Technologinė revoliucija mus dar daug ko išmokys

Spausdinti 2013-10-31

Šie žodžiai priklauso žymiam fizikui Setui Loydui (Seth Lloyd), kuriančiam kvantinius kompiuterius. Naujoji kompiuterių rūšis puikiai atspindi technologinės revoliucijos esmę – poreikį ir gebėjimą apdoroti didelius informacijos kiekius ir taip gauti visiškai naują žinojimą apie bet kurią gyvenimo sritį.

Futurologai prognozuoja, kad šiuo metu vykstanti technologinė revoliucija ir skaitmeninės eros artėjimas pakeis visas gyvenimo sritis – nuo sveikatos priežiūros iki namų interjero. Šiandien kasdienis gyvenimas nebeįsivaizduojamas be išmaniųjų telefonų ar jaunųjų startup‘ų sukurtų programėlių. Nieko nebestebina ir tai, kad milijonus žmonių įtraukiančios revoliucijos Arabų šalyse kurstamos tokiais technologiniais išradimais kaip internetas ar socialinis tinklas „Facebook“. Apie tai, kaip dar pasireiškia technologinė revoliucija, ir kuo skaitmeninės technologijos yra svarbios – šioje „Mėnesio temoje“.

Laikai, kai niekas nebesirgs gripu

Jau dabar pasitelkus įvairias programėles apie save galima sužinoti daug tikslios informacijos: kiek kilometrų per dieną nueini, kiek suvartoji kalorijų, kokios tavo miego fazės ir t. t.

Ir nors dabar tokia informacija dažniausiai sisteminama ir apibendrinama siekiant išsiaiškinti vartotojų įpročius, po truputį visa tai pritaikoma ir svarbesniems tikslams, pavyzdžiui, kuriant individualią jautrumo programėlę išmaniajame telefone. Susumavus įvairius kūno parametrus – širdies dūžius, žingsnių tempą ir t. t. – nepastebimoji pagalbininkė įspės apie pradedančią silpnėti imuninę sistemą. Taigi vienos programėlės dėka žmonija įžengs į erą, kai iš anksto bus galima žinoti, kada gresia susirgti, pavyzdžiui, sloga.

Kas yra skaitmeninis nemirtingumas?

Vienas iš įstabiausių dalykų, kurį padovanojo skaitmeninė era – tai virtualūs pasauliai, kuriuose žmonės gyvena jau dabar. Vienas iš pavyzdžių – internetinis virtualus pasaulis „Second life“, sukurtas prieš dešimtmetį. Šis pasaulis turi savo ekonomiką, savo pinigus ir, be abejo, savo gyventojus. Panašios programos švietimo ir bendravimo tikslams naudingos visišką judėjimo negalią turintiems žmonėms – virtualioje bendruomenėje jie gali mokytis kalbų, dalyvauti seminaruose.

Tačiau virtualus gyvenimo pasiekimai, greičiausia neapsiribos vien naujos realybės sukūrimu. Tarptautinio forumo „Global Futures 2045 International Congress“ pranešėjai žada dar didesnius pokyčius žmonijai – fizinį ir protinį nemirtingumą šio šimtmečio pabaigoje.

Manoma, kad norint pasiekti nemirtingumą, reikia dviejų dalykų: išmokti perkelti žmogaus sąmonę į kompiuterį ir pakeisti susidėvėjusias kūno dalis bei organus mechaniniais.

Žinomas futorologas ir išradėjas Rėjus Kurcveilas (Ray Kurzweil), šiuo metu dirbantis kompanijoje „Google“, suskaičiavo, kad maždaug po 30 metų mokslininkai žinos, kaip įrašyti žmogaus sąmonę į kompiuterį ar į kitą laikmeną ir ją atkurti, t. y. išras skaitmeninį nemirtingumą.

Nors tokios prognozės kelia nemažai etinių ir filosofinių klausimų, lengvai ranka į jas numoti negali medicinos mokslai, vis dar ieškantys vaistų nuo daugybės nepagydomų ligų.

