Studijos ES: kaip pasirinkti ir įstoti? Spausk ir žiūrėk!

Spausdinti 2013-04-04

Balandžio 4 dieną transliuoto tiesioginio vaizdo seminaro „Studijos ES šalyse: kaip pasirinkti ir įstoti?“ metu žiūrovai buvo itin aktyvūs, pranešėjai sulaukė daugiau nei 50 įvairių klausimų ir nespėjo į visus atsakyti. Kaip ir žadėta, atsakymai pateikiami kartu su įrašu (skaitykite toliau).

Primename, kad vaizdo seminare dalyvavo:
• Žaneta Savickienė, Studijų užsienyje informacijos centro vadovė,
• Titas Budrys, Škotijos St. Andrews universiteto absolventas,
• Eurodesk Lietuva programos redaktorė Vaiva Ružaitė.

Diskusiją moderavo Mokomojo Europos Parlamento mokymų koordinatorė, Jaunimo Europos komandos alumni Roberta Burinskaitė.

KLAUSIMAI – ATSAKYMAI


Į žiūrovų klausimus atsako Studijų užsienyje informacijos centro vadovė Žaneta Savickienė.

1. Sveiki, kokiu adresu galima rasti realius Europos (pasaulio) universitetų reitingus?

www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/, www.topuniversities.com/university-rankings. Pasirinkus šalį, galima žiūrėti tos konkrečios šalies reitingus.

2. Ar yra didelis skirtumas, jei baigi paprastai gimnaziją ar bakalauro klases ir išlaikei tarptautinius mokamus egzaminus?

Gal ne bakalauro klases, o Tarptautinio bakalaureato IB? Yra aukštųjų mokyklų, kurioms IB diplomas labiau patinka, nes jis yra labiau suprantamas tarptautiniame kontekste. Jei yra galimybė, planuojant studijas užsienyje, reiktų rinktis IB, bet iš esmės abu keliai gali būti sėkmingi stojant.

3. Kaip Lietuvoje išlaikyti egzaminai vertinami kitose Europos šalyse? Ar jie yra lygiaverčiai šalies, kurioje norima studijuoti, egzaminams?

Kitos šalys dažnai prašo kalbos, kuria studijuosite, tarptautinių egzaminų rezultatų. O specialios tarnybos vertina ir palygina Lietuvos valstybinius egzaminus su tos šalies egzaminų rezultatais. Lietuvoje užsienio šalių atestatus vertina Studijų kokybės vertinimo centras. Kitose šalyse veikia analogiškos tarnybos. Su Lietuvišku atestatu tikrai yra atviros durys studijuoti Europoje.

4. Kokios dar organizacijos gali padėti dėl įstojimo į užsienio universitetus?

Rinkitės ne agentūras, o akademinius konsultantus. Akademiniai konsultantai dažnai dirba ambasadose. Taip pat galite kreiptis į Studijų užsienyje informacijos centrą.

5. Į kiek universitetų galima mėginti stoti vienu metu?

Kiekviena šalis turi savus apribojimus, dažnai – iki 5 studijų programų vienoje šalyje. Kiekviena šalis turi savo stojimo platformą internete. Ta duomenų bazė turi nustatytus apribojimus, bet tie apribojimai negalioja kitos šalies studijų pasirinkimui.

6. Ar Lietuvoje laikomi egzaminai turės didelės įtakos užsienio, pvz.: Anglijos, universitetuose?

Anglijos universitetai gali pareikalauti tam tikro lygio rezultatų. t.y., priimti su sąlyga, kad valstybinių egzaminų vidurkis ar atskirų egzaminų balas bus pakankamai aukšti.

7. Galbūt Titas gali pakalbėti apie „Sandwich“ degrees programas, ypač magistrines studijas, galbūt jam teko plačiau su tuo susipažinti?

