GAP YEAR – džiaugsmas ar baubas?

Spausdinti Autorius: Otilija Tolušytė | 2017-04-08

Kovo pabaigoje Panevėžio jaunimas sužinojo ne vieną scenarijų, kaip turiningai praleisti metus atrandant save!  „Jei tu nežinai ką veiksi per laisvus metus, geriau jų ir neturėk“, - teigia mentorė Agnė. Šis teiginys privertė mane susimastyti, o ką aš iš tiesų veiksiu per savo gap year?

Amerikoje atliktos apklausos „Ką veikia jaunuoliai baigė mokyklą ir pasirinkę laisvus metus“ statistika sako, kad 92 proc. žmonių įgyja gyvenimiškos patirties, 85 proc. keliauja, 51 proc. domisi studijų programomis ir 11 proc. svarsto būsimos karjeros galimybėmis, daugiau nei dvigubai – 28 proc. įgyja darbo patirties, o 48 proc. savanoriauja ir 41 proc. mokosi užsienio kalbos. Atliekant bet kurią iš šių savaime yra įgyjama gyvenimiška patirtis, todėl žemiau rasite tris scenarijus kaip turiningai praleisti savo gap year.

Kaip įgyti darbo patirties? Ką pasirinkti? Net 28 proc. jaunuolių po mokyklos renkasi darbą. Vieni visiškai nežino ko nori ir tikisi atrasti save, kitiems tai tik pinigai studijoms, būstui ir panašiems dalykams. Jei tavo tikslas yra užsidirbti pinigų, o ne atrasti save, tau tereikia surasti geriausią darbo pasiūlymą. Viskas ko tau reikia yra parašyti gyvenimo aprašymą ir jį siųsti į įvairias įmones. Tačiau jei tu trokšti atrasti save arba išbandyti savo svajonių profesiją tau gali padėti praktika. Praktika yra viena iš darbo rūšių, kurią dažniausiai renkasi studentai. Nepaisant to tu taip pat gali ieškotis praktikos. Tau tereikia parašyti gyvenimo aprašymą bei motyvacinį laišką ir juos išsiųsti toms įmonėms, kuriose dirba tave dominančios profesijos žmonės.

Kelionės yra vienintelis dalykas, kurį tu nusiperki ir kuris padaro tave turtingesniu! 5 populiariausios kelionių krytis laisviems metams yra:

  • Tailandas – pigus pragyvenimas ir platus veiklų pasirinkimo spektras.
  • Australija – iškeisk namų komfortą į nuotykius ir laukinį gyvenimą.
  • Malaizija – Indijos, Kinijos ir vietos Malajiečių mišinys suteiks galimybę iškart pažinti tris kultūras.
  • Naujoji Zelandija – puiki vieta laipiojimui, žygiams. Žmonės kalba kad būtinai turi išbandyti šuolį su guma.
  • Tanzanija – safaris, Kilimandžaras, o gal bendruomenės centro statymas?

Nepaisant to #DiscoverEU yra dar viena puiki galimybė. Juk Europos Sąjungą sudaro 28 šalys narės. Žmogaus fantazijai ir galimybėms nėra ribų, todėl maršrutas ir keliavimo būdas gali būtį patys įvairiausi. Gal per metus spėsi apkeliauti visą ES traukiniais, autobusais ir lėktuvais, o gal iš Lietuvos dviračiu numinsi iki pat Šv. Jokūbo kelio Ispanijoje?

Daugiau nei 40 proc. jaunuolių, baigusių mokyklą ir pasirinkusių laisvus metus, renkasi savanorystę. Vienas iš populiariausių variantų yra Europos savanorių tarnyba, kuri visai neseniai minėjo dvidešimtąjį gimtadienį! Tapti EST savanoriu nėra sunku. Tereikia būti 17-30 metų amžiaus, susirasti siunčiančią organizaciją, kartu su ja aptarti savanorystės lūkesčius, galimybes, norus bei savo motyvaciją. Vėliau seka priimančios organizacijos paieškos, pasiruošimas tarnybai ir išvykimas! Be to dar praėjusiais metais savo veiklą pradėjo Europos solidarumo korpusas. „Europoje yra daug visuomeniškų pažiūrų jaunuolių, norinčių prasmingai prisidėti prie visuomenės reikalų ir padėti parodyti solidarumą. Galime sukurti galimybių jiems... Būtent solidarumas išlaiko mūsų Sąjungą... Jauni žmonės iš visos Europos Sąjungos galės savanoriškai siūlyti savo pagalbą ten, kur jos labiausiai reikia, kad būtų galima reaguoti į krizines situacijas... Šie jauni žmonės galės tobulinti savo įgūdžius ir gauti ne tik darbo, bet ir neįkainojamos žmogiškosios patirties“, – būtent taip Europos solidarumo korpuso viziją piešia Europos Komisijos Pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris savo pranešime apie Europos Sąjungos padėtį.

Nebijok ir atrask save!

Komentarai

Kitos naujienos

1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas (Robert Schuman) iškėlė suvienytos Europos idėją. Paryžiuje pasakytoje kalboje jis pasiūlė naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, kuris užtikrintų taiką tarp Europos tautų. Šis, Šumano deklaracijos pavadinimu žinomas, pasiūlymas laikomas Europos Sąjungos pradžia. Vėliau, 1985 m., Milane vykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime buvo nuspręsta gegužės 9-ąją švęsti Europos dieną.

Kovo 24 d. nacionaliniame Europrotų finale susirungė 24 komandos iš 21 miesto ir miestelio dėl pagrindinių žaidimo prizų - pažintinių kelionių į Briuselį. Už šį įsteigtą prizą esame dėkingi Europos Parlamento nariams Vilijai Blinkevičiūtei ir Viktorui Uspaskichui.

Vasario 1 d. Panevėžyje, KC „Garsas“ vyko jau trečioji konferencija „Baigiau mokyklą. O kas dabar?“. 

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!