Širdies dūžiais atrakinti duris

Ypač platus aukštųjų technologijų pritaikymo laukas – gyvenamoji aplinka. Panašu, kad ateitis į namus atneš šį tą daugiau nei šuniuką-robotą arba išmanųjį dulkių siurblį. Be to, naujieji išradimai greičiausiai kainuos kur kas pigiau nei buvo manyta anksčiau.

Įsivaizduojant ateities namus ir gyvenimą juose, galima remtis jau sukurtais išradimais. Štai vienos nedidelės kompanijos dėka jau netrukus bus galima grįžti į vis kitos spalvos namus: išrasta technologija, leidžianti stiklą paversti matine siena ir keisti jos spalvas bei apšvietimą pagal nuotaiką. Tam tereikia nedidelio įrenginio, kuris, kaip ir namų signalizacija, mašinos užraktas ar kompiuteris, galės būti valdomas kitu prietaisu – apyranke, nuskaitančia širdies dūžius ir juos naudojančia kaip slaptažodį. Vienintelis daiktas, kurį galbūt bus kiek sunkiau valdyti ateityje, – skraidantis kilimas naminiams gyvūnėliams, mat jis ore laikosi tik 6 magnetų pagalba. O artimųjų nuotraukas netrukus greičiausiai pakeis nedidelės, tikslios figūrėlės, padarytos pritaikius 3-D technologiją. Tokios trimatės „nuotraukos“ – po truputį populiarėjantis nedidelės kompanijos („startup‘o“) iš Vokietijos išradimas.

Ranka pasiekiama energija iš atsinaujinančių šaltinių

Klimato pokyčių problemos taip pat neliks nuošalyje. Šiuo metu kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, besipildanti pranašystė apie nedideles saulės jėgaines privačiuose namuose, bus papildyta energija iš grandiozinio nevyriausybinės organizacijos „Desertec“ projekto. Jau numatytos galingiausios saulės energijos jėgainės statybos viename iš karščiausių pasaulio taškų – Sacharos dykumoje. Iš jos elektra išmaniaisiais tinklais bus tiekiama į Europos žemyną. Net vaikų žaislams nereikės elementų: mažieji patys galės lengvai pasigaminti reikiamą energijos kiekį... žaisdami.

Panašu, kad nebereikės ir teisėjų sporte – Meksikoje jau kelis metus konstruojamas futbolo kamuolys, kuris keičia spalvas, matuoja savo greitį ir t. t. Tad ginčų dėl įvarčio nebebus, nes visi galės matyti, kokia spalva – žalia ar raudona – po smūgio užsidegė išmanusis kamuolys. Beje, sporto salių ir aikštelių grindys, kurios turi potencialą reaguoti į judesius, taip pat jau sukurtos LED apšvietimo technologijos pagrindu.

Apie viską ir dar daugiau, skaitykite:

Komentarai

Kitos naujienos

Apie prasidedantį Kalėdų laukimą mums pirmiausia praneša parduotuvių vitrinos. Šalia Kalėdų Senelių ir elniukų, sniegučio ir papuoštų eglučių išsirikiuoja įvairios prekės ir skelbimai apie kalėdines nuolaidas. Net keista, kaip galima būtų praeiti pro šalį. Tačiau toli gražu ne visiems patinka skęsti žmonių minioje prieš šventes. 

Kaip ES programos gali padėti jaunam žmogui atrasti savo gyvenimo kelią, susirasti darbą, susipažinti su naujais draugais ir įgyti naudingų įgūdžių? Kokią įtaką jaunimas gali daryti Europos Sąjungos (ES) politikai? Apie tai – ne tik šio mėnesio temoje, bet ir Europos jaunimo savaitės renginiuose.

Tarptautinė darbo aplinka, dinamiškas gyvenimo ritmas, reali galimybė kilti karjeros laiptais, geras atlyginimas ir visos socialinės garantijos traukia ne vieną jauną specialistą ar jau karjerą gimtojoje šalyje pradėjusį darbuotoją į Europos Sąjungos (ES) institucijas.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!