Atsako Titas Budrys

„Sandwich“ programos paprastai trunka metais ilgiau nei įprastos, tačiau apjungia teorines studijas su darbo patirtimi. Jūs taip pat galite pasirinkti, ar per tuos papildomus metus dirbti vienam darbdaviui, ar keliems. Akivaizdu, jog šios programos turi savo privalumą – jas baigus įsidarbinti yra žymiai lengviau, nes su diplomu jau turite ir darbo patirties, tačiau tokiu būdu dažniausiai yra dirbama savanoriškais pagrindais, retas darbdavys už tai mokės. Kiekvienas turi pasverti, ar yra pasiryžęs dirbti metus neatlygintinai. Tačiau jei po studijų esate tvirtai apsisprendę likti užsienyje, kur konkurencija gerokai didesnė nei Lietuvoje, baigta „Sandwich“ programa Jums tikrai pravers. Kaip alternatyvą, galėčiau pasiūlyti išnaudoti visas vasaras maksimaliai atliekant praktiką, tačiau už šias taip pat retai mokama. Magistro laipsnio „Sandwich“ programos yra gan retos, tačiau turi pranašumą prieš tokio tipo Bakalauro programas dėl trumpesnio praktikos laikotarpio.

Atsako Žaneta Savickienė

„Sandwich“ – kaip taisyklė bakalauro lygio programos. Jų metu teorinės studijos derinamos su ilgalaike darbine praktika. Pavyzdžiui, 2 metai studijų + 1 metai praktikos pagal specialybę + 1 metai studijų. Šių studijų programų privalumas tas, kad kartu su diplomu iš universiteto išsineši ir pirmąją darbdavio rekomendaciją.


Apie konkrečias studijų sritis

1. Kokiose Europos šalyse patogiausia/kokybiškiausia būtų studijuoti mados dizainą?

Tose šalyse, kurių miestai yra pripažintos pasaulio mados sostinės: Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Ispanija, Italija. Dar pakankamai gerai ši sritis išvystyta Vokietijoje ir Olandijoje.

2. Kokiose Europos šalyse kokybiškiausia studijuoti teatrą/aktorinį?

Šiai specialybei reikia ypatingai gerų kalbos žinių. Kurią užsienio kalbą mokate? Kurioje šalyje norėtumėte vaidinti? Tai tik vienas iš daugelio interneto puslapių kuris galėtų kiek padėti renkantis: http://whichuniversitybest.blogspot.com/2010/12/top-universities-theatre-studies.html.

3. Kur geriausia studijuoti biomedicinos mokslus?

Visos Europos šalys turi ir stiprių universitetų, mokslinių centrų, ir ne itin gerų aukštųjų mokyklų. Remiantis pasaulio reitingais ir išskiriant Europos šalis, pirmauja Jungtinė Karalystė. Įdomus straipsnis šia tema – www.topuniversities.com/university-rankings-articles/university-subject-rankings/best-universities-life-sciences-2012.

4. Kur geriausia studijuoti psichologiją?

Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Olandijoje, Švedijoje, Belgijoje. Pasaulinis universitetų reitingas – www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2012/psychology.

5. Kur galima studijuoti gėlininkystę?

Pirma mintis – Olandijoje.

6. Kokia šalis geriausia mokytis finansams? Jungtinė Karalystė??

Taip, Jungtinė Karalystė. Dar Šveicarija. Na ir Vokietija turi stiprių studijų programų. Gal būtų įdomus šis reitingas (jei Amerikos specialistai mini Europos universitetą, tai tikrai ši mokykla labai stipri): www.usnews.com/education/worlds-best-universities-rankings/best-universities-accounting-and-finance?

7. Gal galite pateikti informacijos apie viešojo administravimo doktorantūros studijas užsienyje? Kuriose šalyse nemokamas mokslas?

Viešojo administravimo doktorantūros programų yra visose šalyse. Doktorantūra nemokama daugumoje Europos šalių šalių. Net ten, kur žemesnės pakopos studijos yra mokamos.

