Balsuoti ar protestuoti? Arba kas plaus indus?

Spausdinti Autorius: Dobilė Minkutė | 2014-04-29

Labai džiaugiuosi, kad atradau Santaros - Šviesos klubą, kuris kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį renkasi Kaune ir vykdo diskusijas įvairiausias klausimais. Prieš mėnesį buvo kalbama apie gyvenimą, kaip džiazą, o praėjusį penktadienį palėpėje didžiausias dėmesys buvo skirtas artėjantiems rinkimams. Nebuvo išskirti Europos Parlamento ir Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai, bendrai kabėta apie žmonių motyvaciją dalyvauti rinkimuose, bandyta atsakyti į pagrindinį diskusijos klausimą – ką žmonės turėtų daryti per rinkimus – balsuoti ar protestuoti ir sugadinti biuletenį.

Balandžio 25 d.  vakarą Punto Jazz palėpėje Kaune tradiciniame Santaros-Šviesos klubo susitikime dalyvavo filosofas, verslininkas Donatas Večerskis, sociologė Kristina Juraitė, filosofas Ervinas Koršunovas ir sociologas Edvardas Giedraitis.

Diskusiją pradėjo Jurga Jonutytė, užduodama dar daugiau klausimų ir sukeldama abejonių, kas iš tiesų yra rinkimai ir kodėl juose dalyvaujame? Jos manymu, rinkimai yra ritualas, pasikartojantis kas keturis metus ir labiau linkstantis į formalumą. Balsavimą ji sulygino su katalikybe ir didžiąją dalį rinkėjų įvardijo kaip nepraktikuojančius katalikus, nematančius dramatinio turinio ir nesiveržiančius pasinaudoti savo teisėmis ir sustiprinti saitų su valstybe.

Antroji diskusijoje pasisakė medijų tyrinėtoja Kristina Juraitė. Ji įvardijo priežastis, nulemiančias mažą balsuotojų skaičių – tai diskusijų trūkumas, nemokėjimas aktualiai pateikti informaciją ir sudominti. Taip pat buvo pabrėžta, kad Lietuvoje politinis pasaulis yra vaizduojamas kaip lošimų, azartinių žaidimų erdvė. Šiam teiginiui paremti ji pateikė televizijos reklamų, laikraščių antraštes, kurios skamba taip: „Prezidento rinkimų pranašystės“, „Lažybų punktai ruošiasi rinkimams“ ir pan. K.Juraitės manymu, tai pažadina dramą, sudaro netikėtumo įvaizdį, tačiau suteikia neigiamą atspalvį valdžios institucijoms ir jose dirbantiems žmonėms.

Filosofas, verslininkas Donatas Večerskis buvo kiek atlaidesnis ir pateisino vidutinio rinkėjo poreikius ir mąstyseną. Jis sutiko, kad rinkimai yra ritualas, kuris atpalaiduoja žmogų, leidžia jam pasijusti tikru piliečiu, sugebančiu atlikti savo pareigą. Vis dėlto sutiko, kad pažadai rinkėjams vis dar yra vienas iš pagrindinių politikų naudojamų ginklų, o tai kvepia vartotojiška visuomene.

Sociologas Edvardas Giedraitis turėjo kiek kitokią nuomonę. Jis niekuomet nedalyvauja rinkimuose taip išreikšdamas savo maištą ir nemano, kad yra apolitiškas žmogus. Suvokdamas, kad jo balsas yra simbolinis asmeninės galios atidavimas, perdavimas administraciniams aparatui, jis lieka ištikimas sau ir nebalsuoja už nei vieną iškeltą kandidatūrą.  Nenorėdamas, kad jo sprendimo galia būtų perduota kitam žmogui, jis iškėlė metaforišką klausimą ,,Kas plaus indus", kuris, jo manymu, labiausiai atitinka politinę situaciją po rinkimų Lietuvoje ir visoje Europoje.

Paskutinis diskusijoje pasisakė  filosofas Ervinas Koršunovas, kuris rinkimus supranta kaip demokratijos formą, tačiau gailisi, kad Lietuvoje ji nėra išvystyta ir yra labai nauja. Ėjimą balsuoti jis prilygino lažui - priverstiniams darbui viduramžiais.

Komentarai

Kitos naujienos

Vasario 1 d. Panevėžyje, KC „Garsas“ vyko jau trečioji konferencija „Baigiau mokyklą. O kas dabar?“. 

Tradiciškai mokykloje viena pamoka trunka 45 minutes. Vieni sako tai per mažai, jei nori gerai išmokti dėstomą dalyką, kiti sako, kad 45 minutės, kai kuriems dėstomiems dalykams yra per daug. Vieną saulėtą penktadienio popietę praleidau su žingeidžiais gimnazistais, kurie norėjo sužinoti daugiau apie Europos Sąjungą ir paminėti Jaunimo Europos savaitę.

Pavasaris tai laikas, kuomet žmonės pradeda dažniau šypsotis ir labiau atsipalaiduoja, nes gamta pradeda atbusti. Tačiau Jaunimo Europos komandos nariai neleidžia sau atsipalaiduoti, dėl to šiandien, balandžio 24 dieną, lankiausi Alytaus rajono Kumečių pagrindinėje mokykloje!

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!