Kur prasideda jaunas (IT) verslas arba inovacijų inkubatoriaus „HUB Vilnius“ istorija

Spausdinti 2013-10-31

„Informacinės technologijos keičia darbo santykius, santykį tarp vartotojo ir gamintojo, tarp piliečių ir valstybės. Jos išlaisvina žmogų. Žinios ir informacija laisvai keliauja po pasaulį, tad darbuotojams atsiranda didesnė pasirinkimo laisvė. Norintiems gyventi gerai, nebūtina rinktis tik samdomo darbuotojo karjeros“, – įsitikinęs Mindaugas Danys, inovatyvaus verslo inkubatoriaus „HUB Vilnius“ įkūrėjas ir buvęs vadovas. Jau trejus metus bendroje darbo erdvėje ir jungčių centre (kurio pavadinimas ir yra trys raidės – HUB) sparnus dideliam skrydžiui mankština jauni verslai ir laisvai samdomi specialistai.

HUB nariais gali tapti visi norintys

HUB daugiausia orientuojasi į jaunus, informacinėmis technologijomis (IT) grįstus verslus (taip vadinamus „startup‘us“). Į bendrą darbo erdvę ir HUB bendruomenę gali įsilieti visų specialybių atstovai, kurių pagrindinė darbo priemonė – nešiojamas kompiuteris.

„Į HUB‘ą žmonės ateina dėl darbo vietos, bet pasilieka dėl bendruomenės“, – pastebi verslo inkubatoriaus įkūrėjas ir papasakoja apie tai, ką už nario mokestį gauna žmonės, pasirinkę savo darbo vieta HUB erdve. Čia galima dirbti 7 dienas per savaitę, 24 val. per parą, visi nariai gali nemokamai naudotis internetu, spausdintuvu ir kita įranga, taip pat virtuvėle bei konferencijų sale.

HUB vyksta itin aktyvus socialinis gyvenimas – gausu tiek vidinių, tiek išorinių renginių. Populiariausias iš jų – kasmėnesiniai „HUB Camp“ seminarai. Į juos paprastai susirenka nuo 500 iki 1000 dalyvių. Visiškai tikslu sakyti, kad HUB – vieta, kurioje galima susipažinti su naujais žmonėmis, rasti bendraminčių naujam verslui ir net... sukurti šeimą.

„Turime labai įvairių pavyzdžių, kurie įrodo, kad mūsų pasirinktas darbo modelis – co-working‘as (bendradarbystė) – leidžia žmonėms vieni kitus praturtinti: dalytis kontaktais, informacija, užsakymais, drauge kurti verslą“, – vardija Mindaugas.

 „Huberio“ iš Lietuvos portretas

Dažniausiai HUB'e dirba jaunas IT verslininkas arba laisvai samdomas darbuotojas, kuriam yra 25–30 metų. Jo specialybė gali būti programuotojas, dizaineris, e-komercijos ar kitoje e-verslo srityje dirbantis žmogus. Bet kokiu atveju – tai stiprų informacinių technologijų pagrindą po kojomis turintis žmogus.

HUB bendruomenėje taip pat galima sutikti socialinio verslo, rinkodaros srityse dirbančių žmonių, architektų ir net astrofizikų. Pavyzdžiui, kurį laiką čia dirbo pirmojo lietuviško palydovo „Lituanica SAT-1“ kūrėjai.

Vis dar šiek tiek „egzotiškas“ pasirinkimas

Laisvai samdomų darbuotojų kultūra Lietuvoje tik pradeda atsirasti, todėl tiek Vilniaus, tiek Kauno HUB‘ai kartais išgyvena sunkius laikus. „HUB Vilnius“ bendruomenė turėjo išbandymų šią vasarą, bet atsilaikė, o nuo lapkričio mėnesio žada atverti duris naujoje vietoje ir su naujomis idėjomis.

 „Norime ištraukti žmones iš namų, iš nedidelių privačių biurų, sudominti renginiais ir mokymais, kuriuos siūlome. Tačiau tai, pasirodo, nėra lengva. Kartais koją pakiša materialiniai sunkumai, kartais – tautiečiams būdingas intravertiškumas. Keičiantis informacija, bendraujant su kitais, reikia įdėti pastangų. Ne visiems tai patinka. Kita vertus, turime savo branduoliuką – žmones, kuriems nuoširdžiai patinka ši idėja“, – sako pašnekovas ir papasakoja apie HUB viziją: „Tikimės plėstis, augti, atsidaryti kituose miestuose, įtraukti daugiau aktyvių ir verslių profesionalų bei studentų. Taip pat tų, kuriems reikia mūsų pagalbos ir patarimų.“

Gausus jaunų ir konkurencingų verslų derlius

Vis dėlto pagrindinis tikslas, kurio siekia visi, susirinkę į HUB, – savarankiškas verslas. Tad verslo inkubatorius gali didžiuotis tapęs pakilimo aikštele jauniems, perspektyviems verslams. Iš jaunų IT verslų centro jau „išsirito“ keliolika Lietuvoje ir už jos ribų žinomų įmonių, kurios pritraukė investicijas ir virto savarankiškomis kompanijomis.

Čia dirbo komanda, sukūrusi tarptautinę pinigų persiuntimo paslaugą „TransferGo“ ir neseniai sulaukusi investicijų iš rizikos kapitalo fondų, taip pat tokio pat dėmesio sulaukęs 3 žmonių „startup‘as“, sukūręs interneto nuorodų išsaugojimo įrankį „Dragdis“.

HUB‘e savo profesinį gyvenimą pradėjo mobiliųjų programėlių dirbtuvės „Lemon Labs“, interneto projektus kurianti įmonė „EvoMedia“, mobiliųjų žaidimų kūrimo kompanija „Tag of Joy“, socialinio turinio suradimo platformą vystanti IT bendrovė „Pinevio“, gavusi investicijų iš Silicio slėnio, taip pat originalus HUB‘o gyventojas – sidrinė „Sarkozy“, kuri dabar sėkmingai veikia sostinės senamiestyje, ir daugelis kitų, ne tik IT srityje dirbančių įmonių. Šiuo metu Vilniaus HUB‘e dirba 10 naujų „startup‘ų“.

Daugiau apie Vilniuje įsikūrusį HUB‘ą galima sužinoti čia, Kaune – čia.

Komentarai

Kitos naujienos

Apie prasidedantį Kalėdų laukimą mums pirmiausia praneša parduotuvių vitrinos. Šalia Kalėdų Senelių ir elniukų, sniegučio ir papuoštų eglučių išsirikiuoja įvairios prekės ir skelbimai apie kalėdines nuolaidas. Net keista, kaip galima būtų praeiti pro šalį. Tačiau toli gražu ne visiems patinka skęsti žmonių minioje prieš šventes. 

Šie žodžiai priklauso žymiam fizikui Setui Loydui (Seth Lloyd), kuriančiam kvantinius kompiuterius. Naujoji kompiuterių rūšis puikiai atspindi technologinės revoliucijos esmę – poreikį ir gebėjimą apdoroti didelius informacijos kiekius ir taip gauti visiškai naują žinojimą apie bet kurią gyvenimo sritį.

Kaip ES programos gali padėti jaunam žmogui atrasti savo gyvenimo kelią, susirasti darbą, susipažinti su naujais draugais ir įgyti naudingų įgūdžių? Kokią įtaką jaunimas gali daryti Europos Sąjungos (ES) politikai? Apie tai – ne tik šio mėnesio temoje, bet ir Europos jaunimo savaitės renginiuose.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!