8. Kokią šalį rinktis norint studijuoti menus ir dizainą bei medijas, komunikaciją?

Menus ir dizainą galima studijuoti visose šalyse. Gal įdomu bus šis reitingas: http://worldranking.blogspot.com/2009/06/best-design-schools.html?
Medijas ir komunikaciją – toje šalyje, kurios kalbą žinote geriausiai. Šių programų pasaulinis reitingas: www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2012/communication-and-media-studies.

9. Kokią šalį rinktis norint studijuoti komunikaciją, renginių organizavimą, viešuosius ryšius?

Šios specialybės dėstomos visose šalyse. Ne visur rasite programas anglų kalba. Gal bus įdomus šis straipsnis - www.topuniversities.com/courses/communication-media-studies/media-and-communication-studies-global-relevance?

8. Domina žurnalistikos studijos Londone, norėčiau gauti kuo daugiau informacijos, ačiū.

Londone radau tris puikias studijų programas: Department of Journalism in City University, Department of Media and Communications in Goldsmiths College University of London ir School of Communication, University of Westminster. Daugiau apie studijas Londone – www.studylondon.ac.uk.

9. Kokioje šalyje geriausia studijuoti statybos, elektros tinklų ir pan. inžinerijas?

Ne visose šalyse šie mokslai bus dėstomi anglų kalba. Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje tikrai rasite tinkamų studijų programų. Įdomus straipsnis šia tema – www.topuniversities.com/university-rankings-articles/university-subject-rankings/top-three-universities-engineering-and.

10. Kur geriausia studijuoti nanotechnologijas?

Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Puiki jungtinės magistratūros programa – www.emm-nano.org. Visi universitetai dalyvaujantys šiame projekte yra labai stiprūs nanotechnologijų srityje.

11. Kur geriausia būtų studijuoti NT vadybą/vertinimą/NT projektų vystymą/interjero dizainą?

Manau, NT reikia studijuoti toje šalyje, kurioje tą turtą pardavinėsite ir vertinsite.

12. Kur geriausia studijuoti pramoninį dizainą?

Toje šalyje, kur pramonė gerai išvystyta. Pavyzdžiui, jei tai būtų mašinų dizainas, nereiktų rinktis tos šalies, kuri automobilių negamina ir t. t...

13. Ar Danija/Olandija ruošia bankininkus ir finansų ekspertus?

Taip.

14. Kur patartumėt nemokamai studijuoti elektros ar elektronikos inžineriją?

Skandinavijos šalyse.

15. MEDICINA. O kur patartumėte studijuoti Jūs? Ar Lietuvoje geros studijos šiai sričiai? Jei Lietuvoje, tai kuris universitetas geriausias būtent šiuo atveju? Be to, ar tiesa, kad užsienyje mediciną mokytis lengviau, nei Lietuvoje, nes čia reikia viską atmintinai ,,kalti''?

„Kalti“ studijuojant mediciną reikia visur. Taip jau yra su šia sritimi. Be to, užsienyje reikės „kalti“ ne gimtąja kalba, o tai dar sudėtingiau. Lietuvoje medicinos studijos geros. Abi aukštosios mokyklos yra labai stiprios. Stokite į abi ir žiūrėkite kuri priims.

16. Kuriose šalyse yra populiariausios studijos, susijusios su gamtos mokslais, pavyzdžiui, biotechnologijos, genetikos, chemijos technologijos, fiziologijos, biochemijos studijos? Kokios išskirtinės savybės tai lemia?

Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Vokietija, Skandinavijos šalys. Šių studijų kokybę lemia moksliniai centrai, esantys tose šalyse. Gal bus įdomus šis straipsnis: www.topuniversities.com/university-rankings-articles/university-subject-rankings/best-universities-life-sciences-2012?

