Konkurso „Aš@Europa.2025“ dalyvių darbai

Spausdinti 2014-11-13

Iki gruodžio 3 d. 20 val. 25 min buvo galima balsuoti už dvyliktokų klasių pateiktus darbus – foto, video ar esė formatu sukurtas vizijas apie savo klasę ir Europą 2025 metais. Šiandien Europos Komisijos atstovybė paskelbs, kurios 10 klasių pateks į konkurso finalą, kur jų darbus vertins komisija.

Balsavimo rezultatus rasite: http://on.fb.me/1uHRRfl

Kaip vyko balsavimas ir nugalėtojų rinkimas?

  • Už labiausiai patinkančius dvyliktokų klasių darbus balsuoti galima iki gruodžio 3 d. 20 val. 25 min.
  • Į antrąjį darbų vertinimo etapą pateks 5 klasės, kurių darbai surinks daugiausia balsų.
  • Papildomai Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje į antrąjį etapą savo nuožiūra gali išrinkti iki 5 klasių.
  • Specialiai konkursui sudaryta komisija iš II-jame etape dalyvaujančių klasių išrinks 1 nugalėtoją ir 2 prizininkus. Nugalėtojui atiteks pagrindinis prizas – „Radistų“ pasirodymas išleistuvėse. Prizininkai bus pakviesti atvykti į Europos namus Vilniuje.
  • Nugalėtojus ir prizininkus speciali vertinimo komisija paskelbs gruodžio 8 d. 20 val. 25 min. puslapyje: www.facebook.com/europos.

Konkurso organizatoriai pasilieka teisę keisti konkurso taisykles.

Daugiau informacijos apie žaidimą ir jo taisykles rasite čia.

Dalyvių darbai

Platelių gimnazija, 4g klasė (video)

Joniškio „Aušros“ gimnazija, 4b klasė (video)

Šeduvos gimnazija, X laida (esė ir video)

Šeduvos gimnazijos X laidos abiturientai po X metų

Dešimties metų laikotarpis – gana ilgas laiko tarpas. Gyvenimas, kaip ir visi su juo susiję dalykai, pradedant nuo ekonomikos, baigiant kasdieniu mūsų gyvenimu, kinta labai greitai. Tačiau paspėlioti, kaip atrodys Lietuva ir mūsų gyvenimai po dešimties metų, yra labai įdomu. Taigi, nusprendę sudalyvauti Europos komisijos rengiamame konkurse, Šeduvos gimnazijos X laidos abiturientai atsakė į klausimyną, kuriame pateikė savo mintis. Peržvelgus šios apklausos statistiką, galima sužinoti, kokią savo, Lietuvos ir Europos sąjungos ateitį po dešimties metų įsivaizduoja abiturientai.
X laidos atstovai mano, kad jų gyvenimas praėjus dešimčiai metų mažai skirsis nuo jų tėvų. Dauguma dabartinių dvyliktokų yra labai dideli Lietuvos patriotai. Tą parodo daugumos nuomonė, pagal kurią net 70 procentų mokinių tikisi 2025 metai gyventi Lietuvoje, o likusi dalis – netoli Lietuvos, kitoje Europos sąjungos šalyje. Vyraujant pasaulio globalizacijai, anglų kalba tampa vyraujančia įvairių tautų komunikacijos įrankiu. Gimnazistai, numatydami šią tendenciją, tikisi dar labiau įsigilinti į anglų kalbos peripetijas ir gana sudėtingą gramatiką. X laidos požiūris į savo išsilavinimą, uždarbį ir šeimą išlieka gana tradicinis ir panašus į šių dienų gyvenimą. Visi mokiniai tikisi įgauti aukštąjį išsilavinimą, dauguma – sukurti šeimą, susilaukti dviejų atžalų ir gauti vidutinį atlyginimą dirbdami privačiame sektoriuje.
Vis dėlto, skirtingai nei šiais laikais, kada vyrauja pesimizmas ir euroskepticizmas, dauguma Šeduvos gimnazijos abiturientų apie Lietuvos ir Europos sąjungos ateitį mąsto labai optimistiškai. Nors dauguma apklaustųjų negalėjo atsakyti, ar Lietuva taps Rytų Europos lydere, tačiau visi vienbalsiai pritarė idėjai, kad mūsų šalis taps viena iš patraukliausių šalių pasaulinio lygio tyrėjams ir mokslininkams. Taip pat vyrauja pozityvus požiūris ir į solidarumą tarp įvairių valstybės elementų bei socialinę atskirtį, kuri, pagal abiturientus, turėtų sumažėti. Dvyliktokai taip pat neabejingi ir šiuolaikiniams politiniams procesams rytuose, nes didžioji dalis apklaustųjų tikisi, kad iki 2025 metų Ukraina taps Europos sąjungos nare. X laidos atstovai taip pat mano, kad kaip ir dabar, taip ir ateityje, Europos sąjunga jiems asocijuosis su pažanga, taika, laisve keliauti, dirbti ir mokytis bei stipriausia pasaulio ekonomika. Taip pat mokiniai tikisi, kad Europos sąjunga po dešimties metų taps labiau centralizuota ir taip greičiau bei efektyviau išspręs piliečiams rūpimus klausimus.
Taigi, ši apklausa buvo puiki galimybė abiturientams pamąstyti apie savo ir Europos ateitį. Galima teigti, kad vyrauja pozityvus požiūris ir tikėjimas, kad Europoje vyraus pažanga ir taika. Tai yra labai džiugu, nes dabartiniai dvyliktokai ir yra tie žmonės, kurie aktyviausiai dalyvaus artimiausio dešimtmečio socialiniame, ekonominiame ir politiniame gyvenime ir kurs savo, Lietuvos ir Europos sąjungos ateitį.

Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazija, IVabg (video)

Akmenės gimnazija, 12 klasė (video)

Vilniaus Simono Stanevičiaus vidurinė mokykla, 12 klasė (video)

Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija, 4 klasė (video)

Babtų gimnazija, 12 klasė (esė ir video)

Kas būsime mes? Ko mes tikimės iš Europos? Tai klausimai kylantys dabartinei kartai, mums - dvyliktokams. Tačiau mes to nedramatizuojam. Žinome, kad tais metais jau būsime pasistūmėję į priekį: galbūt būsime baigę ne vieną aukštąjį išsilavinimą, turėsime darbo vietas visuomenėje, kiti kurs privatų verslą. Tapsime vadybininkais, sportininkais, karininkais, medikais, verslininkais, mokytojais, menininkais. Bus ir tokių, kurie sukurs šeimas, augins vaikus. Gyvensime Lietuvoje ir džiaugsimės, jog mūsų tėvynė - Nepriklausoma valstybė. Lietuva bus mūsų motina, o Europos Sąjunga - krikštamotė. Kur daugiau jausimės taip jaukiai, kaip savo gimtinėj, šaly, kurioje užaugome. Žinome, jog atsiras tokių, kurie emigruos ir išvyks svetur. Tai - neišvengiama. Tačiau namai liks namais. Mes, Lietuvos patriotai, tikime, jog Lietuva turi ateitį, ir ta ateitis susijusi su mumis.

