Prie starto linijos: atsakymai pradedančiam savanoriui

Spausdinti 2012-09-06

Jei dar nesi išbandęs savanoriškos veiklos, jos pradžia gali atrodyti šiek tiek neaiški ir baugi. Neabejojame, kad galvoje sukasi šimtai klausimų, todėl skubame atsakyti į pačius aktualiausius.

 

Kodėl turėčiau savanoriauti?

Šalyse, kur savanorystė turi senas tradicijas, atliekama nemažai tyrimų, kodėl žmonės renkasi savanorystę. Mokslininkai išskiria tam tikrus motyvus, pavyzdžiui, savanorystė asmeniui yra vertybė arba ji jam padeda prisitaikyti socialiai. Taigi galbūt ir Tau savanorystė yra ypatingai svarbi, o noras padėti kitam yra pagrindinė varomoji jėga. O galbūt Tau svarbu ieškoti naujų socialinių ryšių – draugų, bendraminčių, su kuriais galėtum praleisti laisvą laiką?

Tačiau didžiausia paskata savanoriauti gali tapti asmeniniai tikslai. Padėdami kitiems, žmonės neretai išsprendžia ir kai kuriuos sau aktualius gyvenimo klausimus: vidinių konfliktų, pasitikėjimo savimi, savivertės, vienatvės. Savanoriškos veikla gali padėti susikurti erdvę, kurioje jautiesi saugus ir gali atsiriboti nuo sunkumų.

Taigi kokie yra Tavo asmeniniai savanoriškos veiklos motyvai, geriausiai gali atsakyti tik Tu.

 

Kokios pagrindinės savanoriškos veiklos sritys?

Skiriamos socialinės, kultūrinės, švietimo, bendruomenių, sveikatos, aplinkosaugos, sporto, religinės savanorystės sritys. Savanoriška veikla, atsižvelgiant į konkrečią sritį, gali apimti ligonių ir neįgaliųjų slaugymą ar lankymą, socialinės-psichologinės pagalbos teikimą, aplinkos tvarkymą ir priežiūrą, pagalbą rengiant kultūros, sporto, laisvalaikio renginius, atliekant ugdomąją veiklą ir pan.

 

Kokiose organizacijose galima savanoriauti?

Remiantis savanoriškos veiklos įstatymu, Lietuvoje savanoriškos veiklos organizatoriais gali būti labdaros ir paramos fondai, biudžetinės įstaigos, asociacijos, viešosios įstaigos, religinės bendruomenės, bendrijos ir religiniai centrai, tarptautinių visuomeninių organizacijų skyriai (padaliniai), politinės partijos, profesinės sąjungos, kiti juridiniai asmenys, kurių veiklą reglamentuoja specialūs įstatymai ir kurių veiklos tikslas nėra pelno siekimas, o gautas pelnas negali būti skiriamas jų dalyviams.

 

Kiek laiko trunka savanoriška veikla?

Savanorystė skirstoma į trumpalaikę ir ilgalaikę. Trumpalaikei savanorystei būdingas trumpas veiklai skiriamas laikotarpis. Tokia savanorystė svarbi vienadieniam renginiui, dviejų savaičių trukmės stovyklai ar kitai veiklai, kuri trunka ne ilgiau kaip tris mėnesius. Atliekami darbai yra aiškūs ir konkretūs, be to, veikla yra aiškiai koordinuota. Tuo tarpu ilgalaikė savanorystė vykdoma ilgiau nei 3 mėnesius. Dažniausiai tokia savanorystė yra formali, t. y. savanoriaujama organizacijoje.

 

Kam savanoriui reikalinga organizacija?

Organizacija pradedančiajam savanoriauti gali patarti, kaip bendrauti, kokią pagalbą suteikti ar kaip pristatyti save, kad kitas teisingai suprastų, ką siūlote. Atsargūs būna ir pagalbos gavėjai. Žmonės nėra linkę pasitikėti vien žodžiais arba yra buvę apgauti ar girdėjo apie piktnaudžiavimą. Todėl kad ir kokių gerų ketinimų turėtų savanoris, be patikimos organizacijos į jį bus žiūrima atsargiai.

