Kur kreiptis, jei pažeidžiamos teisės ES? (video)

Spausdinti 2013-05-03

Nors Europos Sąjunga savo piliečiams užtikrina įvairias teises skirtingose srityse, kartais susiduriama su sunkumais jas įgyvendinant: gyvenantiems kitose ES šalyse ne visada pripažįstamas įgytas aukštojo mokslo diplomas, nesuteikiamos asmeniui priklausančios garantijos, atsiranda keblumų pradėti verslą. Susidūrus su tokio pobūdžio problemomis galima kreiptis nemokamos pagalbos į visose ES šalyse veikiančias tarnybas, pavyzdžiui, „SOLVIT“ ar „Jūsų Europos patarėjas“.

Teisių pažeidimai ypač aktualūs kitose ES šalyse gyvenantiems lietuviams. Teisines konsultacijas ES klausimais teikiančios tarnybos „Jūsų Europos patarėjas“ specialistė Ingrida Ilgauskienė pastebėjo, kad emigrantai kartais būna išnaudojami. Pavyzdžiui, su lietuviais nesudaromos darbo sutartys, jiems nesumokami atlyginimai, pasitaiko, kad neperspėjus iš anksto žmonės atleidžiami iš darbo, jiems nesuteikiamos socialinės garantijos.

„Lietuviai yra teisiškai raštingi, žino savo teises, daugiau ar mažiau jas gina. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai būna sunku net patarti. Jeigu žmogus nepasirašo teisinių dokumentų, darbo sutarties, kas užtikrins jo teises?“, – kalbėjo I. Ilgauskienė.

„SOLVIT“ centro duomenimis, 2012 m. daugiau nei trečdalis gautų Lietuvos piliečių skundų buvo dėl teisės laisvai judėti ir gyventi ES teritorijoje, vizų suteikimo trečiosios šalies pilietybę turintiems šeimos nariams. Žmonės taip pat kreipėsi dėl socialinės apsaugos, profesinės kvalifikacijos ir vairuotojo pažymėjimo pripažinimo, mokesčių, muitų, prekių ir paslaugų teikimo kitoje ES šalyje.

Daugiau apie tai, kokias teises turime ir kur kreiptis pagalbos gyvenant kitoje ES šalyje, žiūrėkite „Sėkmės recepto“ video seminare: 

Taip pat kviečiame žiūrėti trumpą interviu apie vartotojų teises su žurnalistu, laidų vedėju Andriumi Tapinu. Pasak jo, žmonės žino apie teises, bet nepakankamai jomis naudojasi dėl dviejų priežasčių: pirma, jie nenori skirti laiko kovodami dėl savo teisių, antra, jie tiesiog bijo stoti skersai kelio didelėms kompanijoms ir korporacijoms, kurios galbūt pažeidžia jų teises.

Komentarai

Kitos naujienos

Daugiau nei 100 nevyriausybinių jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų atstovų susirinko į pirmąjį informacinį seminarą Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ projektų vykdytojams.

Jau gali pasinaudoti virtualia rinkimų stebėsenos platforma „Žinau, ką renku“. Joje galima aptarinėti ir analizuoti Lietuvos Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų agitaciją balandžio – gegužės mėnesiais.

Artėjant Europos Parlamento rinkimams Kauno technologijos universiteto Viešosios politikos ir administravimo institutas rengia socio-edukacinį projektą „Moksleiviai renka Europos Parlamentą“.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!