17. Kokioje šalyje geriausia būtų studijuoti muziką (atlikimo meną)?

Gal žinote kuris atlikėjas jums ypatingai patinka? Jei taip, tai pažiūrėkite kur jis dėstytojauja. Aš patarčiau pasidomėti muzikos mokyklomis Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Austrijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje.

18. Kokioje šalyje būtų pigiausia ir naudingiausia studijuoti biotechnologiją, biochemiją, biologiją, genetiką ir kitus bio mokslus, kaip apsispręsti tarp medicinos ir kitų gamtos mokslų, bei kokiam universitete, koks mokestis ir išlaidos? Geriau užsienyje ar Lietuvoje, jei Lietuvoje, tai kokiam universitete?

Pigiausia visada studijuoti savo šalyje. Pasauliniuose reitinguose lyderis yra University of London Faculty of Life Sciences. Šis universitetas biotechnologijų srityje vertinamas taip pat aukštai, kaip Oksfordas ir Kembridžas. Pasaulinis biologijos studijų universitetuose reitingas – www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2012/biological-sciences, medicinos – www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2012/medicine. Taip pat paskaitykite šį straipsnį – www.topuniversities.com/university-rankings-articles/university-subject-rankings/best-universities-life-sciences-2012.

19. Papasakokite apie mediciną - studijas užsienyje ir Lietuvoje. Ir tuo pačiu apie Kembridžą ar Oksfordą - ar ten ruošiami šios srities specialistai?

Medicinos studijų Europoje ir Lietuvoje palyginimas - labai plati tema. Oksfordas yra viena iš pačių geriausių pasaulio aukštųjų mokyklų medicinos studijoms. Yra tokios studijos ir Kembridže. Medicinos studijų universitetuose reitingas – www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2012/medicine.

20. Ar Lietuvos mokiniams įmanoma įstoti į pietų Europos šalių universitetus, pvz.: Italiją, Ispaniją?

Taip. Įmanoma. Su Lietuvos brandos atestatu galima stoti į visus Europos universitetus.

 

Kurioje šalyje rinktis?

1. Kokioje šalyje mokslas ir pragyvenimas pigiausi?

Ten, kur mokslas nekainuoja, dažniausiai brangu gyventi. Nemokamas mokslas – Skandinavų šalyse. Pakankamai pigu gyventi pietinėje Europoje. Man pastaruoju metu sudarinėjant metų biudžetus, olandai ir vokiečiai pasirodė palankiausi.

2. Gal galite suteikti daugiau informacijos apie konkrečias šalis ir stojimus? Mane labiausiai domintų Švedijos institucijos.

Informacija internete – http://www.studying-in-sweden.com/http://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/studijos-uzsienyje/svedija-2147 ir http://balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stoti/svedija. Taip pat galite prisijungti prie Studijų užsienyje informacijos centro vaizdo reportažų, skirtų atskiroms šalims.

3. Papasakokite apie Danijos universitetus.

http://studyindenmark.dk; http://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/studijos-uzsienyje/danija-2134http://balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stoti/danija.

4. Papasakokite apie studijas Švedijoj ir Italijoje.

http://www.studying-in-sweden.com/; http://balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stoti/svedija ir www.study-in-italy.it, http://balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stoti/italijahttp://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/studijos-uzsienyje/italija-2132.

5. Galima plačiau apie paramas Anglijoje?

Visi ES piliečiai, įstoję į bakalauro lygio programas, gali gauti beprocentę paskolą mokesčiui už mokslą susimokėti. Šios paskolos teikiamos tik bakalauro lygio studijoms. Magistrantai paskolų negauna.

6. Galite pasakyti, kokios anglų kalba studijų programos geriausios būtų studijuoti Italijoje?

Studijų programų paieška – http://offf.cineca.it/pubblico.php/ricerca/show_form/p/studiare;
žinynas: www.study-in-italy.it/pdf/CRUI_off_inglese.pdf.