Savanoriaudamas su organizacija, įsipareigoji aiškiai ir apibrėžtai, kitaip, nei savanoriautum pats vienas. Konkrečiai žinai, kada ir kaip savanoriauji, o jei norėsi nutraukti savo veiklą, būsi tikras, kad tavo globojama sritis ar asmuo nebus paliktas – už jį atsakingas taps kitas savanoris.

Organizacija taip pat padeda išmokti, kaip tinkamai atlikti darbą. Kartais veiklai reikia specialių įgūdžių ir žinių, pvz., prižiūrint gyvūnus ar padedant neįgaliajam. Organizacijoje sutiksi ne tik tuos, kuriems reikia pagalbos, bet ir bendraminčius, kurie padės sunkesnėse situacijose, o gal taps ir draugais.

 

Ar savanoriams taikomi amžiaus apribojimai?

Savanorystė yra atvira visiems žmonėms nuo to amžiaus, kai asmuo gali prisiimti teisinę atsakomybę už savo veiksmus.

 

Ar užsiimti savanoriška veikla galima tik Lietuvoje?

Ne, savanoriauti galima ir užsienio šalyse, dalyvaujant tarptautiniuose projektuose. Viena populiariausių Europos programų, pagal kurią jauni žmonės išvažiuoja savanoriauti, yra Europos savanorių tarnyba (EST). Ji vykdo tarptautinės savanorystės projektus jauniems žmonėms ir ugdo jų pilietiškumą, solidarumo jausmą, skatina kitų kultūrų pažinimą, stiprina tarpusavio supratimą ir toleranciją. Programoje gali dalyvauti visi 18–30 m. amžiaus asmenys. Tokia savanorystė vyksta kitoje šalyje nei savanoris gyvena; yra pelno nesiekianti ir neapmokama (padengiamos tik su pragyvenimu ir veikla susijusios išlaidos); ji nemokama savanoriui (išskyrus galimą 10% indėlį kelionės išlaidoms).

 

Ką svarbu žinoti prieš pradedant savanoriauti?

Pirmiausia turi aiškiai ir atvirai įvardyti sau ir organizacijai, kiek laiko bei energijos gali skirti savanoriškai veiklai. Prieš renkantis savanoriškos veiklos organizaciją, verta kuo daugiau iš pirmų lūpų sužinoti apie jos idėją, kultūrą ir vidines taisykles. Pasirinkus organizaciją ir sudarant savanoriškos veiklos sutartį, svarbu aptarti būsimus darbus ir atsakomybes. Jei organizacijos pasiūlymas priimtinas, gali sutikti, jeigu ne – esi laisvas nesutikti arba siūlyti savo variantus.

Pasidomėk, ar organizacija vertina mokymąsi ir skiria tam dėmesio: paklausk, ar ji rengia su savanoriška veikla susijusius mokymus, ar vyksta reguliarūs darbuotojų ir savanorių susitikimai, ar organizacija skiria dėmesio savanoriškai veiklai įvertinti. Atlikdamas savanorišką darbą, neprivalai investuoti savo lėšų, nebent pats to nori. Jei dėl įvairių priežasčių negali tęsti veiklos, savanoriško darbo sutartis gali būti nutraukta.

 

Parengta pagal Neringos Kurapkaitienės ir Monikos Kėžaitės-Jakniūnienės knygą „Būk savanoris – keisk pasaulį!". Visą knygą galite nemokamai atsisiųsti paspaudę šią nuorodą (.PDF formatu).

Komentarai

Kitos naujienos

„Galvojimas vien apie save yra pati didžiausia šiuolaikinio pasaulio problema. Kai nebegalvoji tik apie save, tuomet yra savanoriška veikla", – įsitikinęs dainininkas ir aktorius Andrius Mamontovas. „Tačiau jei nežinau, kad kam nors ko nors reikia, tai kaip galiu padėti?", – klausia grupės „G&G sindikatas" vokalistas Gabrielius Liaudanskas-Svaras. Galbūt to nežinai ir Tu? Tuomet ši „Mėnesio temos" rubrika apie savanorystę – kaip tik Tau.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!