Skaitmeninės eros „tvarkaraštis“ ES ir Lietuvoje

Spausdinti 2013-10-31

Europos Sąjungoje (ES), kaip ir daugelyje kitų šalių, sutariama, kad technologinė pažanga turi atnešti kuo didesnę naudą žmonėms. Tačiau pakinkyti sparčią skaitmeninių technologijų revoliuciją – ne taip paprasta. Būtent dėl šios priežasties ES sudarė veiksmų planą, kuriame išskirti pagrindiniai principai, kaip ES šalyse bus vystoma informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sritis. 

Veiksmų planas ir kontroliuojama pažanga 

IRT sektorius per paskutinius 15 metų lėmė pusę našumo prieaugio Europoje. Tokia tendencija linkusi stiprėti, todėl neabejojama, kad IRT sektorius taps dar didesniu ir pelningesniu. Atsižvelgusi į tai, Europos Komisija ėmėsi veiksmų: 2010 m. sukūrė taip vadinamą „Skaitmeninę darbotvarkę“ (angl. Digital Agenda), sudarytą iš 7 pagrindinių tikslų, pradedant bendrosios skaitmeninės rinkos kūrimu ar geresne apsauga nuo elektroninių atakų ir baigiant klimato kaitos bei senėjančios visuomenės problemų sprendimu, pritaikant IRT sektoriaus pažangą. 

Vadinamajai „Skaitmeninei darbotvarkei“ bus skiriamas ypatingas ES dėmesys ir finansavimas. Šis projektas sieks užtikrinti spartesnę interneto prieigą visiems ES piliečiams, taip pat didesnes investicijas į mokslinius tyrimus ir plėtrą (šiuo metu ES investicijos į IRT mokslo tyrimus nesiekia nė pusės JAV skiriamų lėšų). 

Aktyvesniu skaitmeninio raštingumo įgūdžių lavinimu projektas žada kovoti ir prieš socialinius skirtumus. Pavyzdžiui, neseniai atliktas tyrimas parodė, kad į IRT sektorių pritraukus daugiau moterų, išloštų visi – bendras ES šalių BVP kasmet padidėtų 9 mlrd. eurų. Užtikrindama Senojo žemyno konkurencingumą IRT sektoriuje, „Skaitmeninė darbotvarkė“ turėtų smarkiai prisidėti prie kryptingo ekonomikos augimo.   

Skaitmeninės eros grėsmės internete... ir už jo ribų 

IT inžinierius Gary Kovacs, prisidėjęs prie asmeninius duomenis saugoti padedančio naršyklės priedo „Collusion“ (angl. suokalbis) sukūrimo, pastebi, kad daugelis žmonių galvoja, jog internetas – privati vieta. Tačiau taip nėra. Taip vadinama tiesioginė rinkodara, kai skanuojami asmeniniai laiškai, siekiant išsiaiškinti, kas konkrečiam žmogui aktualu ir kokią reklamą jam tikslingiausia pateikti – tik ledkalnio viršūnė. 

Šiemet paskelbta, kad ES Asmens duomenų apsaugos direktyva bus keičiama siekiant geriau apsaugoti asmens duomenis tiek internete, tiek už jo ribų. Šiuo metu ES valstybės asmens duomenis tvarko skirtingai, tad bus siekiama šią tvarką suvienodinti. 

Nepaisant didelio dėmesio skaitmeninės eros grėsmėms, ekspertai pastebi, kad žmonija įpranta prie vis didesnio viešumo. Socialiniuose tinkluose savo noru viešinama privati informacija – puikiausias pavyzdys. Tapatybės vagystės, reputacijos sugadinimas ir bankų kortelių sąskaitų ištuštinimas – tik nedidelė dalis bėdų, kurias gali atnešti neatsakingas požiūris į „pėdsakus“, kuriuos paliekame internete. Be gerų antivirusinių programų ir atsakingo požiūrio į savo skelbiamus duomenis, daugelis ekspertų pataria internete saugotis taip pat, kaip ir realiame gyvenime – neatskleisti svarbių duomenų nepažįstamiems žmonėms. 

