Savanorystė: įdomūs faktai ir skaičiai

Spausdinti 2012-09-06

Pasaulyje savanoriška veikla žinoma jau porą šimtmečių. Kokia savanorystė buvo tąkart ir kokia ji yra šiandien? Apie tai – įdomiausi faktai ir skaičiai.

 

Šiek tiek istorijos

Viena iš valstybių, kurioje savanorystė turi ypač gilias tradicijas, yra Jungtinės Amerikos Valstijos. Ten XIX a. susiformavo savanorystės sąvoka.

Europoje savanoriška veikla išpopuliarėjo po Pirmojo pasaulinio karo. 1920 m. jaunų žmonių iš skirtingų Europos šalių grupelė susirinko Prancūzijos miestelyje Esne atstatyti per karą sugriautų namų. Tačiau labiau už atstatymą jiems rūpėjo taikos idėja: veikdami kartu jie sugebėjo atrasti daug bendro ir užmegzti draugystės ryšius, kurie padėjo gydyti karo žaizdas. Tokie jaunų žmonių susitikimai netrukus buvo pavadinti savanoriško darbo stovyklomis (angl. voluntary workcamps) ir išplito visoje Europoje.

 

Savanorystės tradicija Lietuvoje

Anot sociologų, įsitraukimą į savanorišką veiklą lemia ne vien individualūs savanorio motyvai, bet ir visuomenės požiūris į savanorišką veiklą bei savanoriavimo tradicijos šalyje. 2011 m. Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad savanoriškoje veikloje dalyvavo, dalyvauja arba norėtų dalyvauti apie 60 proc. apklaustųjų lietuvių.

Lietuvoje tarp turinčiųjų savanorystės patirtį daugumą sudaro jaunimas iki 29 metų (45 proc.), aukštąjį išsilavinimą (48 proc.) ir aukštas pajamas (49 proc.) turintys gyventojai. Tų, kurie nedalyvavo ir neketina dalyvauti (34 proc.), daugiausia yra vyriausioje amžiaus grupėje (70 m. ir vyresni).

Pagrindinės priežastys, dėl kurių žmonės nurodė nedalyvaujantys savanoriškoje veikloje, yra informacijos stoka, nežinojimas apie savanorystės galimybes, silpna sveikata, laisvo laiko trūkumas

Tyrimo rezultatai liudija, kad dabar Lietuvoje savanorystė siejama su jaunatvišku entuziazmu. Tačiau kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad savanoriškai veiklai neegzistuoja amžiaus ribos. Tarkim, Švedijoje, kur savanoriškoje veikloje dalyvauja apie 50 proc. gyventojų, tipinis savanoris – tai vidutinio amžiaus, išsilavinęs, profesinėje aplinkoje gerai įsitvirtinęs asmuo, turintis vaikų ir gaunantis viduriniam gyventojų sluoksniui būdingas pajamas.

Didžiojoje Britanijoje (38 proc.) ir Vokietijoje (36 proc.) kiekvienais metais savanoriais tampa 23 milijonai žmonių, o Airijoje, kurios gyventojų skaičius labai artimas Lietuvai (virš 4 milijonų gyventojų), kasmet savanoriauja apie 1,3 milijono (33 proc.) gyventojų.

 

Savanorystė ir pinigai

Šiuo metu piliečiai Lietuvoje savanoriška veikla sukuria iki 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Paskaičiavimas atliktas veiklos vertę prilyginant sumai, kurią organizacija būtų sumokėjusi atlyginimams, jei, užuot naudojusis savanorių pagalba, būtų samdžiusi darbuotojus.

Danijoje savanoriška veikla sudaro 9,6 proc. bendrojo BVP. Estijoje skaičiuojama, kad savanoriai atliko darbų, kurių vertė būtų apie 172,5 mln. eurų, o Didžiojoje Britanijoje ši suma siekia net 22,7 milijardus svarų sterlingų (2009 m. duomenys).

 

Ar polinkis savanoriauti – paveldimas?

Teorijų apie tai, kas motyvuoja savanoriauti, esama daug. Vienos jų teigia, kad visuomenei naudingas elgesys yra užkoduotas mūsų genuose ir siejasi su savisaugos instinktu: padėdami kitiems tikimės, jog prireikus galėsime gauti pagalbos sau. Kitos akcentuoja empatiją – socialinį įgūdį, kuris gali būti lavinamas.

Yra teigiančių, kad savanorystė yra „paveldima" – jei Tu rinksiesi savanorystę visuose savo gyvenimo etapuose, yra net 80% tikimybė, kad Tavo vaikams savanoriška veikla bus savaime suprantamas dalykas, ir jie taip pat aktyviai savanoriaus.

 

Parengta pagal Neringos Kurapkaitienės ir Monikos Kėžaitės-Jakniūnienės knygą „Būk savanoris – keisk pasaulį!". Visą knygą galite nemokamai atsisiųsti paspaudę šią nuorodą (.PDF formatu).

Komentarai

Kitos naujienos

„Galvojimas vien apie save yra pati didžiausia šiuolaikinio pasaulio problema. Kai nebegalvoji tik apie save, tuomet yra savanoriška veikla", – įsitikinęs dainininkas ir aktorius Andrius Mamontovas. „Tačiau jei nežinau, kad kam nors ko nors reikia, tai kaip galiu padėti?", – klausia grupės „G&G sindikatas" vokalistas Gabrielius Liaudanskas-Svaras. Galbūt to nežinai ir Tu? Tuomet ši „Mėnesio temos" rubrika apie savanorystę – kaip tik Tau.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!