Ekspertas pataria: baimę įveiks idėja, noras ir atkaklumas

Spausdinti 2012-10-26

Verslininkas, lektorius, tarptautinės jaunimo asociacijos Junior Chamber International (JCI) viceprezidentas Gintaras Ignatavičius – vienas tų, kurie savo asmeninės verslumo patirties, patarimų ir padrąsinimų nesaugo nuo kitų. „Tam, kad jauni žmonės kurtų savo verslą, kurtų vertę sau...“, – užsimena Gintaras ir pasidalija mintimis apie jaunuosius verslininkus kaustančias baimes bei efektyviausius būdus jas įveikti. 

Svajojantiems kurti savo verslą koją neretai kiša baimė pradėti „nuo nulio“. Kaip nebijoti pradėti?

Viskas juk nuo kažko prasideda... Ir tikrai dauguma verslų prasideda nuo nulio, bet kiekvieno verslo pradžia – idėja. Verslas prasideda nuo idėjos ir savo svajonės įgyvendinimo. O svajonės įgyvendinimui reikalingas didelis, aistringas, atkaklus NORAS. Čia ir yra pradžia. Jei yra noras, atsiras ir priežastys bei pagalba pradėti.

Be to, iš savo patirties galiu pasakyti, kad būtina sau išsikelti tikslus. Kaip kitaip žinosi, kuria kryptimi eiti, jei nežinai, kur nori būti? Reikia tikslus užsirašyti, nuolat peržvelgti ir, svarbiausia, atkakliai jų siekti. Net naktį pažadintas galiu pasakyti šių metų sau išsikeltus ir verslo, ir asmeninius tikslus.

Kas svarbiausia verslo pradžioje?

Svarbu tikėti idėja, į ją sutelkti visą savo energiją ir veikti. Dažnas galvoja, kad verslo idėja turi būti nauja, unikali. Idėja gali būti siekis kažką papildyti ar patobulinti, idėja gali būti noras padaryti kitaip. Svarbiausia, mano nuomone, mokėti pristatyti savo idėją (aiškiai, vienu arba dviem sakiniais) ir atsakyti sau į klausimus: kodėl noriu užsiimti šiuo verslu, ką noriu išspręsti ar pakeisti šiuo savo verslu? Turit atsakymus? Telieka eiti pirmyn!

O ką daryti tuomet, kai aplinkinių nuomonė apie verslo projektą – neigiama, kai netikima idėjos sėkme?

Aplinka ir palaikymas yra labai svarbu, kaip ir tikėjimas savo idėja. Mano patarimas – pristatyti savo idėją kitiems, pvz., verslumo renginiuose, žinių bei įgūdžių formavimo užsiėmimuose, kokioje nors visuomeninėje organizacijoje, kur galite sutikti ne tik pozityviai nusiteikusius žmones, įgyti verslumo žinių bei įgūdžių formavimo, bet ir „patikrinti“ savo idėją. Priklausydamas tokiai organizacijai (Gintaras – ilgametis JCI narys, buvęs prezidentas, dabartinis asociacijos viceprezidentas – red. past.), supratau, kad tiek asmeninė sėkmė, tiek verslo sėkmė priklauso nuo kontaktų. To linkiu ir Jums!

Kuo turi pasižymėti jaunasis verslininkas? Kokios asmeninės savybės būtinos pradedant verslą?

Nereikia savęs versti generuoti tik unikalias idėjas ar būti genijumi visose srityse, svarbiausia – užsidegimas, aistra, tikėjimas savo idėja ir didelis noras veikti. Kadangi verslas yra tarsi nuolatinis procesas, kaip vieną iš svarbiausių savybių išskirčiau dar ir atkaklumą. Beje, galima į visą tai pažvelgti ir taip: planuoju, veikiu, pasitikrinu. Ar procesas vyksta taip, kaip noriu? 

Verslumo įgūdžiai – turimi iš prigimties ar juos galima išsiugdyti? 

Panašiai skambėtų klausimas, ar visos idėjos gali būti įgyvendinamos? Ko gero, ne. Taigi ir atsakymai į tokius klausimus kaip „ar visi esame verslininkai iš prigimties?“ arba „gal visi galime išsiugdyti verslumo įgūdžius?“ greičiausiai būtų panašūs. Aš tikiu, kad žmogus daug pasiekia savo darbu. Beje, net ir tyrimai rodo, kad 85 % žmogaus formuoja aplinka, tačiau tam tikras savybes, autentišką charizmą, taip pat „verslumo gyslelę“ žmogus atsineša iš prigimties. Taigi verslaujant greičiausiai būtinas prigimties ir mokymosi santykis. 

Susidūrimas su kliūtimis ir sunkumais versle – neišvengiamas. Kaip juos spręsti, jiems nepasiduoti? 

Yra tokia tendencija – daugelyje situacijų laimi greitis ir lankstumas. Tad ir kliūtys bei sunkumai, kuriuos galima numatyti, turi būti sprendžiami nedelsiant. Nerandate atsakymo ar sprendimo? Nebijokite klausti! Klausti draugo, klausti kolegos, klausti partnerio, dar daugiau – klausti savo kliento. 

O kas, jei nepasiseks...? 

Nuo to pasaulis nesustos. Svarbiausia išsiugdyti ir palaikyti pozityvų požiūrį, kad nesėkmė visada yra tik laikina. Be to, ji skirta tam, kad būsima Jūsų sėkmė taptų tvaresnė. 

Komentarai

Kitos naujienos

„Yra dvi alternatyvos: bijoti įgyvendinti svajonę ir gyventi graužiantis, kad gyveni nuobodų gyvenimą. Arba įgyvendinti svajonę ir gyventi džiaugiantis, kad gyveni fantastišką gyvenimą!“ – šią išmintį suprato ir pritaikė daugelis šios „Mėnesio temos“ herojų, kurie nusprendė nieko nebijoti ir sukurti savo verslą. 

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!