7. Būtų malonu išgirsti apie studijas pietų Europos valstybėse, kokia studijų kokybė, ar sunku rasti darbą?

Kiekvienoje valstybėje yra ir labai stiprių aukštųjų mokyklų, ir silpnesnių. Tai galioja ir pietų Europai. Informaciją apie studijas kiekvienoje šalyje galite rasti čia: www.balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stotihttp://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/studijos-uzsienyje.

8. Ką galite pasakyti apie studijas Ispanijoje? Kokias studijų programos ten kokybiškiausios? Ar verta ten rinktis studijas, susijusias su menu, medijomis? Būtų malonu išgirsti ir konkrečius universitetus.

Ispanija gera šalis rinktis meno studijas. Nežinau, ar pati geriausia medijoms studijuoti. Gal bus įdomi ši informacija apie studijas Ispanijoje – www.balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stoti/ispanijahttp://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/studijos-uzsienyje/ispanija-2219?

9. Būtų malonu, jeigu atsiųstumėte kuo daugiau informacijos apie studijas pietų Europos valstybėse, taip pat Olandijoje bei Švedijoje. Ačiū.

http://balticstudent.lt/index.php/lt/kur-stotihttp://www.zinauviska.lt/lt/mokymasis/studijos-uzsienyje

10. Sveiki, girdėjau, jog studijuojant Olandijoje, studentas turi galimybę gauti tam tikras pašalpas?

Olandijoje studijuojantis ir bent 8 val. per savaitę dirbantis studentas gauna kasmėnesines vyriausybės išmokas – 250 EUR. Dar vieną išmoką gauna pristatęs tėvų pajamų išrašus. Jei šeimos pajamos nesiekia Nyderlandų šeimos pajamų vidurkio, tai dar galima gauti apie 250 EUR per mėnesį.

11. Sveiki, norėjau paklausti ar yra kokių lengvatų paskoloms Anglijoje?

Anglijoje paskolos studijoms suteikiamos pirmos pakopos studijoms (bakalauro) ir tik Europos sąjungos piliečiams. Jos yra suteikiamos lengvatinėmis sąlygomis ir palūkanos nėra skaičiuojamos. Išmokėti paskolas reikia tik pradėjus dirbti ir kai pajamos siekia nustatyta dydį.

 

Komentarai

Kitos naujienos

Europos Sąjungos institucijose dirba daugiau kaip 40 000 žmonių iš 27 ES valstybių narių. Norintieji patekti tarp jų turi praeiti kelių etapų atrankas, neretai kandidatams tenka įveikti tūkstančius konkurentų. Tokius konkursus laimėję lietuviai džiaugiasi atsivėrusiomis galimybėmis, iššūkiais ir viliojančiomis darbo sąlygomis.

Nors Europos Sąjunga savo piliečiams užtikrina įvairias teises skirtingose srityse, kartais susiduriama su sunkumais jas įgyvendinant: gyvenantiems kitose ES šalyse ne visada pripažįstamas įgytas aukštojo mokslo diplomas, nesuteikiamos asmeniui priklausančios garantijos, atsiranda keblumų pradėti verslą. Susidūrus su tokio pobūdžio problemomis galima kreiptis nemokamos pagalbos į visose ES šalyse veikiančias tarnybas, pavyzdžiui, „SOLVIT“ ar „Jūsų Europos patarėjas“.

Kasmet skelbiamos stažuotojų atrankos į įvairias Europos Sąjungos institucijas Lietuvoje, Briuselyje, Liuksemburge ir kituose miestuose. Jauniems žmonėms tai galimybė susipažinti su konkrečios institucijos veikimo principais, įgyti praktinių įgūdžių, praplėsti akiratį. Be to, dalis stažuočių yra apmokamos – stažuotojai gali gauti apie 1000 eurų per mėnesį.

Jaunuoli, nestabdyk!

Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį !!!