Vilniaus Levo Karsavino vidurinė mokykla, 12a klasė (esė)

Mano klasė 2025 metais ( Koks bus pasaulis, kas būsime mes 2025 metais)

Užduotis labai paprasta, taip atrodė tik iš pradžių... Vartau lapus su klasės draugų mintimis apie jų ateitį. Prieš akis jų svajonės, troškimai ir apskritai, gyvenimo suvokimas. Apibendrinti, pabandyti suvokti, ką mąsto šiandienos jaunuolis, tas, kuriam prieš akis visas gyvenimas, jį teks kurti, už jį kovoti, džiaugtis ir nusivilti, klupti ir keltis. Prieš akis kabo pasaulio žemėlapis. Kokia maža ta Lietuvėlė lyginant su visu plačiu pasauliu, net Baltijos jūra- mažytis lašelis, lyginant su pasaulio vandenynais. Kaip labai pasikeitė ji per paskutiniuosius 25-erius metus. Kai kalbiesi su suaugusiais: tėvais, mokytojais, pažįstamais, nejučia pagalvoji- keistokas buvo tas jų gyvenimas. Platus pasaulis jiems buvo tik geografijos vadovėliuose, geras gyvenimas taip pat asocijuodavosi su užjūrio šalimis, viskas buvo toli ir nepasiekiama. Gal ir paprasčiau tada buvo gyventi , net svajonės tikriausiai buvo paprastesnės...
O šiandien- nuo Lietuvos įvairiomis kryptimis nusidriekę keliai ir keleliai, tik rinkis, nelauk, galvok, svarstyk, keliauk. Padidėjo Lietuva savo ryšiais su tuo kitu, kadaise paslaptingu , nepažįstamu, plačiu pasauliu. 2004 metai, gegužės 1 diena pakeitė daug- mes europiečiai. Nors būdami mažesni nelabai suvokiame, ką tai reiškia, juk patys kadaise stovėjome Europos centre ir visai neaišku, kam šaliai , kuri pati yra Europos centras dar kažkur stoti? Taigi, narystė Europos sąjungoje- tai laisvė rinktis, o iš kitos pusės- tai pareiga prieš visą bendriją. Va apie tai ir parašyta lapuose , kuriuos vartau jau ne vieną dieną. Ką mano draugai galvoja apie Europos sąjungą, apie savo teises, galimybes, pareigas šioje bendrijoje. 2025 metai- jie dar toli, o iš tikrųjų ,jau labai arti. Mes tada būsime jauni žmonės kuriantys ne tik savo, bet ir Lietuvos gyvenimą. Mokslo kolegų atsakymai visokie, kai kada tikrai pagalvoji, jog dar šiek tiek vaikiški, prieštaringi. Pavyzdžiui, net 54procentai mano draugų dabar trokšta palikti savo gimtinę, liūdnoka, o gal visai ne- beveik neabejoju, daugelis grįš, nes čia, Lietuvoje- šaknys. Keista, bet daugelis, kurie šiandien pritingi mokytis tada, ateity , bus įgiję magistro laipsnį. Iš tikrųjų tai puiku , juk žmogaus mintys materializuojasi. Labai padidės verslininkų gretos- 45procentai respondentų turės savo verslą ir uždirbs daugiau nei 4 tūkstančius eurų. Bet jie visai nemano, jog Lietuva išsiverš į sąjungos narių lyderių gretas. Keistoka, o gal tiesiog veikia principas, kad žmogui visada geriau atrodo ten, kur jo nėra... Nebus Lietuva lyderė, bet pasirodo ženkliai sumažės socialinė atskirtis, jaunimas turės puikias sąlygas mokytis. Ar tai ne tie rodikliai, kurie stums mūsų šalį į priekį? Kažko nesuprantu, o gal tiesiog negaliu paaiškinti. Esame šiek tiek egoistai, gal ir nelabai draugiški, nes didžioji dalis nenorime , kad į Europos sąjungą įstotų naujų narių. Tačiau visi galvojame, kad būtent Europos sąjunga bus ekonomiškai, politiškai stipriausia, joje mes gyvensime saugiai, nebijodami dėl savo vaikų. Tiesa, mes daugelis jau būsime sukūrę šeimas , turėsime vaikų, gal net po porą. O aš? Koks būsiu aš? Esu tikras- Europietis.
Metu žvilgsnį i ant sienos kabantį žemėlapį. Ir Europos sąjungos kontekste matau ją didesnę, šviesesnę, tvirtesnę.... Iki 2025 metų....

