik dėl pinigų

Spausdinti 2013-09-20

Visame pasaulyje daugumos dabartinių dvidešimtmečių karjeros kelias nusidrieks bent per kelias šalis. Lietuva – ne išimtis. Nemažai tolerantiškų, mobilių, trokštančių asmeniškai pažinti naujas kultūras jaunuolių, tik išlaikiusių brandos egzaminus ar jau gavusių aukštojo mokslo diplomą, nusprendžia išmėginti darbą kitoje šalyje. Nemaža jų dalis jau spėjo grįžti ir sėkmingai pritaikyti svetur sukauptą patirtį Lietuvoje. Vis dėlto kaip atrodo jaunimo darbas užsienyje ir kodėl tokia patirtis naudinga ne tik profesiniam gyvenimui, bet ir asmenybės vystymuisi?

Kur ir kaip dirbs Y karta?

Šiuolaikinis jaunimas – gimusieji dešimtajame dešimtmetyje ir 2000-aisiais – dar vadinami Y karta. Nuo ankstesnės kartos jie skiriasi ne tik atviresne pasaulėžiūra ir didele meile saviraiškai, bet ir įsitikinimu, kad gyvens visai kitaip nei jų tėvai – daugiau keliaus, dažniau keis darbo vietas ir net specialybes.

Į šios kartos ateities lūkesčius ir įpročius gilinasi ne tik rinkodaros specialistai, bet ir būsimi darbdaviai, norintys sužinoti, kaipgi atrodys jų darbuotojai. Vienas svarbiausių tokių tyrimų aspektų – požiūris į darbą kitoje šalyje ir kitoje kultūroje: juk įmonės vis sparčiau užmezga tarptautinius ryšius, plečiasi į kitas šalių rinkas, o darbe vis dažniau tenka bendrauti ne tik su savo tėvynainiais.

Ką apie darbą kitoje šalyje galvoja Y karta, 2012 m. tyrė audito ir mokesčių konsultacijų bendrovė „PricewaterhouseCoopers“. Paaiškėjo, kad daugumą Y kartos atstovų mintys apie darbą svetur nuteikia labai gerai. Net 80 proc. tyrime dalyvavusių jaunuolių iš viso pasaulio teigė, kad nori išbandyti darbą užsienyje. 70 proc. nė kiek nenustebtų sužinoję, kad darbe turės kalbėti ne savo gimtąja kalba. Net 94 proc. įsitikinę, kad jų darbo geografija bus kur kas platesnė nei jų tėvų.

Tiesa, tarptautinės įdarbinimo įmonės „The Network“ 2011 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad nors svarbiausi motyvai, skatinantys žmones ieškoti darbo kitoje šalyje, yra panašūs – atlyginimas, karjeros galimybės ir konkreti šalis ar miestas, „kuriame visada svajojo gyventi“, – tarp gyventojų iš skirtingų šalių vis dar yra skirtumų. Pavyzdžiui, liuksemburgietis greičiau išsikraustytų iš savo šalies dėl darbo, kuriame galėtų lengvai derinti asmeninį ir profesinį gyvenimą, o švedui labiausiai rūpi kompanijos reputacija – paskui įmonę su nepriekaištinga „biografija“ jis galėtų nusekti kad ir į kitą pasaulio kraštą.

Jaunojo europiečio darbo žemėlapis

Europos Sąjungos (ES) piliečiams sąlygos įsidarbinti bet kurioje pasirinktoje valstybėje narėje nuolat gerinamos, o jaunimo galimybėms skiriama ypač daug dėmesio.

Pavyzdžiui, bendros darbo rinkos ir ES piliečio teisių suteikiamas galimybes, užklupus krizei, papildė projektas „Tavo pirmasis EURES darbas“, kuriame gali dalyvauti 18–30 metų jaunuoliai. Projektas, kuris vykdomas ir Lietuvoje, nemokamai padeda jauniems žmonėms susirasti darbą kitos šalies narės įmonėje, finansuoja vykstančiųjų kelionės išlaidas.

Nors tai tik viena iš daugelio priemonių, kuriomis siekiama sėkmingo jaunų žmonių įsiliejimo į darbo rinką ES, žvalgantis darbo kitoje valstybėje narėje patartina pasidomėti teisėmis ir socialinėmis garantijomis, taip pat ir darbo sutartimi. Kaip rodo praktika, būtent šios smulkmenos dažnai tampa ypatingai svarbiomis norint sėkmingai įsidarbinti kitoje šalyje ir visapusiškai pasinaudoti galimybėmis, kurias suteikia laisvas žmonių judėjimas ES.

Tad šioje „Mėnesio temoje“, skirtoje jaunimo darbui ES, rasi ne tik ekspertų patarimus apie darbą užsienyje, bet ir bendraamžių įspūdžius. Sužinosi, ar lengva suderinti mokslus ir darbus kitoje ES šalyje narėje, be to, atrasi naudingų nuorodų, pagelbėsiančių susirasti darbą užsienyje ir nepamiršti pasirūpinti svarbiais dokumentais.

Šioje „Mėnesio temoje“:

  • ekspertų patarimai – ką reikia žinoti darbinantis kitoje ES valstybėje narėje;
  • pokalbis su specialiste apie darbo ir mokslų derinimą ES šalyse;
  • du pasakojimai apie jaunų lietuvių karjeros kelią Anglijoje ir Vokietijoje;
  • naudingos nuorodos, kur galima rasti praktinės informacijos apie darbą ES.

Komentarai

Kitos naujienos

Tarptautinė darbo aplinka, dinamiškas gyvenimo ritmas, reali galimybė kilti karjeros laiptais, geras atlyginimas ir visos socialinės garantijos traukia ne vieną jauną specialistą ar jau karjerą gimtojoje šalyje pradėjusį darbuotoją į Europos Sąjungos (ES) institucijas.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!