Savarankiško verslo startas. Kur ieškoti pagalbos?

Spausdinti 2012-10-26

Skirtingose tarptautinėse ir nacionalinėse strategijose verslumas įvardijamas kaip vienas pagrindinių elementų, lemiančių konkurencingą ekonomiką ir jos pažangą. Siekiant skatinti jaunimo verslumą, mūsų šalyje užtikrinamos įvairios galimybės, kuriomis gali pasinaudoti verslą pradedantys jauni žmonės. Pristatome jiems skirtas paramos programas, pagalbą teikiančias organizacijas, bendraminčių klubus.

Verslo informacijos centrai Lietuvoje

Lietuvoje veikia verslo informavimo sistema, skirta pradedantiesiems verslininkams arba mažoms ir vidutinėms įmonėms (tokio tipo įmones dažnai kuria jaunimas). Verslo paslaugų tinklą sudaro 38 verslo informacijos centrai, 7 verslo inkubatoriai ir 9 mokslo ir technologijų parkai. Juose teikiamos verslo konsultavimo paslaugos, organizuojami informaciniai renginiai, vyksta mokymai apie verslo valdymą, plėtojimą ir pan.

Verslui aktuali informacija prieinama ir internete: Lietuvos ekonominės plėtros agentūros interneto svetainėje, veikiančiuose informacijos portaluose („Versli Lietuva“). Tiems, kas domisi verslu tarptautinėse rinkose, žinių apie verslą Europos Sąjungoje teikia Europos verslo informacijos centrai.

Kur ieškoti finansinių išteklių?

Verslo pradžiai ar jo plėtrai reikalinga finansinė parama. Šiuo tikslu Lietuvoje įsteigti įvairūs verslumo skatinimo fondai ir projektai: „Verslumo skatinimas“, INVEGA, Lietuvos bankų teikiami kreditai. Verslui steigti teikiamos ir lengvatinės paskolos, dėl jų galima kreiptis į skirtingas Lietuvos finansų įstaigas (paskolas teikiančių bankų sąrašą galima rasti čia).

Verslumas skatinamas ir Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis bei tokiomis priemonėmis kaip Lyderis LT, E-verslas LT, Procesas LT, Naujos galimybės, Invest LT+. Daugiau informacijos apie galimybę gauti ES finansavimą pateikiama oficialioje Europos Komisijos svetainėje.

Konkursai versliam jaunimui

Kartais pačiu tinkamiausiu paskatinimu įkurti savo nuosavą verslą gali tapti laimėtas nacionalinis arba tarptautinis jaunimo verslumo konkursas. Lietuvoje jų – ne vienas: „Verslauk“, „Septynių jūrų kapitonai“, Jauno kūrybiško verslininko apdovanojimas, „Peak time“, „Entrepreneurship competition Vilnius“ ir kt. Tokio pobūdžio konkursai jauniems žmonėms suteikia galimybę ne tik pristatyti savo verslias idėjas, bet ir jas įgyvendinti. Paprastai konkursų nugalėtojams skiriami piniginiai prizai jų verslo pradžiai arba plėtrai.

Valstybinių institucijų parama

Lietuvoje jaunimo verslumo projektus koordinuoja įvairios valstybinės institucijos. Viena tokių – Jaunimo reikalų departamentas. Jos iniciatyva Lietuvoje organizuojami jaunimo verslumo tematikai skirti renginiai, kuriuose tolesnes jaunimo politikos gaires formuoja ministerijų atstovai, jaunimo darbo centrų, verslo informacijos centrų, inkubatorių, jaunimo nevyriausybinių organizacijų, savivaldybių jaunimo reikalų, verslo sektoriaus atstovai.

Prie Jaunimo reikalų departamento ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos veikianti Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra užtikrina ES programos „Veiklus jaunimas“ įgyvendinimą. Programa, apimanti įvairias jaunimo veiklas, teikia paramą jaunų žmonių iniciatyvumo ir verslumo skatinimo projektams.

Lietuvos jaunimo verslumas ugdomas ir tarptautinėmis programomis. Nuo 2009 metų Europos Komisija remia mainų programą „Erasmus jauniesiems verslininkams“, kurios tikslas – jauniems verslininkams suteikti galimybę iki 6 mėnesių dirbti kartu su mažos arba vidutinės įmonės savininku bet kurioje ES šalyje ir taip įgyti patyrusių verslininkų patarimų nuosavam verslui plėtoti ateityje.

Jaunųjų verslininkų bendruomenės

Tiems, kuriems nesinori keliauti svetur, generuoti verslo idėjas galima prisijungus prie bendraminčių. Skirtinguose Lietuvos miestuose veikia įvairūs jaunųjų verslininkų klubai, asociacijos, lygos, hub‘ai.

Taigi paskatos ir pagalbos pradedantiems verslą mūsų šalyje netrūksta. Jei verslumas užkoduotas Tavo genuose – teiraukis, klausk, ieškok ir atrask galimybių savo verslui.  

 

Komentarai

Kitos naujienos

Apie prasidedantį Kalėdų laukimą mums pirmiausia praneša parduotuvių vitrinos. Šalia Kalėdų Senelių ir elniukų, sniegučio ir papuoštų eglučių išsirikiuoja įvairios prekės ir skelbimai apie kalėdines nuolaidas. Net keista, kaip galima būtų praeiti pro šalį. Tačiau toli gražu ne visiems patinka skęsti žmonių minioje prieš šventes. 

Šie žodžiai priklauso žymiam fizikui Setui Loydui (Seth Lloyd), kuriančiam kvantinius kompiuterius. Naujoji kompiuterių rūšis puikiai atspindi technologinės revoliucijos esmę – poreikį ir gebėjimą apdoroti didelius informacijos kiekius ir taip gauti visiškai naują žinojimą apie bet kurią gyvenimo sritį.

Kaip ES programos gali padėti jaunam žmogui atrasti savo gyvenimo kelią, susirasti darbą, susipažinti su naujais draugais ir įgyti naudingų įgūdžių? Kokią įtaką jaunimas gali daryti Europos Sąjungos (ES) politikai? Apie tai – ne tik šio mėnesio temoje, bet ir Europos jaunimo savaitės renginiuose.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!