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija, 4a klasė (video)

 

Telšių „Džiugo“ gimnazija, visos 12 klasės (video)

VšĮ Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykla, 12 klasė (esė ir nuotrauka)

Aš- jaunas, realiai pasaulį suvokiantis žmogus, todėl ateitis man- dažniausiai laikas po pamokų, rytojus, savaitgalis, o kas bus po 10 metų, nelabai ir pagalvoju, bet dalyvavimas šitame projekte mane privertė susimąstyti...

2025-ieji. Bandau įsivaizduoti, kad aš jau plaukiojęs Venecijos kanalais, gėrėjęsis Čekijos pilimis, stebėjęsis nepriekaištinga tvarka Vokietijoje, važinėjęsis Austrijos serpantinais, o mano protiniai sugebėjimai įvertinti aukštojo mokslo diplomu. Kokios šalies? Žinoma, Lietuvos. Ne vieną girdžiu šnekant, kad mūsų šalyje labai sunku mokytis, kad mokytojai neparuošia jaunimo gyvenimui, o kai lietuviukai testuojami ir paskui lyginami su Europos ar net viso pasaulio vienmečiais, jų atsakymai būna prasti. Bet kodėl jiems išvažiavus kartu su tėvais ir besimokant Anglijoje ar Amerikoje patikrinami jų gebėjimai, žinios, ir jie perkeliami viena ar dviem klasėmis aukščiau, nors Lietuvoje tegaudavo penketukus, šešetukus? Vadinasi, pas mus mokslo lygis nėra prastas, tik mes patys save nuvertinam, neišryškinam pozityvių dalykų, bet vis ieškom ,,blusų“.
Nebijau prisipažinti, kad mano galvoje- dažnos mintys apie pinigus: noriu gražiai rengtis, nueiti į kavinę, atostogauti vis kitoje šalyje, turėti savo nuosavą būstą (geriausias variantas- namą), nors dabar tai- tikra utopija. Aš svajoju apie nuosavą verslą, 1500- 2000 eurų atlyginimą, kuris pavertus litais atrodo lyg ,,laimės žiburys“, aukštas ir nepasiekiamas. Nemanau, jog man, verslininkui, viskas seksis kaip sviestu patepta, bet gal dažnai svajojant stiprės mano motyvacija to atkakliai siekti. Tuo labiau, kad mano vizijų lopšyje sukasi mintys apie meilę, noriu kurti šeimą su lietuvaite, kad mano vaikai čiauškėtų lietuviškai, bet nesibaidytų ir kitų kalbų: anglų, vokiečių, rusų, norvegų... Šeima, namai, darbas, tauta- mano komforto zona.
Svajonių ratas vis labiau įsibėgėja. Aš- XXI-ojo amžiaus europietis, kaupiantis patirtį, visą gyvenimą besimokantis ir iš azijiečių, ir iš amerikiečių, australų ar dar ir kokių kitų kraštų piliečių- svarbu, kad tai būtų naudinga man, mano šeimai, šaliai. Juk trokštu padėti plėsti ekonomiką, vystyti mokslą, išlaikyti gimtąją kalbą, tradicijas, gerinti savo tautiečių gyvenimą, rūpintis ekologija, aplinkosauga, gynyba, taika, valgyti sveikus maisto produktus... Brrr, kiek visko daug ir kaip viskas sudėtinga! Čia ir kelių gyvenimų neužtektų, bet jeigu visi trys milijonai glaus petį prie peties, dirbs sąžiningai, stengsis, tarsis, tai Lietuva 2025-aisiais bus Europos rojus, kuriame ir tvoros žydi, ir gėlės dvigubai labiau kvepia, ir žmogus žmogui- ramstis, paguoda...

