Kas paskatino pradėti? 2 pokalbiai su jaunais verslininkais

Spausdinti 2012-10-26

Ar verslo idėja gali gimti svajojant, šnekučiuojantis su draugais ir žiūrint kino filmą? Be abejonės, taip! Laikui bėgant tokia idėja transformuojasi, tobulėja, tampa dar geresne. Dėl jos akys žiba labiau, o miego norisi mažiau. Rodos, net ir kalnus galima nuversti: rasti palaikančią komandą, įtikinti artimuosius, įveikti biurokratines kliūtis. Galiausiai idėja tampa verslo projektu, ir taip pradeda pildytis svajonės. Apie jas ir kelią link jų– pokalbis su jaunaisiais verslininkais.

Turi idėją? Pirmyn!

Dovilės Rinkūnaitės verslumo patirtis – pusantrų metų gyvuojantis kulinarijos loftas Čiop Čiop. Mergina pasakoja, kad kurti verslą paskatino noras užsiimti veikla, kuri jai pačiai atrodė prasminga. „Girdėjau nuomonių, kad verslą reikėtų pradėti iš pykčio, noro konkuruoti, kažką kažkam įrodyti. Nesutinku. Manau, svarbiausia pradėti verslą iš aistros ir meilės tam, ką darai. Neabejoju, žmonės jaučia, kad Čiop Čiop pradėtas ir vystomas su pozityvia energija“, – teigia pašnekovė.

Verslo idėją pasufleravo Dovilės aistra – maistas. „Daug žmonių pernelyg ilgai svarsto, ar jų idėja gera. O reikia tiesiog pradėti“, – įsitikinusi mergina. Todėl nieko nelaukusi, ji subūrė komandą, su kuria laimėjo konkursą Verslauk. Atsirado pinigų ir investuotojų – verslo kūrimui užsidegė žalia šviesa. „Tuomet nebebuvo kur trauktis“, pirmuosius verslo žingsnius prisimena pašnekovė.

Atrasta pusiausvyra

Mergina neslepia, kad tokia kūryba neatsiejama nuo nesėkmių, sunkumų, klaidų, streso. Tačiau viską atperka įdėtų pastangų rezultatas: stiprus, savarankiškas, įdomus verslas. Šiandien apie jo džiaugsmus ir vargus Dovilė kalba ramiai, bet užtikrintai. „Kuriant verslą, svarbu disciplina. Pamažu išmokstu, kaip svarbu ilsėtis, gerai valgyti ir miegoti, jaučiu, kaip pagal tai kinta energija. Išmokstu, kaip efektyviai išnaudoti laiką, nieko pernelyg nesureikšminti ir dėl nieko pernelyg nesijaudinti“, – tikina pašnekovė.

Košė, virtusi nuosavu verslu

Priešingai nei Dovilė, kita jaunuolių kompanija kol kas negali pasidžiaugti subalansuotu gyvenimo ritmu: Vilniaus centre jie įkūrė laisve, The Beatles muzika ir spalvingumu išsiskiriantį barą Trip, todėl veiklos jiems netrūksta. „Atrodo, kad pailsėsime po savaitės, po dviejų, dar truputį, ir sistema veiks pati. Tačiau savaitės virsta mėnesiais“, – pasakoja jaunieji verslininkai. Bet vienas kitam pasižadėję visada eiti pirmyn, kompanija su užsidegimu dirba toliau: jei kas nors nepavyksta vieną kartą, jie žino, kad pavyks antrą arba trečią.

Kas paskatino jaunuolius imtis tokios veiklos? „Nenustebinsime, bet noras niekam nepriklausyti ir dirbti sau buvo mūsų didžiausias paskatinimas bristi į nuosavo verslo kelią“, – teigia pašnekovai. Savo barą jie vadina šmaikščia koše, kuri užvirė, kai norėjosi įkurti tai, ko patiems trūko. „Esame jauni ir priklausantys naktiniam Vilniaus centrui – dabartinės barų industrijos širdžiai, todėl nusprendėm, kad tokio pobūdžio verslas mums bus įdomiausias, ten galėsime atskleisti per laiką kauptas idėjas, fizines ir moralines jėgas“, – prisimena jaunuoliai.

Svarbiausia – norėti

Verslo kelią jie pradėjo nuo lankymosi „Verslios Lietuvos“ renginiuose ir domėjimosi galimybe gauti paskolą pradedantiems verslininkams. Pašnekovai pasakoja, kad verslo projekto dokumentų ruošimas truko 4 mėnesius – dėl žinių ir patirties stokos, įvairių biurokratinių barjerų daug kartų jį teko taisyti. Ar patirties trūkumas nenuslopino entuziazmo kurti savo verslą? Ar tikrai užteko tik turimo noro, užsidegimo ir motyvacijos?Tiek ir teturėjome pradėdami Trip'ą. Jeigu norą slopina patirties nebuvimas, vadinasi, noras per mažas“, neabejoja baro savininkai.

Sėkmingų žmonių paslaptis

Ir Dovilė, ir jaunuolių kompanija žino, kad kliūtys versle – neišvengiamos. „Bet visi sėkmingi verslininkai sako, kad pradžioje reikėjo praeiti nesėkmių periodą“, – teigia mergina. Taigi nesėkmė – dar ne pabaiga. Svarbiausia tęsti, ką pradėjai, nepalūžti, suprasti, kad nėra padėties be išeities, nepritrūkti motyvacijos. Ir dar – būti tokiems, kokie yra kalbinti jaunieji verslininkai: degantys aistra ir užsispyrimu siekti savo svajonių.

Komentarai

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!