Skaitmeninė era kelia rimtų rūpesčių ne tik privatiems asmenims, bet ir valstybėms. Kibernetinės atakos, kai įsilaužiama į valstybinių institucijų svetaines ir nuskaitoma arba sunaikinama ten esanti informacija – jau kelis metus vadinama naująja saugumo grėsme. Interneto erdvei virstant tikru kovos lauku, jos saugumu vis labiau rūpinasi ir tokios organizacijos kaip NATO. ES valstybėse kibernetinio saugumo klausimai aptarti veiksmų plane „Europa“. 

Apie IRT ateitį diskutuos Vilniuje 

Reikšmingi IRT srities klausimai bus gvildenami ir Lietuvoje. Rudenį ir žiemą Vilniuje organizuojamos svarbios, tarptautinės IRT sektoriaus konferencijos. Jų metu bus pristatyta ir nauja ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ – svarbi „Skaitmeninės darbotvarkės“ dalis. 

Programa „Horizontas 2020“ rems informacinių ir ryšių technologijų plėtrą moksle, pramonėje ir visuomenei aktualiose srityse 2014–2020 metais. Europos Komisija numato šiai programai skirti 80 mlrd. eurų. 

Pirmasis renginys Vilniuje – konferencija ir paroda „ICT 2013: Create, Connect, Grow“ (liet. „IRT 2013: kurti, jungti, augti“). Tai vienas svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai renginių. Jame lapkričio 6–8 dienomis susiburs apie 4000 mokslininkų, politikų ir verslininkų iš Europos ir viso pasaulio.  

Konferencijos „ICT 2013: Create, Connect, Grow“ metu vyksianti paroda taip pat suteiks progą lietuvių išradėjams pristatyti savo idėjas. „Lithuanian Village“ (liet. „lietuviškas kaimas“) stende parodos lankytojai turės progą susipažinti su dvylika iš anksto atrinktų kompanijų ir jų kūrinių. Visi norintys galės pamatyti kompanijos „Art21“ sukurtą mėsos kokybės nustatymo įrenginį, sukonstruotą iš elektroninės nosies ir mobiliųjų technologijų, taip pat „BAIP“ kibernetinių atakų apsaugos sensorių, „DevMotion“ video žaidimą, skirtas vaikų reabilitacijai, „FridayLab“ programėlę, rodančią po vandeniu esančią florą ir fauną, bei kitų lietuviškų kompanijų išradimus. 

Lapkričio 8–10 d. vyks ir svarbus jaunųjų IT verslininkų – „huberių“ savaitgalis „Startup Weekend Lithuania 2013“. Po kelių dienų dirbtuvių ir bendravimo, geriausių idėjų autoriai bus apdovanoti piniginiais prizais.

Dar vienas reikšmingas renginys inovacijų padangėje įvyks gruodžio 4–6 d. Tai bus pirmasis Vilniaus inovacijų forumas „Vilnius Innovation Drift“ . Jo metu vyks konferencija, kontaktų mugė, mokslo ir technologijų paroda. Į renginį kviečiami devynių Baltijos jūros regiono šalių ministrai, Europos Komisijos aukšti pareigūnai, verslininkai ir mokslininkai.

 

Komentarai

Kitos naujienos

Apie prasidedantį Kalėdų laukimą mums pirmiausia praneša parduotuvių vitrinos. Šalia Kalėdų Senelių ir elniukų, sniegučio ir papuoštų eglučių išsirikiuoja įvairios prekės ir skelbimai apie kalėdines nuolaidas. Net keista, kaip galima būtų praeiti pro šalį. Tačiau toli gražu ne visiems patinka skęsti žmonių minioje prieš šventes. 

Šie žodžiai priklauso žymiam fizikui Setui Loydui (Seth Lloyd), kuriančiam kvantinius kompiuterius. Naujoji kompiuterių rūšis puikiai atspindi technologinės revoliucijos esmę – poreikį ir gebėjimą apdoroti didelius informacijos kiekius ir taip gauti visiškai naują žinojimą apie bet kurią gyvenimo sritį.

Kaip ES programos gali padėti jaunam žmogui atrasti savo gyvenimo kelią, susirasti darbą, susipažinti su naujais draugais ir įgyti naudingų įgūdžių? Kokią įtaką jaunimas gali daryti Europos Sąjungos (ES) politikai? Apie tai – ne tik šio mėnesio temoje, bet ir Europos jaunimo savaitės renginiuose.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!