Valkininkų vidurinė mokykla, 12 klasė (video)

Raseinių Prezidento Jono Žemaičio gimnazija, 4g3 klasė (video)

Utenos Dauniškio gimnazija, 4b klasė (video)

Akmenės rajono Ventos gimnazija, 12 klasė (video)

Merkinės Vinco Krėvės gimnazija, IV klasė (esė ir nuotrauka)

Rojus gi, vaikeli!

Išgyvenę visus karus, marus ir atsilaikę Ebolos virusams, 2025-aisiais pagaliau gavome progą atsipūsti ir pasidžiaugti gyvenimu. Vieni įgiję vieną, o kiti ir visus du aukštuosius, pramokę ne tik laisvai kalbėti anglų kalba, bet praplėtę ir rusiškų keiksmų lobynus bei viena ausim nugirdę keletą ispaniškų frazių iš taip pamėgtų meksikiečių serialų, tapom ne tik Nobelio taikos premijos laureatais, o ir tikrais ekonomistais, kurie skaičiukų jūroje nardo taip pat nevaržomai, kaip tie jūrų vėpliai Arkties vandenyne. Štai, kažkam gandras kopūstuose paliko netgi po du pagrandukus, kuriuos norint išlaikyti teko imtis pelningo verslo. O verslas tikrai pelningas. Labai pelningas. Marinuotų agurkėlių fabrikėlis. Apyvarta irgi neprasta. Per mėnesį į kišenių įkrenta nuo penkių iki dešimties tūkstančių eurų. Geriau turbūt ir norėti negalima...Gyveni ir žvengi iš visų plaučių, kai tuo tarpu kiti kvaileliai laksto į kažkokias Italijas, sudarinėja kažkokias sutartis su mados namais ir grįžę Lietuvon atidaro Vilniaus senamiestyje ,,butikus“, o tada pardavinėja kažkokius rūbus, kurių, atsiprašau, bet net ir gerbiama kaimo ponia eidama burokų ravėti neužsivilktų. Kainos užrašytos skaičiais, kokių lygaus ir glotnaus paviršiaus smegenų savininkas perskaityti nesugeba. Tokias pamačius ne tik žadą atima, bet ir širdis kelioms akimirkoms sustoja. Kam šitaip išlaidauti, kai galima užeiti į visų išgirtus ir pamėgtus Gariūnus, kurie diktuoja naujausias mados tendencijas? Ne tik pinigai bus išleisti prasmingai, bet ir atrodysi stilingai: leopardo kailiuko raštų palaidinės, kelininko liemenės ryškumo miniakas, treninginės kelnės su dviem, trim, o jeigu esi labai ,,šūstras“ - net keturiom baltom juostelėm. Rojus gi, vaikeli! O svarbiausia – visai šalia, tiesiog panosėje. 

Druskininkų „Ryto“ gimnazija, 4D klasė (video)

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, 12B klasė (video)

Komentarai

Kitos naujienos

73 proc. mūsų šalies dvyliktokų savo ateitį po dešimties metų įsivaizduoja Lietuvoje. 80 proc. jaunuolių tikisi įgyti aukštąjį išsilavinimą, mokėti užsienio kalbų: daugiausia anglų, prancūzų, ispanų. Keturi iš penkių moksleivių mano, kad 2025-aisiais bus susituokę ir susilaukę vaikų.

Atsižvelgus į komisijos vertinimus, daugiausia balų surinko ir nugalėtoja tapo Utenos Dauniškio gimnazijos 4b klasė! Nugalėtojams atitenka pagrindinis prizas – „Radistų“ pasirodymas mokyklos išleistuvėse 2015 m. vasarą.

Skelbiame konkurso „Aš@Europa.2025“ finalistus! Į antrąjį etapą pateko 6 klasės, iki gruodžio 3 d. 20.25 val. surinkusios daugiausia balsų viešo balsavimo „Facebook“ metu. Papildomai 4 finalo dalyvius išrinko Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. 

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!