Panevėžiečiai žino, kaip suvienyti Europos Sąjungą

Spausdinti Autorius: Otilija Tolušytė | 2016-12-02

Lapkričio 24 d. atviroje jaunimo erdvėje bibliotekoje vyko nacionalinio projekto „Eurodebatai“ renginys, kuriame 4 miesto ir 2 rajono mokiniai varžėsi dėl geriausio oratoriaus titulo. 

Dalyvių kalbų klausė ir jas vertino miesto savivaldybės tarybos narys Daumantas Simėnas kartu su kitais komisijos nariais: Augustu Alekna ir Rita Stoniene. Tačiau nugalėtoją rinkti galėjo ne tik komisija, bet ir į renginį gausiai susirinkę žiūrovai, kurių buvo daugiau nei 20!

Susumavus komisijos ir žiūrovų balsus, nugalėtoja tapo Panevėžio 5-osios gimnazijos mokinė Teresė Škutaitė. Antroji vieta atiteko Panevėžio 5-osios gimnazijos mokiniui Domantui Katelei, o trečioji - Andrėjai Žilytei iš Panevėžio rajono Velžio gimnazijos. Debatuose taip pat dalyvavo Mantas Dambrauskas, Tautvydas Klivickas ir Miglė Kulionytė.

„Nustokime laikyti save paprastais žmonėmis. Neleiskime politikams vaizduoti Olimpo kalno dievų, o save  statyti į paprastų mirtingųjų padėtį. Kai sulaužysime šį stereotipą, galėsime imtis realių pokyčių ES.”, - teigia renginio nugalėtoja Teresė Škutaiė, kuri jau gruodžio 11-12 d. atstovaus Panevėžio miestą finale Vilniuje.

Panevėžiečiai žino kaip suvienyti Europos Sąjungą: Domantas Katelė teigia: „Pradėsiu nuo demokratijos švente vadinamųjų rinkimų. Pastaruoju metu, labai dažnai jaunimas yra agituojamas balsuoti. Vienas iš racionaliausių atsakymų į klausimą kodėl taip yra, manau, yra tas, kad žmonės ir iniciatyvos veikiančios šia kryptimi, labiau pasitiki jaunų žmonių nuomone, negu vyresnių. Pavyzdys: Brexit. Visiška sveiko proto erozija. Šiek tiek skaičių - tik 20% 18-24 metų jaunuolių užsiregistravo referendumo ir tik 28% balsavo už tai, kad Europos Sąjunga gyvuotų be Didžiosios Britanijos.“. „Europos Sąjungoje galioja žodžio laisvė, tad kiekvienas iš mūsų galime drąsiai reikšti savo nuomonę ir skelbti idėjas, ieškoti bendraminčių. Jeigu neišdrįstame to daryti realiame gyvenime tai virtualus pasaulis yra tam tinkamas, nes ten mūsų idėjos yra lengviau išgirstamos ir informacija lengviau pasiekia klausytoją“, - teigia trečiosios vietos laureatė Andrėja Žilytė. Prisiminimais dalinasi ir komisijos narys Augustas Alekna: „Jaunimo Europos Komandos Panevėžyje organizuoti „Eurodebatai“ - išskirtinis reiškinys mūsų mieste. Džiaugiuosi, kad jaunimui atsiranda vis daugiau galimybių ne tik tuščiai ginčytis, o argumentuotai diskutuoti, ieškoti tiesos. O tiesa paprasta - vieno teisingo atsakymo niekad nėra. Ypač, kai kalbame apie tokius dalykus kaip Europos Sąjungos politika ar tai, kaip jaunimas galėtų ją suvienyti. Būtent toks ir "Euro" ar bet kokių kitų debatų tikslas - stengtis rasti kuo geresnius argumentus vienai ar kitai nuomonei įrodyti. Jaukioje atviros jaunimo erdvės aplinkoje susibūrusiems miesto gimnazistams puikiai sekėsi ieškoti atsakymų į šiuo susiskaldymo laikotarpiu aktualų ES vienybės klausimą. Nors daugelio siūlyti sprendimai - panašūs, susiję su kokybiškesniu jaunimo informavimu, dalyvavimo demokratijoje skatinimu, "Eurodebatų" metu išsiskyrė ir keletas konkretesnių pasiūlymų.

5 - osios gimnazijos mokinei Teresei Škutaitei vienbalsiai laimėjimą skyrusi komisija pastebėjo ne tik puikius oratorinius dalyvės gebėjimus, bet ir originalias idėjas, susijusias su galimybėmis vienybės idėją jaunimo tarpe platinti pasitelkiant kultūrą, skirtingas meno formas. Kiti konkurso dalyviai, siūlydami savo idėjas, gindami jas, varžėsi taškas į tašką. Vis dėlto, nugalėjo tie, kurie gebėjo ne tik pateikti konkrečius siūlymus, bet ir įrodyti, kodėl jie yra geriausi. Taigi, konkurso pavadinime esantys "debatai" įvyko, buvo įgyvendintas pagrindinis šio užsiėmimo principas - rasti kalbėtoją, kuris geba greitai reaguoti, aiškiai ir argumentuotai ginti savo poziciją. Džiaugiuosi JEK iniciatyva ir tikiu, kad tai - vienas geriausių būdų skatinti jaunimo pilietiškumą, domėjimąsi ne tik valstybės, bet ir visos Europos Sąjungos politika, o konkurso dalyviams - įgyti neįkainojamos patirties tiek kalbant viešai, tiek ginant savo pozicijas. Ačiū Jaunimo Europos komandai už suteiktas galimybes ir tikiuosi, kad tokių iniciatyvų tik daugės!“.

Komentarai

Kitos naujienos

Kelmės rajono gyventojai turėjo išskirtinę galimybę dalyvauti piliečių dialoge su Europos Komisijos nariu Vyteniu Andriukaičiu.

Nacionalinė pyragų diena gali asocijuotis ne tik su kepiniais, bet ir tolerancija bei meile gyvūnams.

1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas (Robert Schuman) iškėlė suvienytos Europos idėją. Paryžiuje pasakytoje kalboje jis pasiūlė naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, kuris užtikrintų taiką tarp Europos tautų. Šis, Šumano deklaracijos pavadinimu žinomas, pasiūlymas laikomas Europos Sąjungos pradžia. Vėliau, 1985 m., Milane vykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime buvo nuspręsta gegužės 9-ąją švęsti Europos dieną.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!